WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Joga czy pilates - co wybrać?

04 styczeń 2021
#PORADY

Joga i pilates to ćwiczenia, które wyglądają podobnie, ale posiadają zasadnicze różnice. Joga jako coś więcej niż ćwiczenia kierowana jest do osób, które chcą wprowadzić do swojego życia harmonię oraz zaczynają rozwijać się duchowo. Z kolei pilates jako sport dynamiczny pomaga szybko schudnąć, jednocześnie pozytywnie wpływając na stan emocjonalny. Poznaj pozostałe różnice między jogą i pilatesem i dowiedz się, co wybrać!


Czym wyróżnia się joga?

Joga wywodzi się z kultury Wschodu. Polega na wykonywaniu asan (konkretnych figur jogi), ćwiczeniu oddechu (pranajamach) oraz medytacji. Odnosi się do świadomej pracy z ciałem i umysłem. Pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną, ogólny stan zdrowia oraz poprawę samopoczucia. Zalecana jest jako wsparcie podczas leczenia depresji. Z powodu korzystnego oddziaływania na ciało i ducha wybierana jest przez osoby, które nie tylko chcą ćwiczyć, ale też przez wszystkich, których interesuje rozwój duchowy. 

Joga to najlepsza metoda “zajrzenia w siebie”, ponieważ wszystkie asany wymagają maksymalnej koncentracji. Nie jest to więc typowy, wyczynowy sport. Niektóre asany, takie jak stanie na głowie są widowiskowe, ale jogę praktykuje się przede wszystkim dla duszy.

Czym charakteryzuje się pilates?

Pilates pod wieloma względami jest podobny do jogi, ale wywodzi się z kultury Zachodu. Ćwiczenia skupiają się na zwiększaniu siły i wytrzymałości mięśni. Ważne jest także rozciąganie i ogólna elastyczność, a także zachowanie prawidłowej postawy ciała.

Pilates zalecany jest jako ćwiczenia dla osób, które chcą szybko schudnąć. To dynamiczna metoda ćwiczeń, które angażują całe ciało, w związku z tym w krótkim czasie widać wyraźne wysmuklenie sylwetki. W pilatesie także liczy się oddech, ale nieco inaczej niż w jodze. Oficjalna technika zakłada, że każdy oddech rozpoczyna wykonywana ruch.

Joga i pilates – różnice

Joga oraz pilates mają mnóstwo podobieństw, więc często są mylone przez osoby nieznające tematu. Do obu dyscyplin wymagana jest mata. Wszystkie ćwiczenia z zakresu jogi i pilatesu skupiają się na pokonaniu własnych oporów i ustawieniu ciała w pozycji, która początkowo wydaje się niemożliwa do wykonania. W obu przypadkach liczy się spokojny, zrównoważony oddech. Czym więc różnią się te dwie dyscypliny sportowe?

Pilates ma sporo zalet, ale skupia się przede wszystkim na rozwoju fizycznym. Jak w każdym sporcie, nie brakuje tu pozytywnych skutków psychicznych, jednak to joga postrzegana jest jako ćwiczenia, które mają w sobie głębszy, duchowy wymiar.  Ponadto pilates jest bardziej dynamiczny i nastawiony na efekt, jakim jest szybkie schudnięcie i wymodelowanie sylwetki. Joga ma za zadanie przede wszystkim wyciszyć i wprowadzić osobę ćwiczącą w stan, który pomoże jej później w medytacji.

Najprościej mówiąc pilates można porównać do wiele wnoszących i bardzo ciekawych ćwiczeń ogólnorozwojowych, a joga jest czymś znacznie szerszym – to filozofia, którą można się kierować na co dzień.

Co wybrać: jogę czy pilates?

Wszystko zależy od twoich potrzeb. Jeśli chcesz schudnąć i poprawić swoją wytrzymałość, w zupełności wystarczy pilates. Pamiętaj, aby ćwiczenia były regularnie wspomagane m.in. bieganiem, które zwiększa wydolność płuc.

Jeśli zależy ci na wprowadzeniu do swojego życia spokoju i harmonii, żyjesz w ciągłym stresie i mocno potrzebujesz wyciszenia, to joga będzie doskonałym wyborem. Możesz połączyć ją z medytacją, a już od pierwszych treningów poczujesz niesamowite efekty.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS, GIMNASTYKA I PILATES

Power bands i mini bands - słów kilka o gumach treningowych

Power bands i mini bands - słów kilka o gumach treningowych
GIMNASTYKA I PILATES, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent
GIMNASTYKA I PILATES

Obręcz oporowa do pilatesu - dlaczego jest skuteczna?

Obręcz oporowa do pilatesu - dlaczego jest skuteczna?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu