WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ćwiczenia gimnastyczne dla każdego — jak je wykonywać? Idealny sposób na wzmocnienie mięśni

10 May 2023

Gimnastyka to aktywność fizyczna, która narodziła się już w starożytnej Grecji, dlatego uważa się ją za najstarszy sport świata. Niesie ze sobą niezliczoną ilość korzyści, takich jak poprawa wydolności organizmu, spalanie tkanki tłuszczowej oraz nauka prawidłowej postawy. Świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia jest gimnastyka w domu, którą mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak poprawnie wykonać trening i które ćwiczenia są najbardziej efektywne? 


Ćwiczenia gimnastyczne wpływają na ciało i umysł

Ćwiczenia ruchowe mają swój początek w ludach starożytnych Grecji oraz Rzymu, kiedy to w tzw. termach, zbierało się grono osób chętnych do wykonywania ćwiczeń. Z czasem, w Europie na przełomie XVIII i XIX w. zaczęły powstawać nowożytne systemy gimnastyczne, które potem dały początek intensywnemu rozwojowi gimnastyki w innych zakątkach świata. 

Przeczytaj także: Jaka mata do ćwiczeń gimnastycznych?

Często zdarza się, że szukamy sobie wymówek, żeby uniknąć ruchu. Osoby, które nie przepadają za treningiem siłowym lub bieganiem, powinny zainteresować się gimnastyką, która nie wymaga od trenującego specjalnych umiejętności — chyba że zdecydujecie się na uprawianie gimnastyki artystycznej. W dzisiejszych czasach dominuje niestety siedzący tryb życia, co dotyczy nie tylko pracujących dorosłych, ale również dzieci spędzających pół dnia w ławce szkolnej, które po  zajęciach zaszywają się w swoim pokoju ze smartfonem w dłoni. W konsekwencji po pewnym czasie zaczynają pojawiać się różnego rodzaju wady postawy, problemy z koncentracją i ogólnie brak energii do życia. Dlatego warto zrobić sobie przyjemność, czyli zadbać o zdrowie i zacząć ćwiczyć gimnastykę, na którą składa się kilka dyscyplin. Poznaj je wszystkie. 

Rodzaje gimnastyki 

Gimnastyka to nie tylko element wychowania fizycznego w szkole, ale również odrębna dyscyplina sportowa, która cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, ale na zajęcia decydują się również kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Poniżej chcemy Wam pokazać, jak wiele aktywności zawiera się w pojęciu „gimnastyki”. Zwróć uwagę, że wszystkie rodzaje opierają się na ruchu naszego ciała, co pomaga przygotować organizm, m.in. do występów przed szerszą publicznością. 

  • Gimnastyka podstawowa — to aktywność, którą znamy jeszcze z okresu szkoły podstawowej. Na pewno pamiętacie zajęcia WF-u, podczas których nauczyciel prosił Was o wykonanie konkretnych ćwiczeń, takich jak: przysiady, przewroty w tył i w przód, czy pajacyki. Taki rodzaj ruchu można wdrożyć już u dzieci przedszkolnych, np. w formie zabawy. To sprawi, że od małego będziemy kształtować prawidłową postawę dziecka, wpłyniemy na rozwój jego kręgosłupa i zaszczepimy w nim miłość do ruchu. 
  • Gimnastyka artystyczna — bardzo widowiskowa dyscyplina, która kładzie nacisk na wykonywanie układów akrobatycznych i gimnastycznych z elementami tańca. Zawodnicy i zawodniczki trenują przy użyciu profesjonalnych przyrządów, takich jak: skakanka, obręcz, piłka, wstążka. Osoby uprawiające ten rodzaj gimnastyki praktykują równie taniec klasyczny. 
  • Gimnastyka sportowa — w odróżnieniu od wyżej wspomnianych dyscyplin, wykonuje się ją na przyrządach w kilku konkurencjach, a sekwencje trwają od 30 do 90 sekund. Gimnastyka sportowa zaliczana jest do letnich igrzysk olimpijskich.
  • Gimnastyka korekcyjna — ma charakter terapeutyczny i największe zastosowanie znajduje wśród dzieci, które są w okresie intensywnego wzrostu i zmagają się z wadami postawy (np. płaskostopie). Ten rodzaj aktywności to najlepszy sposób na uzyskanie prawidłowej postawy ciała u malucha. 
  • Gimnastyka akrobatyczna — uważana jest za najtrudniejszą z dyscyplin, ponieważ potrzebna jest duża sprawność fizyczna, żeby wykonywane układy wyglądały estetycznie. Zawodnicy prezentują figury na trampolinach i ścieżkach. Są to najczęściej salta (przodem i tyłem) oraz wyskoki (kuczne, proste i rozkroczne).

Zalety treningu

Warto zadbać o zdrowie jak najwcześniej. Dzięki temu unikniemy kosztownej fizjoterapii, która pochłania czas i pieniądze. Uprawianie gimnastyki ma wiele zalet, o których warto pamiętać. Jeśli nadal zastanawiacie się, czy trenowanie ma sens, zobaczcie jakie korzyści płyną z regularnego ruchu.

  1. Lepsza koordynacja ruchowa.
  2. Utrzymywanie prawidłowej postawy.
  3. Lepszy humor i rozładowanie stresu (w trakcie ćwiczeń wydzielają się endorfiny).
  4. Lepszy sen.
  5. Poprawa przepływu krwi, a co za tym idzie krążenia.
  6. Wzmocnienie stawów i kości.
  7. Wzmocnienie mięśni brzucha, uda i pośladków.
  8. Pozbycie się nadmiaru tłuszczu (regularne uprawianie gimnastyki pozwala spalić zbędne kalorie).

Jak widzicie, gimnastyka wpływa nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. Ruch, który staje się rutyną, zmienia myślenie, dodaje więcej energii i pozwala czuć się po prostu lepiej. Podczas treningu fokusujemy się na wykonywanych figurach, co pozwala zsunąć na dalszy plan stres i problemy, które towarzyszą nam każdego dnia. Gimnastyka w domu to także dobry sposób, aby przekonać się do innych aktywności. Spróbujecie?

Gimnastyka w domu — najlepsze ćwiczenia na poranny (i nie tylko) rozruch

Powiedzmy sobie szczerze, ile razy po przebudzeniu czuliście się obolali i bez energii? Nie oszukujmy się, ale codzienne wstawanie do pracy czy szkoły, w pewnym momencie staje się po prostu przytłaczające. Do tego dochodzi zła jakość snu, problemy z zaśnięciem i zrelaksowaniem się oraz spanie w niewygodnej pozycji. W konsekwencji odczuwamy napięcie w mięśniach, które aż proszą o ratunek! Nie lubicie ćwiczeń w miejscach publicznych, a siłownia i fitness to ostatnie, o czym myślicie po całym dniu? Nic straconego. Gimnastyka w domu to świetna alternatywa, którą warto wdrożyć do codziennej rutyny, ponieważ nie jest ona zbyt intensywna, a daje zaskakujące efekty. Nikt nie wymaga od Was specjalnego sprzętu i najdroższego stroju do ćwiczeń — wystarczą chęci. Jakie ćwiczenia możemy wykonywać w ramach gimnastyki?

Ćwiczenia w domu:

  • Pompki — wydają się bardzo trudne, ale tak naprawdę, jeśli opanujecie technikę, będą bułką z masłem. Żeby było łatwiej, polecamy zacząć od pompek w podporze. Dłonie powinny znajdować się na wysokości barków, napinamy brzuch i pośladki, które nie powinny opadać, a tworzyć jedną linię z resztą ciała. Teraz prostujemy ręce, a potem schodzimy jak najniżej, tak by łokcie utworzyły kąt prosty. Na koniec wróć do pozycji wyjściowej. Rób tyle pompek, ile jesteś w stanie.
  • Plank (deska) — połóż się na brzuchu na podłodze lub specjalnej macie i umieść ręce zgięte w łokciach przed sobą. Następnie napnij mięśnie brzucha i pośladków, aby zrównoważyć odcinek lędźwiowy i unieś powoli tułów i ręce nad podłogę. Utrzymuj ciało w wyprostowanej pozycji w jednej linii (barki powinny być na równi z łokciami). Na początku może być bardzo ciężko, ale stopniowo wydłużaj czas ćwiczenia — od kilku do kilkunastu sekund.
  • Przysiady — stań prosto na podłożu, ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Następnie wyprostuj ręce przed sobą, napnij pośladki i brzuch i zrób przysiad. Podczas tego ćwiczenia należy wysunąć biodra do tyłu, a kolana nie powinny wychodzić poza linię stóp. Przysiady kształtują mięśnie nóg i pośladków.
  • Nożyce — to proste ćwiczenia, które zna każde dziecko. Jak je wykonać? Połóż się na podłodze/macie na plecach, a następnie unieś wyprostowane nogi. Ważne jest, aby kąt pomiędzy nogami a podłogą wynosił ok. 30 stopni. Nożyce pionowe wykonujemy, unosząc raz jedną, raz drugą nogę, natomiast w nożycach poziomych — przekładamy nogami nad sobą naprzemiennie. Ta aktywność wzmacnia przede wszystkim mięśnie brzucha. 
  • Rowerek (bez sprzętu) – pamiętacie to ćwiczenia z czasów szkolnych? Jest bardzo proste do wykonania i poradzą sobie z nim nawet starsze osoby. Połóż się na podłodze, a potem delikatnie unieś tułów, napnij mięśnie brzucha i zacznij pedałować, jak podczas jazdy na prawdziwym rowerze. Zgiętą nogę przyciągamy w stronę łokcia, a w tym samym czasie druga kończyna powinna być wyprostowana nad podłogą. 
  • Stanie na rękach — to ćwiczenie dla bardziej zaawansowanych osób, które nie boją się wyzwań. Najprościej będzie zacząć stanie na rękach przy ścianie (na podłodze umieść miękki materac, żeby nie zrobić sobie krzywdy). Zrób skłon, umieść dłonie na ziemi przed ścianą, a następnie wyprostuj jedną nogę, a drugą pozostaw ugiętą. Wykonaj silniejszą nogą zamach w kierunku ściany, tak aby pociągnęła za sobą całe ciało. Pamiętaj, żeby ręce nie znajdowały się zbyt blisko ściany — w innym wypadku może dojść do zderzenia. Kiedy znajdziesz się już do góry nogami, spróbuj odsunąć nogi od ściany i wykonaj samodzielne stanie. Polecamy poprosić kogoś o pomoc w asekuracji.

To tylko przykładowe ćwiczenia z zakresu gimnastyki, które możecie wykonywać w zaciszu domowym. Tak naprawdę sami możecie wybrać aktywność, która Wam najbardziej odpowiada. Jeśli pragniecie zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, dodajcie do ruchu lekkostrawną dietę. 

Przeczytaj także: Gimnastyka — co to jest? Poznaj zalety i zasady gimnastyki

Do ćwiczeń przyda się na pewno odpowiednia odzież do gimnastyki, która będzie dawała uczucie komfortu. Ważne, żeby była wykonana z oddychającego i odprowadzającego wilgoć materiału. W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie wszystkie potrzebne rzeczy, łącznie z matami sportowymi, na których ćwiczenia gimnastyczne będą wykonywane z przyjemnością.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS, GIMNASTYKA I PILATES

Power bands i mini bands - słów kilka o gumach treningowych

Power bands i mini bands - słów kilka o gumach treningowych
GIMNASTYKA I PILATES, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent
FITNESS, GIMNASTYKA I PILATES

Pilates i płaski brzuch: wypróbuj ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha

Pilates i płaski brzuch: wypróbuj ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu