WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Próbowałaś już zajęć pilatesu? Poznaj jego zalety!

24 październik 2018
#PORADY

Mimo że pilates ma już prawie 100 lat, zupełnie tego po nim nie widać – wciąż oferuje wiele korzyści. I to takich, które czerpać może dosłownie każdy!

Pilates został stworzony jako ogólny, zrównoważony sposób na utrzymywanie kondycji poprzez wzmacnianie różnych grup mięśniowych, nie tylko tych, które są widoczne. I to jest główna zaleta pilatesu. Nie wykonując bardzo intensywnych ruchów, ćwiczysz wszystkie swoje mięśnie, wzmacniając te, które tego potrzebują, a zwłaszcza trenujesz mięśnie poprzeczne odpowiedzialne za Twoją postawę.

Fot 1. Materiał własny | Istotą pilatesu jest wzmacnianie różnych grup mięśniowych, nawet tych niewidocznych

Twoja najlepsza postawa

     Płynność, precyzja, kontrola, centrowanie, oddech i koncentracja to sześć głównych zasad pilatesu. To idealny przepis na zdrowie i dobre samopoczucie!

„Techniki Pilatesa angażują wiele mięśni, głównie brzucha, dołu pleców i pośladków” – wyjaśniają osteopaci.

„Dzięki wzmacnianiu tych różnorodnych grup mięśniowych trzymamy się bardziej prosto. Silny mięsień poprzeczny oznacza bardziej wyprostowane plecy. Techniki te pozwalają nam rozwijać, rozluźniać i wzmacniać mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę. Owa ogólna mobilizacja kręgosłupa może zniwelować bóle. Jest ona niewiarygodnie skuteczna i zapobiega wszelkiego rodzaju chorobom przewlekłym takim jak lumbago, reumatyzm, osteoporoza itp.”.

Fot 2. Materiał własny | Nie siedź przed komputerem – spróbuj pilatesu!

Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, pilates sprawi, że wyprostujesz się i rozciągniesz kręgosłup, przestając się garbić.

Naturalny wyprost

     Podczas sesji pilatesu powinieneś uważać na to, by bardzo precyzyjne wykonywać każde ćwiczenie, prawidłowo układając ciało i centrując głębokie mięśnie tułowia. Nie możesz więc stać byle jak. To, jak wykonujesz dany ruch czy pozycję, jest kluczowym elementem pilatesu. Twoim celem ma być jak najdokładniejsze odwzorowanie ruchów przy jednoczesnym skupianiu uwagi na tym, gdzie jest Twoje ciało i jak powinno pracować. To coś, o czym często zapominamy w naszym codziennym życiu.

Fot 3. Materiał własny | Kluczowe jest to, w jaki sposób wykonujesz każdy ruch

Ruch za ruchem, trening za treningiem będziesz coraz sprawniej wykonywał ćwiczenia, które stopniowo będą Ci przychodzić bardziej naturalnie. Te dobre nawyki, wspierane przez coraz silniejsze mięśnie, zaczną Ci wchodzić w krew. W pracy, w domu czy poza nim zauważysz, że naturalnie się prostujesz! Jeszcze jedna wskazówka od Caroline Bonnière: „Zawsze zaczynaj od ustawienia i wydłużenia kręgosłupa, niezależnie od pozycji, i rób wydech przy każdym ćwiczeniu, to jest bowiem moment, w którym Twoje mięśnie stają się silniejsze”.

Silne plecy i płaski brzuch!

     Inną niezaprzeczalną korzyścią z pilatesu jest to, że dzięki ćwiczeniu mięśni Twoje ciało stanie się jędrniejsze. Wzmocniony mięsień poprzeczny oznacza na przykład płaski brzuch. Wkrótce zobaczysz różnicę! A różnica ta – obok ogólnego dobrego samopoczucia, jakie zapewni Ci pilates – zdecydowanie poprawi Ci nastrój.

W końcu poczujesz, że Twoje ciało i umysł funkcjonują w harmonii. Warto spróbować, nie sądzisz? To jak, kiedy pierwsze podejście? Czekamy na wieści od Ciebie, niezależnie od tego, czy jesteś pilatesowym nowicjuszem, czy ekspertem! 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
FITNESS

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu