WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Skakanie na skakance — jak skakać? Sprawdzone treningi ze skakanką

06 December 2021
#PORADY

Skakanie na skakance niektórym kojarzy się z dziecinną zabawą. Tymczasem jest to bardzo wszechstronne ogólnorozwojowe ćwiczenie, które znakomicie wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Jaką skakankę wybrać i przede wszystkim – jak prawidłowo z niej korzystać? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu. 

Dlaczego warto trenować na skakance?

Skakanka do ćwiczeń jest bardzo prostym w budowie przyrządem gimnastycznym, który składa się ze sznura zakończonego po obydwu stronach wygodnymi uchwytami. Rączki muszą być zbudowane w taki sposób, aby umożliwiały swobodne obracanie się linki

Zaletą skakanki jest nie tylko jej budowa i dostępność, ale także swego rodzaju egalitaryzm. Z tego narzędzia treningowego może bowiem korzystać praktycznie każdy. Jedynym ograniczeniem jest bardzo duża nadwaga. Wówczas skakanie na skakance nadmiernie obciąża stawy kolanowe. Osoby szczupłe, które cierpią na ból kolan, również powinny z niej zrezygnować. 

Trening na skakance — jakie efekty?

Trening na skakance jest z pozoru bardzo prosty. Trzeba jednak mieć świadomość, że to ćwiczenie jest bardzo angażujące. Wymaga dosyć dużego wysiłku, a przy tym pozwala na spalenie dużej ilości kalorii

Regularne treningi na skakance znakomicie spalają tkankę tłuszczową i wspomagają odchudzanie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że efekty tego procesu są zawsze związane przede wszystkim z dietą oraz powtarzalnością ćwiczeń. 

Utrata kilogramów to jednak nie wszystko. Skakanie na skakance wzmacnia przedramiona, rzeźbi łydki i wyszczupla nogi. 

mężczyzna i kobieta skaczą na skakance

Jak wybrać długość skakanki do ćwiczeń?

Wybór odpowiedniej skakanki jest kluczowy nie tylko dla naszego komfortu, ale także dla uzyskania odpowiednich efektów. Kluczowy jest ciężar. Zbyt lekka skakanka ograniczy naszą wydajność, za ciężka będzie z kolei niewygodna

Skakanki starego typu wykonane są z rzemienia. Obecnie największą popularnością cieszą się jednak te z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Zaawansowani zawodnicy często sięgają po bardzo trwałe skakanki z metalowymi linkami. W ich przypadku bardzo łatwo jednak o bolesną kontuzję. 

Bardzo istotną kwestią jest długość skakanki. Przed zakupem trzeba ją dokładnie zmierzyć. Robimy to w następujący sposób: stajemy dokładnie na środku linki i trzymając za rączki skakanki, wyciągamy ramiona, trzymając łokcie blisko ciała. Skakanka powinna sięgać na wysokość ugiętych w łokciach rąk

Jeżeli zakupisz nieco zbyt długą skakankę, nie ma się czym martwić. W każdej chwili można ją skróć – na przykład wykonując supełek przy rączce. Gorzej, jeżeli trafi ci się zbyt krótka linka, której już nie można wydłużyć.

Przed rozpoczęciem treningów konieczny jest także zakup odpowiednich ubrać. Oczywistością są dobrej jakości buty do ćwiczeń, jednak oprócz nich przydadzą ci się także:

Wybieraj dobrej jakości przewiewne materiały. Krój powinien sprawiać, że odzież dobrze przylega do ciała, a jednocześnie nie krępuje ruchów. 

Trening na skakance dla początkujących

Trening na skakance jest wprost doskonałą formą rozgrzewki przed treningiem siłowym. Ćwiczenie to zmusza do pracy mięśnie z różnych obszarów ciała – przede wszystkim nóg i przedramion. Z tego powodu idealnie przygotowuje organizm do wysiłku.

Konieczne jest dostosowanie intensywności treningu do swoich potrzeb. Jak już wspomnieliśmy, trening na skakance jest dosyć wyczerpujący i łatwo się przetrenować, szczególnie jeżeli nasza kondycja nie jest najlepsza. Ogólnie rzecz biorąc, masz do wyboru dwa warianty ćwiczeń:

  • ciągły,
  • w rundach. 

Trening ciągły ma bardzo proste zasady – wystarczy chwycić skakankę i ćwiczyć na niej tak długo, jak tylko starczy ci sił. Optymalny czas skakania to około dwudziestu minut, jednak na początek, przy słabej kondycji sukcesem będą nawet dwie – trzy minuty ciągłego skakania. Ważne jest to, aby się nie zniechęcać i trening powtarzać regularnie. Z czasem będzie coraz łatwiej.

Trening na skakance w rundach również można łatwo dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Rund możemy wykonać dokładnie tyle, ile chcemy. Zazwyczaj wystarczą dwie – trzy rundy po pięć minut. 

trening skakankowy

Trening interwałowy na skakance

Na skakance można także wykonać trening interwałowy, który jest doskonałym sposobem na spalenie dużej ilości kalorii. Na minutę ćwiczenia przez dwadzieścia sekund skaczemy z maksymalną prędkością, a przez kolejnych czterdzieści skaczemy powoli. Ilość rund można dowolnie modyfikować i dostosować do własnych możliwości. 

Skakanie na skakance – podsumowanie 

Trening na skakance jest bardzo skuteczny i dostępny praktycznie dla każdego bez względu na kondycję, wiek i płeć. Może z niego skorzystać każdy, kto ma sprawne stawy kolanowe. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dobrać skakankę do swoich potrzeb.

Samo ćwiczenie możemy dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Świetnie sprawdzi się jako rozgrzewka. W wersji interwałowej natomiast będzie doskonale wspierało proces zrzucania zbędnych kilogramów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu