WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Historia nordic walking - jak to się zaczęło?

13 January 2023

Nordic walking cieszy się popularnością w Polsce od stosunkowo niedawna, a tymczasem ten sport ma już dosyć długą historię. Wymyślono go w latach 20. ubiegłego wieku. Miał to być trening narciarski, który można wykonywać przez cały rok. Często nazywany jest marszem z kijkami. Skąd wzięła się nazwa nordic walking? Jak ta forma aktywności zmieniała się z biegiem lat? Czy każdy może ją uprawiać?


Nordic walking – jak to się zaczęło?

Nie od razu ten sport miał taką nazwę. Jako pierwszy użył jej Marko Kantaneva. Pisał pracę magisterską, którą poświęcił wykorzystaniu kijków w narciarstwie. Niedługo później pojawiły się liczne publikacje na ten temat, a Marko uczestniczył w budowaniu popularności tego sportu. Sukcesu dyscypliny upatruje się m.in. w tym, że uprawiać ją może każdy, kto nie ma problemów z poruszaniem się, a ponadto można ją łączyć ze spotkaniami z innymi entuzjastami aktywności i w czasie marszu urządzać pogawędki. Tempo w nordic walking jest na tyle spokojnie, że umożliwia rozmowę. Jedna z teorii mówi, że nordic walking nie zapoczątkowali narciarze, tylko pasterze, którzy za pomocą kijów już w starożytności podpierali się w czasie marszu po trudnym terenie.

W Finlandii ta dyscyplina cieszy się ogromną popularnością. Uprawia ją około 19% populacji, czyli ponad 760 tys. ludzi. Szkolenia w tym kraju z prawidłowego uprawiania tego sportu organizowało Fińskie Centralne Stowarzyszenie Sportów Rekreacyjnych na Świeżym Powietrzu „Suomen Latu” i firmy Exel w 1997. To był moment, w którym udało się zwiększyć zainteresowanie tą techniką nie tylko w Finlandii. Dzięki współpracy tego stowarzyszenia, a także Fińskiego instytutu Sportu w Vierumaki i firmy Exel sport ten zaczął być coraz popularniejszy na świecie.

kije do nordic walking wbite w piasek na plaży

Popularność nordic walking zaczęła dynamicznie zwiększać się, kiedy w latach 80. XX wieku zaczęto promować dyscyplinę wśród sportowców. Przeprowadzono liczne badania, które wykazały, że uprawianie nordic walking nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję i kształtowanie sylwetki, ale również sprawdza się w rehabilitacji. Pokazały, że to dobry wybór u osób z niewydolnością serca, po zabiegach ortopedycznych i ogólnie – profilaktycznie jako trening ruchowy dla osób w każdym wieku.

Technika w nordic walkingu

Technika marszu ma duże znaczenie. Po pierwsze nogi i ręce powinny zachowywać się tak, jak w czasie normalnego chodu – mają poruszać się naprzemiennie. Jeśli chodzi o kije treningowe, to należy je wbijać mniej więcej w połowie długości między jedną i drugą stopą. Po tej czynności staw łokciowy powinien być wyprostowany. Kroki trzeba stawiać, zaczynając od pięty, przez śródstopie, a wybijać się z palców. Kiedy wypychasz kije do tyłu, otwórz dłoń. W czasie marszu kijki muszą być cały czas skierowane do tyłu.

Nordic walking w Polsce

W Polsce coraz więcej osób zaczęło stawiać na tę aktywność ruchową mniej więcej w 2003 roku. Na rynku pojawili się pierwsi instruktorzy i rozpoczęto promowanie dyscypliny. W Polsce nie działa żaden związek nordic walking, na zasadzie podobnej jak PZPN w piłce nożnej. Jest natomiast Polska Federacja Nordic Walkingu, która organizuje Puchar Polski w Nordic Walking, Puchar Pomorza i pojedyncze zawody regionalne. Oto przykładowe zmagania zaplanowane w 2023 roku organizowane pod patronem Polskiego Zrzeszenia Nordic Walking:

  • INWA Nordic Walking European Championships 2023 – 1-3 września w gminie Jedlińsk na Lotnisku Aeroklubu Radomskiego.
  • INWA Nordic Walking World Cup 2023 – 29 kwietnia w Mielnie.
  • Polish Open Nordic Walking Championships 2023 – 25 marca w Prudniku odbędą się Międzynarodowe Górskie Mistrzostwa Polski na odległość 21,1km. 15 kwietnia w Białym Borze X Otwarte Mistrzostwa Polski oraz XII Otwarte Sztafetowe Mistrzostwa Polski na 42,2 km. 13 maja w Potęgowie – Otwarte Mistrzostwa Polski na 5km i 10km. 2 lipca w Polanicy-Zdrój – Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski na 5km i 10km.
  • Enea Polish Nordic Walking Cup 2023 – 13 maja w Potęgowie, Otwarte Mistrzostwa Polski na 5km i 10km. 2 lipca, w Polanicy-Zdrój, Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski na 5 km i 10km. 

Nordic walking to nie tylko rekreacja – to sport wprowadzony na arenę międzynarodową. Powyższe terminy zawodów obowiązują w 2023 roku. Wszystkie planowane na najbliższy czas możesz sprawdzić na stronie pznw.org.pl.

Przeczytaj także: Jak ustawić kije do nordic walking?

Jak wielu Polaków wybrało tę formę aktywności ruchowej? Z badania przeprowadzonego przez CBOS w 2018 roku wynika, że 6%. To oznacza wzrost o 1 p.p. w stosunku do poprzedniej edycji badania z 2013 roku. Jeśli chodzi o wiek osób, które najczęściej na nią stawiają, to dominuje przedział 45-54 lat, przy czym stanowią 9%, więc ich udział nie jest zdecydowany. Według różnych źródeł na świecie nordic walking uprawia kilkanaście milionów osób. Liczba te wydaje się zaniżona, biorąc pod uwagę, że marsz z kijkami jako dyscyplinę sportu wybrało kilka milionów Polaków.

Największe kijki do nordic walking

Co ciekawe, w Polsce, a dokładnie w Barlinku znajdują się największe na świecie kije do nordic walking. Są wykonane ze stali, mają 11,5 m wysokości. Możesz je zobaczyć na promenadzie. W miejscowym muzeum możesz również zobaczyć najmniejsze kije do nordic walking na świecie – mają zaledwie 17 milimetrów i są wykonane ze złota. Jeśli chcesz pochodzić z kijami po innym terenie niż na co dzień, to wybierz się do Barlinka. Do Twojej dyspozycji jest przeszło 50 km znakomitych tras.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu