WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Skip a: jak prawidłowo wykonywać ćwiczenie i jak buduje siłę biegową?

13 January 2023

Skip a, czyli tzw. bieg w miejscu to bardzo owocne ćwiczenia, które warto wdrożyć do swoich treningów. Nie każdy jednak wie, jak poprawnie wykonywać skipy i co tak naprawdę daje ich robienie. Poniżej zdradzamy, dlaczego wspomniana aktywność stosowana jest przez gros sportowców. Poznaj moc skipów i popraw technikę oraz dynamikę podejmowanego treningu biegowego. 


Co to jest skip a?

Skip a to popularne ćwiczenie, które dzieci poznają już w szkole podczas zajęć wychowania fizycznego. Stosowany zazwyczaj jako element rozgrzewki, wykonywany jest tuż przed przejściem do treningu właściwego. Nic w tym dziwnego, wszak skipy doskonale przygotowują mięśnie do dalszego wysiłku, budują siłę, a także pozwalają zwiększyć zakres ruchu. 

Skipy znane są powszechnie jako mało lubiane ćwiczenia. Przez wielu wspominane są nawet jako znienawidzone elementy WF-u. Dziś fenomen skipów staje się jednak coraz bardziej zrozumiały. Trenerzy lekkoatletów nie wyobrażają sobie bez nich przygotowania swoich podopiecznych do maratonów biegowych.

Przeczytaj także: Ćwiczenia w domu – jak efektywnie przeprowadzić trening?

Skipy to ćwiczenia, które wynalezione zostały przez polskiego sprintera. Ich autorem jest zmarły w 2015 roku Gerard Mach — lekkoatleta, olimpijczyk i szanowany trener. Mężczyzna dokonał odkrycia po zakończeniu kariery biegowej, kiedy rozpoczął przygodę z trenowaniem dobrze zapowiadających się sportowców kadry narodowej, a następnie i Kanady. Chociaż w naszym kraju nie jest sławny, w Stanach Zjednoczonych jego postać określana jest nierzadko imieniem szkoleniowego guru. Współcześnie skip a, skip b, skip c oraz skip d uważane są za najważniejsze elementy przygotowujące biegaczy do zbudowania właściwej techniki, szybkości i wytrzymałości. 

Jaka jest poprawna technika wykonywania skipu a, by przynosił pożądane efekty?

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się trywialną aktywnością, skip a nie należy do łatwych ćwiczeń. To dynamiczne i przerysowane ruchy nóg, naśladujące fazę kroku. Skip a, określany także jako bieg w miejscu polega na naprzemiennym unoszeniu kolan w taki sposób, żeby tylna część uda znalazła się w ustawieniu równoległym do podłoża. Dzięki temu osoba ćwicząca pracuje nad wykształceniem prawidłowego układu ruchu. Nie można zapominać o roli rąk, które powinny pracować dokładnie tak samo, jak podczas tradycyjnego biegania. Mało tego, w czasie aktywności warto zwrócić uwagę na palce u stóp, które w nodze znajdującej się w powietrzu mają być zadarte, a następnie swobodnie opuszczane w czasie zmiany unoszonej kończyny. 

kobiety trenujące w legginsach i stanikach sportowych

Zgodnie z założeniami trenera, który opracował skip a, palce u rąk powinny być rozwarte, natomiast kciuki uniesione do góry. Ostatnim elementem właściwe wykonywanego ćwiczenia rozgrzewającego jest dbałość o zachowanie prostej sylwetki. Plecy i kręgosłup muszą być wyprostowane. Osoba ćwicząca skipy a, nie powinna pochylać sylwetki czy cofać bioder. Chociaż może wydawać się, że ułatwia to aktywność, tak naprawdę zaburza technikę skipów i przeszkadza w wypracowaniu właściwych wzorców.

Wszystkie rodzaje skipów mocno angażują mięśnie nóg. Można śmiało powiedzieć nawet, że je obciążają, dlatego szalenie ważne jest to, żeby omawiane ćwiczenia wykonywane były z odpowiednią dokładnością, dbałością i poprawną techniką. To doskonałe ćwiczenia aerobowe, które warto wprowadzić do swojej rutyny, nie zajmując się profesjonalnie bieganiem. Pozwalają one na spalanie sporych ilości kalorii i przyspieszenie metabolizmu, dlatego polecane są również osobom, starającym się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Z tego względu zaleca się włączyć skipy do powszednich planów treningowych.

Skip B, skip C, skip D – rodzaje skipów i technika ich wykonywania

Scharakteryzowany poprzednio skip a nie jest jedynym rodzajem ćwiczeń opracowanym przez Gerarda Macha. W podstawowy tercet wchodzi także skip b i c, które również wymagają prawidłowej techniki i dbałości.

  • Skip b – przypomina skip a, jednak gdy udo znajduje się równolegle do ziemi, ćwiczący wykonuje wyrzucenie podudzia do przodu, a następnie zagarnia nogę do tyłu. Uważany jest on za najtrudniejszy ze skipów.
  • Skip c – ćwiczenie z uderzaniem piętami o pośladki . Postrzegany jest jako najmniej skomplikowany rodzaj klasycznego tercetu. Skip c polega na aktywnym biegu i mocnym zginaniu nóg do tyłu. Podczas wykonywania skipu c stopy za każdym razem powinny dotykać pośladków. Prawidłowa technika ich ćwiczenia umożliwia rozciąganie mięśni czworogłowych ud. Należy pamiętać o pracy rąk, które mają poruszać się dokładnie tak samo, jak w przypadku tradycyjnego biegania. 
  • Skip d – to lekkoatletyczne nożyce. Jego celem jest zwiększenie siły biegacza oraz ćwiczenie partii, takich jak staw skokowy oraz łydki. Skip d polega na bieganiu z napiętymi i sztywno wyprostowanymi nogami jak w przypadku kroku marszowego. Niezwykle ważne jest dynamiczne odbicie od podłoża. Ramiona powinny pracować jak w czasie truchtu, a tułów w przeciwieństwie do pozostałych skipów może znajdować się w delikatnym pochyleniu do przodu.

Jaką funkcję pełni skip a w treningu biegowym? Zalety ćwiczenia

Skip a posiada wiele zalet, których poznanie sprawi, że nabierzesz większej motywacji do wykonywania tego ćwiczenia. Jako pierwszą korzyść skipów wymienić należy znaczną poprawę wytrzymałości i siły biegowej, które przekładają się na lepsze wyniki i zwiększenie szybkości biegu. Jeśli zależy Ci na dynamice i poprawie wydolności, to doskonałe ćwiczenie, które pozwoli zbliżyć się do pożądanych celów. Mało tego, skip a w miejscu zwiększa zakres ruchu w stawach biodrowych, a także kolanowych i skokowych. W trakcie ćwiczenia angażowane są nie tylko mięśnie ud, pośladków i łydek. Mocno pracują także mięśnie brzucha i ramion, a nawet mięśnie zginające stopę.

Przeczytaj także: Rozgrzewka przed treningiem

Dzięki podanym rezultatom prawidłowo wykonywanych skipów, wykorzystywane są one w planach treningowych biegaczy. Nie należy jednak rozpoczynać od nich swojej rozgrzewki, ponieważ są naprawdę wyczerpujące, dlatego wymagają uprzedniego przygotowania mięśni. Jeśli jesteś fanem fitness i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się hantle, odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu