Zastanawiasz się może po co ćwiczyć z workiem treningowym? Jakie mięśnie pracują przy takich ćwiczeniach? Jaki worek treningowy wybrać? Poznaj nasze odpowiedzi na te pytania.
Wykorzystywanie worka podczas treningu ma szereg zalet dla każdego sportowca. Warto podkreślić, że przed rozpoczęciem treningu trzeba poznać techniki zadawania ciosów, aby wykonywać je umiejętnie i nie odnosić urazów. Ciosy wykonywane próbnie bez worka powinny być szerokie i elastyczne.
Głównym atutem treningu z workiem dla boksera jest skuteczność zadawanych ciosów i świadomość, jaki efekt mają zadawane uderzenia. To dobry sposób, aby poczuć siłę i realne skutki stosowanej techniki. Trening zaawansowanych bokserów składa się często z ćwiczeń siłowych i treningu cardio, podczas którego ćwiczy się ciosy, skakanie na skakance i pompki.
Ćwiczenia z workiem treningowym przynoszą szereg korzyści zarówno dla osób, które uprawiają sporty walki, jak również dla tych, którzy po prostu opanowali podstawowe zasady treningu z workiem. Taki trening pozwala:
Fot 1. Materiał własny | Głównym atutem treningu z workiem dla boksera jest skuteczność zadawanych ciosów i świadomość, jaki efekt mają zadawane uderzenia.
Aby trening z workiem był efektywny, trzeba wybrać odpowiedni sprzęt, dostosowany do naszych wymagań. Worki treningowe są wykonywane z 3 rodzajów materiału:
Worek treningowy waży najczęściej od 20 do 30 kg i ma wysokość od 80 do 120 cm. Do ciosów pięścią i kopnięć lepiej wybrać worek o wysokości 120 cm. Worek należy również umieścić na odpowiedniej wysokości, tj. ok 10 cm powyżej wzrostu użytkownika. Wysokość zawieszenia można dostosować, jeżeli worek służy również do kopnięć. Warto wreszcie wiedzieć, że worek treningowy czyści się gąbką i wodą z mydłem, ale bez dodatku środków chemicznych.
Fot 2. Materiał własny | Do ciosów pięścią i kopnięć lepiej wybrać worek o wysokości 120 cm.
Wybór worka treningowego zależy od jego przeznaczenia:
Do ćwiczeń z workiem treningowym konieczne jest założenie albo rękawic, albo rękawic bez palców z amortyzacją z pianki lub żelu, albo specjalnych rękawic. Można stosować klasyczne rękawice bokserskie, ale przy takich ćwiczeniach jest w nich za gorąco. Dodatkowo dla skutecznej ochrony i odpowiedniej higieny, tj. ze względu na wchłanianie wilgoci, warto się zaopatrzyć w mitenki lub bandaże bokserskie (dla zaawansowanych bokserów), które zakłada się pod rękawice bokserskie.
Fot 3. Materiał własny