WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty do biegania po asfalcie? Na co zwrócić uwagę?

02 January 2023

Istnieje popularny mit na temat negatywnego wpływu biegania po twardej nawierzchni, np. asfalcie, na stawy i kości. Trudno jest uwierzyć, że przy tylu możliwych czynnikach wpływających na kontuzje czy uszkodzenia ciała, ten jeden mógłby być główną ich przyczyną. Prawdą jest, że bieganie po asfalcie może stanowić obciążenie dla dolnych partii ciała, jednak jeśli jest ono właściwie praktykowane, ma potencjał do wzmocnienia ogólnej siły organizmu człowieka. Na komfort i bezpieczeństwo podczas treningu, znacząco wpływa również dobór odpowiedniego obuwia sportowego. Profesjonalne buty do biegania po twardej nawierzchni będą stanowić ochronę dla biegacza, a także wspomagać osiąganie wyznaczonych przez niego celów. Co powinno charakteryzować takie obuwie męskie i damskie? Podpowiadamy, jaki wybrać model butów do biegania po asfalcie i codziennego treningu.


Bieganie po asfalcie – wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo biegacza

Bieganie po asfalcie często spotyka się z negatywnymi opiniami, których powodem są towarzyszące biegaczom dolegliwości bólowe. Wiele osób początkujących zaczynało swoje przygody, trenując na miejskich chodnikach czy ulicach. Tak samo wiele z nich w pewnym momencie zaczęło mieć do czynienia z bólem kolan. Jednak w tym przypadku sama nawierzchnia nie jest dominującym czynnikiem, który generuje tego typu dolegliwości. Asfaltowe podłoże często jedynie potęguje negatywne rezultaty, które zazwyczaj są wynikiem nieprawidłowej techniki biegowej lub obciążającej mięśnie i stawy nadwagi. 

Przeczytaj także: Jak wiązać buty do biegania?

Bieganie po asfalcie może być w pełni satysfakcjonującą i bezpieczną formą aktywności ruchowej. Jednak pod warunkiem, że na samym początku zostaną spełnione pewne podstawowe wymogi. Oprócz samej metodologii biegowej, warto nieco uważniej przyjrzeć się wykonywanym ćwiczeniom rozgrzewającym przed treningiem oraz rozciągającym – po ukończonym dystansie. Jeśli biegacz nie stosuje tych form przygotowania ciała do wysiłku fizycznego, wówczas może to prowadzić do pojawienia się licznych kontuzji lub urazów – niezależnie od rodzaju wykorzystywanej nawierzchni. 

mężczyzna biegnący w czapce z daszkiem i butach do biegania po asfalcie

Równie istotnym czynnikiem, który wpływa na bezpieczeństwo biegacza w trakcie treningów na twardym podłożu, jest odpowiednio dostosowane obuwie, co zwiększa jego przyczepność. Swoimi parametrami różni się ono od modeli wykorzystywanych do ćwiczeń na miękkiej nawierzchni. Z tego powodu, warto zaznajomić się z podstawowymi czynnikami, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając buty do biegania.

Najlepsze buty do biegania po asfalcie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiając się, jakie buty – damskie i męskie – do biegu po asfaltowych nawierzchniach okażą się najlepszym wyborem, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Ilość dostępnych modeli i wariantów w tej kategorii, może bowiem okazać się przytłaczająca – zwłaszcza dla początkującego biegacza. Aby nieco ograniczyć spektrum możliwości, warto skupić się na podstawowych cechach odpowiednich butów przeznaczonych do biegania. Należy do nich m.in.:

  • Rodzaj amortyzacji – to, jak but będzie amortyzował, ma kluczowe znaczenie, kiedy chodzi o wpływ wstrząsów na organizm biegacza. Zadbanie o wysoką amortyzację daje gwarancję, że spora część siły wytworzonej podczas uderzenia stopy o nawierzchnię, zostanie częściowo przejęta przez amortyzację. Wówczas pozostała część ma szansę równomiernie rozprowadzić się i zostać zaabsorbowana przez mięśnie oraz stawy. Do najpopularniejszych form amortyzacji w butach do biegania po asfalcie, należy pianka EVA oraz Air Max. Przed zakupem konkretnego modelu butów, warto sprawdzić jak zaprojektowane zostało obuwie – jaka technologia była użyta do produkcji oraz czy stopień zastosowanej amortyzacji jest wystarczająco wysoki, aby zapewnić stabilizację, komfort i ochronę podczas biegu po asfalcie.
  • Rozmiar obuwia – jedna z najbardziej podstawowych kwestii, która wpływa na jakość użytkowania butów. W trakcie treningu stopa ulega odczuwalnym przesunięciom. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybranie przy zakupie rozmiaru o 0,5 cm większego od regularnego. Klasycznym sposobem mierzenia długości stopy, jest postawienie jej na kartce papieru. Następnie dostawiając pięty do ściany, wystarczy zakreślić ołówkiem linię tuż za okolicami palców i zmierzyć ją za pomocą linijki. Do uzyskanego wyniku należy dodać wspomniane 0,5 cm zapasu. W ten sposób można otrzymać wymaganą długość wkładki buta. Dlatego idealnie jest, gdy but dopasowuje się do kształtu stopy – dzięki temu będzie chronił mięśnie, achillesa i ścięgna.
mężczyźni w strojach i butach do biegania po asfalcie
  • Typ podeszwy – biegając po asfalcie, bardzo łatwo doprowadzić buty do stanu przypominającego zużyte opony. Warto więc zainwestować w model, którego podeszwy są szczególnie odporne na ścieranie. Gumowy rodzaj zastosowany w nich powinien być wystarczająco twardy, aby sprostać wymagającym warunkom asfaltowej powierzchni. Charakterystyczne dla takich butów są nieco grubsze podeszwy, z niezbyt głębokim bieżnikiem i odpowiednio dostosowanym systemem maksymalnej amortyzacji, co zwiększa sztywność butów biegowych.
  • Przewiewność i oddychalność – w trakcie upalnych dni asfalt ulega mocnemu nagrzaniu. To z kolei przyczynia się do obciążenia stóp i pojawiającego się uczucia dyskomfortu podczas biegu. Jednak bez względu na warunki atmosferyczne, już podczas samej sesji biegowej organizm zwiększa swoją temperaturę. Z tego powodu, buty używane do biegania po asfalcie czy chodnikach, nie powinny mieć przesadnie zabudowanej konstrukcji. Modele posiadające wytrzymałą siateczkę oraz zastosowane przez producenta wywietrzniki, są świetnym rozwiązaniem, które wspomaga prawidłową wentylację buta. Ważne jest, by obuwie cechowało się wysokim poziomem oddychalności oraz dobrej jakości tkaniną. Zapewnia to biegaczowi dodatkowy komfort oraz pomaga utrzymać higienę stopy.

Jakie buty do biegania po asfaltowych drogach czy ścieżkach – wybór obuwia z uwzględnieniem typu stopy

Zastanawiając się, jakie buty do biegania w terenie czy po betonie okażą się najlepszym wyborem, trudno jest wskazać jeden model, który odpowiadałby każdemu biegaczowi. Nawet najpopularniejszy wariant butów na asfalt, dla niektórych może okazać się zupełnie nietrafionym wyborem. Ogromny wpływ ma na to ukształtowanie stopy, które jest indywidualną kwestią dla każdego użytkownika. Dlatego przed zakupem profesjonalnych butów do biegania po asfalcie, warto ustalić swój typ stopy. Wśród trzech podstawowych rodzajów, wyróżnia się:  

Przeczytaj także: Jakie buty do biegania w terenie?

  • Pronacja – rotacja wewnętrzna. W tym przypadku dotyczy ona ruchu stopy do wewnątrz w trakcie biegu (zapadanie się do środka). Osoba posiadająca takie ukształtowanie kończyny, powinna wybierać obuwie dedykowane „pronatorom”. Wyróżnia je dodatkowe zabezpieczenie ruchów skrętnych w okolicach kostki. Ponadto w konstrukcji podeszwy, buty te mogą mieć dodatkowy element pomagający stabilizować oraz wzmacniać amortyzację w newralgicznych punktach – np. przedniej części stopy. Warto pamiętać, że stopień nadpronacji (sposób kontaktu z podłożem stopy) może mieć znaczący wpływ na biomechanikę całego naszego ciała.
  • Supinacja – rotacja zewnętrzna. Jest to metoda układania stóp, która w przeciwieństwie do pronacji sprzyja ułożeniu kończyny w kierunku zewnętrznym. W takich przypadkach stosuje się bardziej neutralną budowę buta. Oznacza to, że podeszwa powinna mieć taką samą budowę zarówno po wewnętrzne, jak i po zewnętrznej stronie.
  • Stopa neutralna – wskazuje na regularny układ stopy i równomierne rozkładanie ciężaru. Podobnie jak w przypadku supinacji, biegaczom posiadającym neutralny typ stopy, zaleca się wybieranie modelu butów o regularnej budowie. Umożliwi to prawidłowe rozkładanie ciężaru na całej powierzchni kończyny i uniknięcie przeciążenia.

W szczegółowym określeniu typu stopy, niezwykle pomocna jest wizyta u ortopedy lub fizjoterapeuty. Profesjonalna diagnostyka umożliwia dobór odpowiednich butów do biegania z dużą amortyzacją, uwzględniając naturalny ruch kolan i stawów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?
BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu