WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega?

17 sierpień 2021

Węglowodany w diecie średnio dostarczają od 40 do nawet 80 procent zapotrzebowania na energię. Są zatem bardzo ważne, ale ich spożywanie należy kontrolować, ponieważ zbyt duża ilość może przekształcać się w tłuszcz. Zdarza się, że ze względu na różnego rodzaju choroby jak insulinoodporność, cukrzyca czy otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej.

Czym jest dieta niskowęglowodanowa?

Dieta niskowęglowodanowa występuje również pod nazwą LCHF (od ang. low carb high fat). Tego typu dieta zakłada ograniczenie spożywania węglowodanów. Co ciekawe, nie ma ona ścisłych wytycznych pod względem ilości spożywanych kalorii. Najważniejsze w niej jest dostarczanie niewielkich porcji węglowodanów oraz uzupełnianie brakujących kalorii poprzez spożywanie produktów bogatych w tzw. zdrowe tłuszcze.

Wiele osób zastanawia się, w czym są węglowodany i jak dużo ich jest w produktach spożywczych. Otóż najwięcej jest zawartych w produktach zbożowych i roślinach strączkowych. Dużo węglowodanów dostarczają też ziemniaki, banany, kasze, ryże i makarony. Warto o tym wiedzieć, ponieważ głównym założeniem diety niskowęglowodanowej jest eliminowanie konkretnych produktów, właśnie tych najbardziej bogatych w węglowodany.

Jakie produkty wyeliminować, a jakie jeść na diecie niskowęglowodanowej?

W większości przypadków głównym produktem, który wyklucza się z diety, jest cukier. Aby dieta była efektywna, należy jednak pójść krok dalej i wyeliminować dodatkowo inne produkty, na czele z chlebem, bułkami, makaronami, ryżem czy kaszą. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na spożywanie owoców, ponieważ m.in. banany i czereśnie są bogate w węglowodany i w większych ilościach są niewskazane. Przechodząc na tego rodzaju dietę, już na początku warto sprawdzić tabelę kaloryczną konkretnych produktów, dzięki czemu przygotowanie właściwych posiłków powinno być łatwiejsze.

Jeśli chodzi o produkty, które zaleca się spożywać w czasie stosowania diety niskowęglowodanowej, to są to m.in.:

  • sery twarogowe;
  • jogurty naturalne;
  • kefiry;
  • ryby;
  • jaja;
  • mięsa;
  • pomidory;
  • ogórki;
  • sałaty;
  • brokuły.

Będąc na diecie, należy szczególną uwagę zwrócić na to, by możliwie dobrze gryźć produkty i stosunkowo długo je przeżuwać. Dzięki temu pobudzany będzie ośrodek sytości, co powinno przełożyć się na zmniejszenie spożywanych posiłków.

Sprawdź! Dieta IF – post przerywany – na czym polega i kto ją może stosować?

Dieta niskowęglowodanowa – efekty, czyli ile można schudnąć?

W każdym przypadku efekty stosowania diety niskowęglowodanowej będą się różniły. Zasadniczo przyjmuje się, że stosując się do wszystkich zaleceń, w ciągu tygodnia można pozbyć się około 1 kilograma masy ciała. Stosując tego typu dietę, trzeba obserwować reakcje swojego organizmu, ponieważ istnieje ryzyko, że będzie on osłabiony – zaczną występować bóle głowy, trudności w skupieniu się czy nawet bezsenność. Jeżeli pojawią się tego typu objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak długo stosować dietę niskowęglowodanową i jakie są przeciwwskazania?

Bardzo często zadawanym pytaniem przez osoby chcące przejść na dietę niskowęglowodanową jest to, jak długo powinna ona trwać. Tutaj zdania są podzielone, ale jedna z zasad mówi, że powinna być stosowana od 7 do maksymalnie 21 dni. Wynika to z powszechnych zaleceń, by spożywać posiłki, których dzienna wartość wynosi 1000–1300 kalorii. To bardzo mało i niewskazane jest utrzymywanie takiego poziomu w dłuższej perspektywie, gdyż może to odbić się na naszym zdrowiu.

Aby mieć pewność, że dieta niskowęglowodanowa jest dla nas wskazana, najlepiej zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza. Przejście na tego rodzaju dietę jest niewskazane dla młodych, dorastających osób oraz wszystkich cierpiących na poważniejsze choroby. Tak samo jest w przypadku tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia (uprawianie sportu, ciężka praca fizyczna). Ze względu na zwiększoną podaż energii takie osoby powinny stosować zupełnie inne diety.

Zobacz także: Dieta przed, w trakcie i po zawodach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
BIEGANIE, DIETETYKA

Co jeść przed bieganiem? Najważniejsze informacje o jedzeniu przed bieganiem

Co jeść przed bieganiem? Najważniejsze informacje o jedzeniu przed bieganiem
DIETETYKA

Jedzenie przed czy po treningu?

Jedzenie przed czy po treningu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu