WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Aktywny marsz - sposób na ćwiczenia w ciąży

19 czerwiec 2020
#PORADY

Jesteś w ciąży, czujesz się znakomicie i szukasz sportu, który mogłabyś uprawiać w stanie błogosławionym? Wybierz łagodną i wytrzymałościową formę aktywności fizycznej, taką jak chodzenie. To idealny sposób na ćwiczenia dla kobiet w ciąży, który będzie towarzyszyć zmianom zachodzącym w Twoim ciele! Oto kilka porad, które pomogą Ci przejść przez ciążę marszowym krokiem.


Aktywność fizyczna w ciąży poprzez marsz

Każdy uprawia aktywny marsz w swoim rytmie, dlatego jest to odpowiednie ćwiczenia dla kobiet w ciąży i bezpieczny dla dziecka. Jeśli słuchasz swojego ciała, chodzenie nie niesie z sobą ryzyka poronienia czy niedotlenienia płodu.

Ale uwaga! « Podczas standardowo przebiegającej ciąży kobieta przebiera średnio na wadze 12 kg », wyjaśnia doktor Bacquaert, konsultant w zakresie medycyny sportowej i sportu uprawianego dla zdrowia. « Zmiana ta może powodować zaburzenia  równowagi związane z rosnącym brzuszkiem i przesadnym wygięciem kręgosłupa. Należy więc bardzo uważać na wstrząsy i na postawę ciała ».

Prawidłową sylwetkę w trakcie ćwiczeń dla kobiet w ciąży pomogą utrzymać buty do chodzenia dla kobiet, które nie tylko zapewnią wygodę w trakcie marszu, ale też większą frajdę z uprawiania sportu w stanie błogosławionym.

Fot 1. Materiał własny

Szybki marsz – korzyści z ćwiczeń w ciąży

Maszerując, odczuwasz przyjemność, jaką daje sport, i możesz zaczerpnąć świeżego powietrza. Ale to nie wszystko!  Chodząc w szybkim tempie wzmacniasz również mięśnie głębokie brzucha: przygotowujesz się w ten sposób do porodu! Możesz zresztą skorzystać z sesji marszu, by popracować także nad oddechem. Odpręż się i wykonuj ćwiczenia oddechowe angażujące krocze.

Takie ćwiczenia dla kobiet w ciąży to też forma zabezpieczenia się przed uczuciem ciężkości nóg, poprzez pobudzenie krążenia w trakcie chodzenia. Najlepiej, aby sesje marszu trwały po 30 minut i były rozbite na 2 sekwencje po 15 minut. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu podczas marszu!

W przypadku aktywności fizycznej w ciąży bardzo ważna (a może najważniejsza) jest wygoda. Dobrze dopasowane ubrania nie krępują ruchów i zapobiegają poceniu się. Warto więc pomyśleć o odzieży do biegania, którą można też wykorzystać przy chodzeniu w ciąży.

 Jak wrócić do formy po ciąży? Wypróbuj aktywny marsz!

Po narodzinach dziecka wznów sesje aktywnego marszu. To doskonała forma aktywności fizycznej w ciąży jak i tuż po niej, pozwalająca wrócić do sportu po porodzie. Możesz zacząć ją uprawiać 4 – 6 tygodni po urodzeniu dziecka, o ile lekarz wyrazi na to zgodę. Można pogodzić aktywny marsz z karmieniem, choć obrzęk piersi bywa czasami źródłem dyskomfortu.

Praktyczne rady Julie, młodej mamy pracującej od 4 lat w Newfeel

Kluczową sprawą jest dla mnie odpowiednia stabilizacja biustu przy pomocy wygodnego stanika sportowego. Aby uniknąć otarć na wysokości ud, wybierz odzież przylegającą do ciała i oddychającą, a także elastyczną – taką, która nie będzie zbytnio opinać brzucha. Postaw na giętkie i lekkie buty do chodzenia, które ułatwią przetaczanie stopy i będą Ci towarzyszyć w marszowych spacerach z dzieckiem!

Fot 2. Materiał własny

Prawidłowa postawa ciała podczas ćwiczeń w ciąży

Aby bezpiecznie uprawiać szybki marsz w trakcie ciąży, należy zachować pewne środki ostrożności:

  • UŻYWAJ WYGODNYCH BUTÓW DOSTOSOWANYCH DO SZYBKIEGO MARSZU
               
  • OSZCZĘDZAJ PLECY: MASZERUJ BEZ TOREBKI / BEZ PLECAKA, PO PŁASKIM I MIĘKKIM TERENIE, TAKIM JAK ŚCIEŻKI W OBSZARZE PODSZYCIA LEŚNEGO LUB ZADARNIONE DROGI;
               
  • KONTROLUJ ODDECH: POWINNAŚ BYĆ W STANIE ŚPIEWAĆ BEZ ZADYSZKI;
               
  • OGRANICZ INTENSYWNOŚĆ I CZAS TRWANIA MARSZU, PONIEWAŻ DZIECKO POTRZEBUJE TWOJEGO TLENU!

Do którego momentu można ćwiczyć w ciąży poprzez marsz?

Jeżeli nie cierpisz na nadciśnienie tętnicze, możesz uprawiać szybki marsz do kilku dni przed porodem. » Doktor Bacquaert dodaje jednak: « Szyjka macicy nie może być rozszerzona, a przyrost wagi i objętości brzucha za duży.

Pamiętaj, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Już po urodzeniu dziecka marsz to także dobry sposób na zadbanie o siebie – odzyskaj płaski brzuch dzięki chodzeniu!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Nordic walking - marsz po zdrowie

Nordic walking - marsz po zdrowie
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu