WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pilates — poznaj efektu pilatesu, ćwiczenia pilates dla początkujących

24 październik 2018
#PORADY

Co to jest pilates?

Pilates został stworzony jako ogólny, zrównoważony sposób na utrzymywanie kondycji poprzez wzmacnianie różnych grup mięśniowych, nie tylko tych, które są widoczne. I to jest główna zaleta pilatesu. Nie wykonując bardzo intensywnych ruchów, ćwiczysz wszystkie swoje mięśnie, wzmacniając te, które tego potrzebują, a zwłaszcza trenujesz mięśnie poprzeczne odpowiedzialne za Twoją postawę. Pilates i gimnastyka własnego ciała i rozciąganie są uniwersalną formą ćwiczeń w zasadzie dla każdego. Ryzyko doznania kontuzji jest znikome. Pilates bardzo często ćwiczą kobiety, ze względu na możliwą poprawę wyglądu całego ciała, ujędrnienie sylwetki i redukcję cellulitu.

6 największych zalet pilatesu

Płynność, precyzja, kontrola, centrowanie, oddech i koncentracja to sześć głównych zasad pilatesu. To idealny przepis na zdrowie i dobre samopoczucie!

„Techniki Pilatesa angażują wiele mięśni, głównie brzucha, dołu pleców i pośladków” – wyjaśniają osteopaci.

„Dzięki wzmacnianiu tych różnorodnych grup mięśniowych trzymamy się prościej. Silny mięsień poprzeczny oznacza bardziej wyprostowane plecy. Techniki te pozwalają nam rozwijać, rozluźniać i wzmacniać mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę ruchową. Owa ogólna mobilizacja kręgosłupa może zniwelować bóle. Jest ona niewiarygodnie skuteczna i zapobiega wszelkiego rodzaju chorobom przewlekłym takim jak lumbago, reumatyzm, osteoporoza itp.”.

Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, pilates sprawi, że wyprostujesz się i rozciągniesz kręgosłup, przestając się garbić.

Precyzyjne wykonywanie ćwiczeń podczas sesji pilatesu

Podczas sesji pilatesu powinieneś uważać na to, by bardzo precyzyjne wykonywać każde ćwiczenie, prawidłowo układając ciało i centrując głębokie mięśnie tułowia. Nie możesz więc stać byle jak. To, jak wykonujesz dany ruch czy pozycję, jest kluczowym elementem pilatesu. Twoim celem ma być jak najdokładniejsze odwzorowanie ruchów przy jednoczesnym skupianiu uwagi na tym, gdzie jest Twoje ciało i jak powinno pracować. To coś, o czym często zapominamy w naszym codziennym życiu.

Ruch za ruchem, trening za treningiem będziesz coraz sprawniej wykonywał ćwiczenia, które stopniowo będą Ci przychodzić bardziej naturalnie. Te dobre nawyki, wspierane przez coraz silniejsze mięśnie, zaczną Ci wchodzić w krew. W pracy, w domu czy poza nim zauważysz, że naturalnie się prostujesz! Jeszcze jedna wskazówka od Caroline Bonnière: „Zawsze zaczynaj od ustawienia i wydłużenia kręgosłupa, niezależnie od pozycji, i rób wydech przy każdym ćwiczeniu, to jest bowiem moment, w którym Twoje mięśnie stają się silniejsze”.

Pilates — silne plecy i płaski brzuch

Inną niezaprzeczalną korzyścią z pilatesu jest to, że dzięki ćwiczeniu mięśni Twoje ciało stanie się jędrniejsze. Wzmocniony mięsień poprzeczny oznacza na przykład płaski brzuch. Wkrótce zobaczysz różnicę! A różnica ta – obok ogólnego dobrego samopoczucia, jakie zapewni Ci pilates – zdecydowanie poprawi Ci nastrój. W końcu poczujesz, że Twoje ciało i umysł funkcjonują w harmonii. Warto spróbować, nie sądzisz? To jak, kiedy pierwsze podejście? Czekamy na wieści od Ciebie, niezależnie od tego, czy jesteś pilatesowym nowicjuszem, czy ekspertem!

pilates – efekty pilatesu

Pilates jest formą ćwiczeń, w której do wzmocnienia ciała wykorzystuje się kontrolowane ruchy. Często stosuje się ją w celu poprawy postawy, elastyczności i równowagi. Pilates może również pomóc w łagodzeniu bólu pleców, szyi i stawów. Dzięki ćwiczeniom pilatesu, nasze ciało będzie bardziej wysportowane i zdrowsze, mięśnie brzucha i pleców będą wzmocnione, lecz bez nadmiernego ich rozbudowywania. Aby osiągnąć najlepsze efekty pilatesu, warto wykonywać zestaw ćwiczeń gimnastycznych co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli cierpisz na częste bóle pleców, warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze indywidualnie najlepszy system ćwiczeń.

Potrzebujesz sprzętu, aby swobodnie uprawiać ćwiczenia pilatesu i wyrzeźbić smukłą sylwetkę? Koniecznie sprawdź nasze akcesoria i tekstylia:

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
FITNESS

Trening oporowy – poznaj najważniejsze zasady

Trening oporowy – poznaj najważniejsze zasady
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia rozgrzewkowe

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia rozgrzewkowe

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu