Umięśniony, płaski brzuch to cel wielu osób, w szczególności kobiet, choć nie tylko. Aby wzmocnić i wymodelować mięśnie brzucha, warto wykonywać różnorodne ćwiczenia, które dodatkowo urozmaicą trening.
Nie ma innego sposobu, aby wzmocnić mięśnie brzucha, niż regularne ćwiczenia. Trening wzmacniający mięśnie brzucha, wbrew pozorom, nie musi zawierać w sobie bardzo skomplikowanych ćwiczeń. Dodatkowo można go wykonywać w domowym zaciszu. Same ćwiczenia należy jednak dobierać odpowiednio do swoich możliwości, co jest istotne w szczególności w przypadku osób początkujących. Trening nie wymaga specjalnego przygotowania, choć w przypadku wielu aktywności niezbędna okazuje się być mata treningowa, dlatego zawczasu warto pomyśleć o jej zakupie. Dodatkowo warto zadbać o wygodny strój, na przykład koszulki do ćwiczeń oraz elastyczne legginsy do ćwiczeń. Kobiety powinny również zakupić staniki do ćwiczeń, które zapewnią odpowiednie podtrzymanie biustu podczas treningu.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha obowiązkowo powinny znaleźć się w każdym planie treningowym, jednak można kłaść na nie mniejszy bądź większy nacisk, w zależności od potrzeb. Przede wszystkim pomagają one w sposób naturalny pobudzić do pracy mięśnie, które znajdują się w obrębie brzucha. To zaś przynosi wiele korzyści, między innymi modeluje brzuch, a także napina i ujędrnia skórę. Dodatkowo dzięki ćwiczeniom można uzyskać wymarzoną przez kobiety talię osy. Same ćwiczenia na ogół nie są zbyt skomplikowane, dlatego mogą, a nawet powinny być wykonywane również przez osoby początkujące. Należy jednak pamiętać o właściwej technice.
Trening może, lecz nie musi skupiać się stricte na wzmocnieniu mięśni brzucha. Warto jednak każdego dnia wykonywać ćwiczenia, które wymodelują brzuch, a także ujędrnią skórę na nim. W planie treningów powinny znaleźć się oczywiście brzuszki – zarówno te klasyczne, jak i skośne. Doskonale sprawdzają się również brzuszki z podniesionymi nogami oraz nożyce, do których warto założyć luźne spodenki do ćwiczeń. Mięśnie brzucha świetnie wzmacniają także klasyczne przysiady, które idealne sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Warto wykonywać również łuk – proste ćwiczenie w pozycji leżącej, które polega na złapaniu zgiętych w kolanach nóg za kostki, a następnie wygięciu tułowia w tytułowy łuk. Dla osób, które posiadają w domu specjalne drążki do ćwiczeń bądź dla tych, którzy ćwiczą na siłowni, polecane jest unoszenie nóg w zwisie. Aby je wykonać, należy zaopatrzyć się w buty do ćwiczeń, które zamortyzują ewentualny upadek (samo ćwiczenie wymaga bowiem zaangażowania nie tylko mięśni brzucha, ale również ramion). W przypadku pozostałych aktywności wystarczające będą skarpety do ćwiczeń.
Wybierając ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha, warto pamiętać również o aktywnościach, które angażują do pracy mięśnie grzbietu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które wykonują pracę siedzącą, w tej samej pozycji przez większość dnia. Ćwiczenia na mięśnie grzbietu zapobiegają powstawaniu wad postawy, a także pomagają uporać się z bólem pleców. Warto więc wykonywać je na co dzień. Wśród ćwiczeń na wzmocnienie mięśni brzucha i grzbietu poleca się szczególnie:
Wydaje się, że ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha wykonują jedynie osoby dorosłe. Tymczasem okazuje się, że są one bardzo istotne również w przypadku dzieci. Powinny one wykonywać ćwiczenia, które pozwalają nie tylko wzmocnić mięśnie brzucha, ale także grzbietu. Wszystko dlatego, że w trakcie intensywnego wzrostu bardzo często mogą pojawiać się różnego rodzaju wady postawy. Sprzyja im również siedzący tryb życia, który często ma miejsce właśnie w przypadku dzieci. Jeśli wystąpił już problem z postawą dziecka, to konkretne ćwiczenia powinny zostać zlecone przez lekarza lub fizjoterapeutę. Niemniej jednak warto wykonywać je również profilaktycznie. Jakie aktywności przeznaczone są dla dzieci? Przede wszystkim popularne pajacyki, brzuszki, pompki czy przysiady. Najmłodsi mogą również wykonywać opisane powyżej ćwiczenie w formie wspinaczki. W zdecydowanej większości przypadków nie ma przeszkód, aby dziecko wykonywało podobne ćwiczenia wzmacniające brzuch, co dorosły. Należy jednak uważać z unoszeniem nóg na drążkach, zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają niewyrobione mięśnie ramion, bowiem może to skończyć się kontuzją.