WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Joga - korzystne oddziaływanie na ciało i ducha

16 grudzień 2019
#PORADY

Joga to dyscyplina, która wiąże ciało z duchem przez połączenie pozycji z ćwiczeniem oddychania, koncentracji i relaksacji. Z tego właśnie powodu dobroczynnie wpływa ona zarówno na naszą fizyczność , jak i duchowość.


Joga jako sposób na łagodne umięśnienie ciała

Pierwsza zaleta jogi? Wzmacnianie ciała!

Podczas uprawiania jogi mięśnie pracują w sposób statyczny, gdy skupiamy się na odpowiednim ułożeniu ciała. Przede wszystkim używamy siły ciężkości, która pomaga nam się zakorzenić i zachować równowagę. Wykonywane pozycje obejmują różne strefy ciała, dzięki czemu angażują różne mięśnie: brzucha, pleców, ramion czy nóg. Inne pozycje, jak wojownik, umięśniają całe ciało w tym samym czasie.

Joga szczególnie wzmacnia mięśnie głębokie, mięśnie pleców oraz brzucha – te, które stabilizują nasze ciało i w największym stopniu wpływają na naszą postawę. Ich umięśnianie zapewnia nam lepszą postawę ciała i zapobiega bólom pleców.

Fot 1. Materiał własny | Wykonywane pozycje obejmują różne strefy ciała, dzięki czemu angażują różne mięśnie: brzucha, pleców, ramion czy nóg.

Zwiększanie elastyczności

Uprawiając jogę, powtarzając pozycje, regularnie ćwicząc, a przede wszystkim, opanowując oddychanie, możemy znacząco zwiększyć elastyczność swojego ciała. Nie jest ona wrodzoną zdolnością i można poprawić ją przez regularny trening. Oddychanie stopniowo uspokaja ciało, przez co może ono zwiększyć swoją giętkość. Eliminuje ono odczuwanie dyskomfortu podczas rozciągania, które może być czasem dosyć intensywne. Ogranicza także napięcie ciała spowodowane pracą.

Elastyczność zdobyta podczas uprawiania jogi pozwala na zwiększenie swojej mobilności, zakresu ruchu ciała, a także swobody podczas poruszania się na co dzień. Zmiękczenie naszych mięśni oraz ścięgien także przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji podczas treningów sportowych.

Fot 2. Materiał własny | Elastyczność zdobyta podczas uprawiania jogi pozwala na zwiększenie swojej mobilności.

Sport pozwalający odpuścić

Joga, to więcej niż aktywność sportowa. To szczególny moment, gdy skupiamy się na samych sobie, chwila, by się rozluźnić i cieszyć się momentem łagodności w ciągu dnia.

To przede wszystkim ćwiczenie oddychania (pranayama) podczas uprawiania jogi uspokaja ducha i zmniejsza stres. Ćwiczone techniki oddychania zapewniają liczne korzyści: czasem ich celem jest wyciszenie, czasem zwiększenie dynamiki lub zrównoważenie.

Koncentrowanie się na oddychaniu oraz pozycjach z zachowaniem równowagi, które wymagają stabilności oraz mocnego trzymania się na podłożu, pozwala skupić się na obecnej chwili, tu i teraz, oraz zignorować to, co nas otacza. Ten dystans wobec codzienności pozwala nam oddalić się od naszych kłopotów, krzątaniny czy sytuacji bez wyjścia. W zamian otrzymujemy przestrzeń do odczuwania możliwości odpuszczenia sobie.

Fot 3. Materiał własny | Koncentrowanie się na oddychaniu pozwala skupić się na obecnej chwili, tu i teraz, oraz zignorować to, co nas otacza.

Joga – Twój sprzymierzeniec w dbaniu o zdrowie

Joga nie tylko pomaga nam wzmocnić nasze ciało i cieszyć się chwilą przerwy oraz dobrym samopoczuciem. Wywiera także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ćwiczenie oddychania pozwala przede wszystkim lepiej zarządzać stresem oraz lękami. To z kolei wpływa na jakość naszego snu. Duchowe ćwiczenia oraz techniki oddychania wspierają duchowy odpoczynek, eliminują negatywne emocje, a przez to wspierają wzmacniający sen. A przecież wiadomo, że im lepszy sen, tym lepsza jakość życia!

Także niektóre pozycje w jodze działają jak delikatny masaż na nasze wewnętrzne organy i odświeżają całe ciało dzięki zapewnieniu lepszego przepływu energii. Zatem joga, wspierając naukę techniki lepszego oddychania, pomaga także lepiej przepływać krwi, przez co każdy z organów lepiej funkcjonuje. W konsekwencji joga wzmacnia układ immunologiczny i poprawia ogólny stan zdrowia naszego ciała.

Teraz już wiesz, jakie korzyści płyną z uprawiania jogi, dynamicznej czy też łagodnej. Zachęcam Cię więc do uczestniczenia w zajęciach jogi w klubie fitness lub ćwiczenia w domu bez umiaru!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?

Dlaczego senior powinien zaprzyjaźnić się z jogą?
SPORT, JOGA I MEDYTACJA

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?

Dlaczego warto korzystać z akcesoriów do jogi?
SPORT, JOGA I MEDYTACJA

Rodzaje jogi - znajdź swoją metodę uprawiania jogi

Rodzaje jogi - znajdź swoją metodę uprawiania jogi

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu