WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Osteopatia - czym jest i co ma wspólnego z fizjoterapią

28 lipiec 2021

Wszystkie procesy, które zachodzą w ludzkim organizmie, są ze sobą ściśle powiązane. Jest to założenie leżące u podstaw osteopatii, która okazuje się pomocna przy wielu powszechnych dolegliwościach. Czym właściwie jest osteopatia i co łączy ją z fizjoterapią?

Czym jest osteopatia

Osteopatia jest odmianą medycyny manualnej. Do diagnozowania oraz leczenia wykorzystuje się… ręce. W tej praktyce (niektórzy wręcz uważają osteopatię za filozofię) traktuje się człowieka jako swoistą całość. Ciało i duch to jedność. Analizie zostaje więc poddana nie tylko sfera fizyczna, lecz także psychiczna.

W osteopatii istotne jest zatem uwzględnienie ludzkiego organizmu jako całości. Należy zatem zadbać o dobre funkcjonowanie wszystkich rejonów ludzkiego umysłu oraz ciała. Terapeuta za pomocą własnych rąk diagnozuje zaburzenia, a następnie w drodze terapii stara się zredukować dolegliwości. Co ciekawe, osteopatia kładzie duży nacisk także na odporność organizmu. Jej wzmocnienie sprawia, że organizm samodzielnie dąży do regulacji oraz przywrócenia optymalnego stanu.

Na czym polega praca osteopaty

Osteopata nie jest i nie może być samozwańczym i domorosłym specjalistą do spraw różnego rodzaju chorób. Musi to być przede wszystkim osoba o dużej wiedzy medycznej ugruntowanej odpowiednim wykształceniem. Osteopatą może zatem zostać lekarz lub magister fizjoterapii.

Jak już wiemy, osteopata pracuje rękami. Dużą rolę w jego pracy odgrywa umiejętność oceny, z jakimi dolegliwościami zmaga się pacjent i jak te problemy oddziałują na inne rejony jego organizmu. Warto pamiętać, że choroby zaburzają często działanie więcej niż jednego układu.

Rolą osteopaty nie jest leczenie. Kiedy rozpozna on źródło zaburzenia (to z kolei nie zawsze znajduje się tam, gdzie na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać), podejmuje działania, które stymulują w organizmie podjęcie procesów naprawczych. Organizm potrzebuje bodźca, który zainicjuje samodzielną walkę z zaburzeniem. Jednak nie zawsze osteopata może rozpocząć terapię. W przypadku rozpoznania poważniejszych zaburzeń, kieruje on pacjenta do lekarza właściwej specjalizacji.

Osteopatia a fizjoterapia

Osteopatia uważana jest za część fizjoterapii. Nie dziwi to tym bardziej, że osteopatami zostają często fizjoterapeuci po ukończeniu odpowiednich kursów. Zadaniem zarówno fizjoterapeuty, jak i osteopaty, jest oczywiście współpraca z lekarzami różnych specjalności. Na czym więc polega różnica? Fizjoterapeuci angażują w procesie terapii środki zewnętrzne. Ponadto zadaniem fizjoterapeuty jest pomoc pacjentowi w powrocie do zdrowia po przebytym urazie. Z kolei osteopata stara się zmobilizować organizm do samoregeneracji. Wykorzystuje więc czynniki wewnętrzne.

Na jakie dolegliwości

Z jakimi dolegliwościami pacjenci przychodzą do osteopaty? Często są to różnego rodzaju bóle, które przekładają się na ograniczenie aktywności ruchowej danej osoby. Ponadto osteopaci zajmują się szeregiem powszechnych dolegliwości. Wśród nich znajdują się:

Lista dolegliwości jest o wiele dłuższa. Warto wspomnieć przy tym, iż do osteopatów zgłaszają się również kobiety w czasie ciąży, które zmagają się z objawami jej towarzyszącymi. Ponadto osteopatię stosuje się także w ramach rehabilitacji dzieci i młodzieży, jak również osób, które uprawiają różnego rodzaju sporty.

Co jeszcze warto wiedzieć o osteopatii

Chcąc udać się na wizytę do osteopaty, nie musimy posiadać skierowania lekarskiego. Takie spotkanie zazwyczaj zaczyna się wywiadem z pacjentem. Oprócz informacji o ogólnym stanie naszego zdrowia, osteopata będzie chciał dowiedzieć się, jakie choroby przeszliśmy, czy cierpimy na jakąś przewlekłą dolegliwość i czy przyjmujemy obecnie jakieś leki. Uzyskane w trakcie wywiadu informacje pomogą lepiej zdiagnozować dolegliwość w czasie badania.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa. Sprawdź, co jeść, żeby pozbyć się oponki

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa. Sprawdź, co jeść, żeby pozbyć się oponki
BIEGANIE

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?
BIEGANIE

Jak poprawić pułap tlenowy aby zwiększyć wydolność organizmu? Co to jest Vo2max?

Jak poprawić pułap tlenowy aby zwiększyć wydolność organizmu? Co to jest Vo2max?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu