WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pilates: co to i na czym polega trening? Jakie efekty przynosi?

10 listopad 2022
#PORADY

Pilates staje się współcześnie coraz modniejszą i chętnie podejmowaną dyscypliną. Na rozpoczęcie treningów decydują się nie tylko panie, ale również mężczyźni i seniorzy. Nierzadko aktywność ta uprawiana jest przez kobiety w ciąży, przez wzgląd na statyczny charakter wykonywanych ćwiczeń i ich spektakularne efekty. Czym jest pilates i dlaczego warto rozpocząć przygodę z tym rodzajem aktywności fizycznej? Kto jest jego założycielem i na co dobry jest pilates? Wszystkie ciekawostki i informacje potrzebne na start znajdziesz poniżej.


Trening pilates może i nie uchodzi za najbardziej wymagający i energiczny rodzaj ćwiczeń, jednak spokojny charakter aktywności nierzadko stanowi wyzwanie nawet dla zawodowych sportowców, którzy każdego dnia spędzają na siłowni wiele godzin. Wytłumaczenie jest proste — zajęcia z pilatesu wymagają wielu powtórzeń i stawiają na rozciąganie mięśni całego ciała, co dla wielu początkujących osób może stanowić spore wyzwanie. Dodatkowo głównymi zasadami są troska o precyzję w każdym ruchu oraz bezwzględna koncentracja na wykonywanym treningu. Efekty są jednak warte poświęcenia, a z biegiem czasu trening staje się czystą przyjemnością, a nawet sposobem na aktywny wypoczynek. Co to pilates i jak wyglądają przykładowe ćwiczenia? Dowiedz się, dlaczego pilates stał się ulubioną dyscypliną wielu znanych modelek i celebrytów.

Czytaj także: Joga czy pilates – co wybrać?

Kto opracował metodę pilates?

Propagatorem pilatesu jest Joseph Pilates (1883-1967 r.), Niemiec urodzony w miejscowości o nazwie Mönchengladbach. Określany mianem ojca i pierwszego instruktora tej metody, w latach 20. XX wieku opracował autorski zestaw ćwiczeń, który stał się podstawą do rozwoju niezwykle popularnej dziś dyscypliny. Początkowo celem Josepha Pilatesa było opracowanie aktywności przeznaczonej dla sportowców i zawodowych tancerzy, którzy na skutek codziennych obowiązków ulegli bolesnym kontuzjom. Mężczyzna, pracując jako sanitariusz, opiekował się żołnierzami, rehabilitując doznane przez nich urazy mięśni i stawów, na podstawie autorskich ćwiczeń pilatesowych. 

Szybko okazało się jednak, że metoda opracowana przez Pilatesa jest również świetnym rodzajem aktywności dla zwykłych ludzi, którzy na co dzień nie są związani ze sportem. Fenomenalne skutki prawidłowo wykonywanych ruchów mogą podnieść jakość życia, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i duchowym. Sport przekłada się nie tylko na muskulaturę ciała i zdrowie, ale także komfort psychiczny i dobre samopoczucie. 

Podstawą aktywności stało się rozciąganie oraz wzmacnianie mięśni głębokich, czyli elementy, które pozwalają wypracować skoordynowane ruchy, prawidłową postawę ciała, a także wymodelować sylwetkę. Poza wzmocnieniem tkanki mięśniowej, sportsmeni z pomocą elementów pilatesu mogli wyrobić nawyki pożądane w zdobywaniu coraz lepszych wyników.

Na czym polega pilates?

Pilates odznacza się majestatycznymi sekwencjami ruchów, które cechuje spokój i precyzja. Podczas treningu pilates nie trzeba obawiać się ekstremalnego tempa i wyczerpujących serii, które zniechęcą do podejmowania dalszych starań.

kobiety trenujące pilates

To dobry pomysł na aktywność zwłaszcza dla nowicjuszy, którzy pragną nawiązać trwałą relację ze sportem. Ruchy wykonywane podczas zajęć są płynne i pełne gracji, co przekłada się na codzienne przyzwyczajenia. Ich propagowanie przynosi wspaniałe rezultaty, począwszy od budowania właściwej postawy i niezaburzonej równowagi, kończąc na precyzyjnych oraz skoordynowanych ruchach, które mogą ułatwić życie. 

Czytaj także: Pilates w ciąży

Pilates dla początkujących. Zasady pilatesu, których należy przestrzegać

Aby móc cieszyć się z fenomenalnych wyników aktywności, należy pamiętać o kilku konkretnych zasadach. Trening tego typu opiera się głównie na wzmacnianiu mięśni brzucha, jednak warto mieć na uwadze, że angażuje wszystkie partie ciała, przynosząc satysfakcjonujące skutki. Efekty przynosi wykonywanie ćwiczeń, które przebiegają według naczelnych reguł pilatesu. Co to za zasady? Należą do nich:

  • precyzja — w pilatesie bardziej liczy się opanowanie perfekcyjnych ruchów, aniżeli ilość powtórzeń czy ich szybkość; 
  • kontrola nad wykonywanymi ruchami i aktywizacją poszczególnych mięśni
  • oddech — przed planowanym ruchem trenujący bierze wdech, a wydech robi wraz z wykonywanym ćwiczeniem;
  • koncentracja — ćwiczenia powinny w całości angażować osobę, pozwalając skupić się jedynie na aktywności; 
  • ześrodkowanie — każdy ruch w pilatesie pochodzić powinien z mięśni brzucha
  • równowaga —  element, który wpływa na poprawę sylwetki oraz odpowiada za aktywizację mięśni głębokich;

Do ćwiczeń pilates przyda się mata, która uatrakcyjni aktywność, a także  podniesie komfort w czasie podejmowanego wysiłku. Jej zadaniem jest również stabilizacja oraz ochrona ciała przed ewentualnymi otarciami.

Pilates przynosi zaskakujące efekty

Jeśli zastanawiasz się, czy warto uprawiać pilates, co to za rodzaj aktywności i jakie przynosi korzyści, odpowiedzi są bardzo proste. Ten rodzaj treningu może przynosić wiele owocnych efektów, które przyczynią się pozytywnie dla ogólnego stanu zdrowia, sprawności i codziennego funkcjonowania. Niektóre ćwiczenia pozwalają na wypracowanie prawidłowej postawy, w tym zwalczenie powszechnego problemu, jakim jest garbienie się. Dodatkowo praktykowanie pilatesu wpływa na poznanie własnego ciała oraz naukę tego, jak go kontrolować.

Metoda zaprojektowana przez niemieckiego sportowca to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni tułowia i wymodelowanie sylwetki, m.in. pośladków czy brzucha. Dodatkowo trening pilates pozwala na wypracowanie właściwej pozycji ciała. Pilates wzmacnia kręgosłup, miednicę, a nawet  przyspiesza powrót do sprawności po doznanych urazach. Opiera się na zestawie ćwiczeń, podczas których aktywizowana jest każda partia ciała, w tym często pomijane mięśnie głębokie. Warto uprawiać pilates, kiedy osobie trenującej zależy na osiągnięciu jak najlepszych efektów. Wzmocnienie mięśni brzucha, eliminacja dolegliwości bólowych kręgosłupa, ćwiczenia na płaski brzuch czy poprawa elastyczności ciała — bez względu na przesłanki i cele, system ćwiczeń opracowany przez Josepha Pilatesa może przynieść wiele pozytywnych rezultatów.

Obciążeniem wykorzystywanym w czasie aktywności jest ciężar własnego ciała, dlatego trening można wykonywać w każdym miejscu — pilates w domu, na świeżym powietrzu, bądź siłowni, to tylko kwestia Twojego wyboru. Ćwiczenia można dostosować do indywidualnych potrzeb, co sprawia, że nawet osoby początkujące odnajdą przyjemność z podejmowanego działania. 

Dla kogo jest przeznaczony pilates? 

Ćwiczenia pilates dedykowane są większości osób, bez względu na wiek i płeć. Mogą uprawiać go kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, pracownicy biur, którzy większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, starsze osoby czy nawet dzieci. Aktywność wydaje się łączyć w sobie elementy znanych dyscyplin, takich jak joga, fitness, balet czy tai-chi. Celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni, które przekładają się m.in. na poprawę postawy czy zminimalizowanie dolegliwości bólowych, zwłaszcza kręgosłupa czy barku. 

Jeśli poszukujesz dawki ruchu, która zadba jednakowo o aspekt fizyczny, jak i psychiczny, pilates jest właśnie dla Ciebie. Dzięki kontrolowaniu na oddechu osoba trenująca może się wyciszyć, odnajdując chwilę wytchnienia. Warto wspomnieć, że pilates rekomendowany jest osobom zestresowanym, w związku z działaniem ćwiczeń, które zmniejszają napięcie w mięśniach. 

Trening Pilates — przeciwwskazania

Jak każda aktywność fizyczna, tak i pilates wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Jednym z poważniejszych wykluczeń jest niedawno przebyty uraz, zwłaszcza złamanie kości. Chociaż praktyka pilatesu pozwala na wzmocnienie mięśni po doznanej kontuzji, zawsze należy zaczerpnąć opinii specjalisty i skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo trening polegający na wykonywaniu poszczególnych ruchów, skoncentrowanych na rozciągnięciu i uelastycznianiu mięśni nie jest zalecany osobom zmagającym się z reumatyzmem czy przewlekłymi chorobami, jak np. nadciśnienie. Ryzyko stwarza także przepuklina oraz niebezpieczeństwo związane z łatwym powstawaniem zakrzepów. Przed zdecydowaniem się na uprawianie interesującej nas dyscypliny zawsze warto porozmawiać z lekarzem, by sport przynosił jedynie pożądane dla zdrowia efekty. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS, GIMNASTYKA I PILATES

Power bands i mini bands - słów kilka o gumach treningowych

Power bands i mini bands - słów kilka o gumach treningowych
GIMNASTYKA I PILATES, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent
GIMNASTYKA I PILATES

Obręcz oporowa do pilatesu - dlaczego jest skuteczna?

Obręcz oporowa do pilatesu - dlaczego jest skuteczna?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu