WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje jogi - znajdź swoją metodę uprawiania jogi

06 kwiecień 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Joga jest jednym z tych ukrytych przed światem skarbów, które nadają rytm codziennemu życiu tysiącom ludzi na całym świecie. Narodziła się około 5000 lat temu w dolinie Indusu. Od tego czasu jej odmiany ewoluowały. Dzisiaj istnieje imponująca ilość rodzajów jogi. Na pewno znajdziesz coś dla siebie! 


Uprawianie Jogi

Joga pomaga odnaleźć harmonię pomiędzy ciałem a umysłem. Przynosi relaks, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie. Jej praktykowanie buduje naszą kondycję i wydolność fizyczną. Praktykując ją, zyskujemy kontrolę nad naszym ciałem. Joga pozwala również wyciszyć się i poprawić koncentrację. Zanim jednak przystąpimy do wykonywania pozycji, zdecydujmy, który rodzaj jogi odpowiada nam najbardziej – czy wolimy wykonywać szybkie sekwencje (style dynamiczne), czy lekkie (style spokojne).

Hatha Joga

Hatha Joga koncentruje się na wysiłku fizycznym, pozycjach jogicznych (asanach) i oddychaniu (pranajamie). Nie jest to styl, ale osobna kategoria, która pod swoją nazwą kryje różne style i podejścia. Hatha oznacza w sanskrycie „siła”, ale jest także odniesieniem do Słońca (Ha) i Księżyca (Tha) oraz do równowagi między nimi. 

Kierowana jest do początkujących joginów. Nie koncentruje się więc na sferze filozofii, ale swoją uwagę przenosi na część fizyczną. Jej celem jest zyskanie kontroli nad ciałem, poprzez pozbycie się fizycznych ograniczeń. Służą temu różne pozycje, które zwiększają siłę i kondycję organizmu. Praktykowanie hatha jogi poprawia napięcie mięśniowe i zwiększa wydolność płuc. Redukuje także stres. Należy jednak ćwiczyć ją pod opieką nauczyciela, który zadba o detale wykonywanych przez nas pozycji.

Style dynamiczne

Ashtanga

Jest to jedna z najbardziej wymagających fizycznie praktyk, wzmacniających całe ciało. Wymaga siły i kondycji. Dlatego też przeznaczona jest dla zaawansowanych joginów, preferujących dynamiczne ćwiczenia. Styl ten koncentruje się na rozciąganiu i płynnym ruchu, składającym się ze stałej sekwencji pozycji. We własnym tempie musimy przechodzić z jednej z nich do następnej, synchronizując ruch z oddechem. Dzięki temu zwiększymy wydolność i elastyczność organizmu. Uspokoimy też umysł. Osoby, które nie znają podstaw tej jogi, powinny trenować ją pod okiem opiekuna.

Vinyasa

Vinyasa polecana jest początkującym joginom. Ten dynamiczny styl koncentruje się na oddychaniu oraz łączeniu oddechu z ruchem. Pozwala też doświadczyć medytacji w ruchu. Podobnie jak ashtanga, polega na płynnym przechodzeniu pozycji, jednak nie wymaga wysokiej kondycji fizycznej. W tym rodzaju jogi możemy też dowolnie dobierać asany. Styl ten przynosi relaks i wyciszenie oraz uczy kontroli nad ciałem. Podczas wykonywania ćwiczeń należy skupić się na jednym punkcie i wyzbyć się gonitwy myśli.

Joga Iyengara

Ten dynamiczny rodzaj jogi przeznaczony jest dla początkujących joginów oraz dla osób, którym zależy na poprawie wytrzymałości. To także dobry styl dla tych, których nie interesuje mistyczna strona jogi. Przy wykonywaniu pozycji ważne są: precyzja ustawienia ciała, dbanie o detale asan oraz o jakość wejścia i wyjścia z/do pozycji. Ich wykonywanie polega natomiast na ich dłuższym utrzymywaniu. Joga Iyengara pozwala odzyskać wewnętrzną równowagę, poprawić elastyczność ciała i zwiększyć siłę. Jej charakterystyczną cechą jest korzystanie z akcesoriów, jak: koce, wałki, klocki i paski.

Fot1. Materiał własny

Kundalini joga

Ten rodzaj spokojnej jogi powinny wybrać te osoby, które szukają duchowego oczyszczenia i głębokiego wyciszenia. Joga ta usuwa z organizmu złe emocje i powinna być praktykowana samotnie. Polega na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, łączonych z mantrą i medytacją. Bardzo ważne jest w niej tworzenie odpowiednich układów przy pomocy dłoni, ramion i palców. Jest jedną z najbardziej mistycznych odmian jogi. Polecana jest osobom żyjącym w stresie i nieustannym biegu.

W jodze każdy znajdzie coś dla siebie. Mogą być to zarówno szybkie i dość wymagające sekwencje (style dynamiczne), ale też lekkie i relaksujące sesje (style spokojne), które pozwolą zachować formę i zwinność nawet w starszym wieku. 

Fot2. Materiał własny

Hot

To półtoragodzinne sesje w pomieszczeniu nagrzanym do niemal 40 stopni Celcjusza. Praktyka w takiej temperaturze pozwala ciału na głębsze rozciąganie i szybsze pozbywanie napięcia. Mocna i wymagająca metoda.

Style spokojne:

Yin Yoga

Te osoby, które cenią spokojne i powolne ćwiczenia, odnajdą się w Yin Joga. Daje ona ukojenie i relaks. Jest to wyjątkowo łagodna praktyka, polegająca na rozluźnieniu, pracy z powięzią i grawitacją. Celem jest całkowite odprężenie i usunięcie napięć nerwowych powodujących stres. Zasadą jest poruszanie się jak najmniej i utrzymywanie postawy przez długi czas. Zasadą w jej praktykowaniu jest ograniczenie poruszania się i utrzymywanie danej pozycji przez dłuższy czas. Jest idealna dla osób po kontuzjach, które pragną przywrócić elastyczność swojemu ciału.

Fot3. Materiał własny

Sivananda

Ten spokojny rodzaj jogi polecany jest tym osobom, które pragną zagłębić się w jej filozoficznej części. Sivananda jest rodzajem praktyki, w której dążymy do głębokiego relaksu. Jej filarem jest 5 zasad: prawidłowe ćwiczenie, prawidłowe oddychanie, właściwy odpoczynek, właściwa dieta, pozytywne myślenie i medytacja. Joga ta łączy w sobie mantrę i medytację, kładąc duży nacisk na odprężenie. Dodatkowo rozwija naszą warstwę emocjonalną i duchowość.

Prenatalna

Zawiera bezpieczne elementy ćwiczeń fizycznych i oddechowych.. Przeznaczona dla kobiet w ciąży. Nie praktykujemy tutaj mocnych rozciągnięć, skoków, leżenia na brzuchu, leżenia na plecach z wyprostowanymi nogami, pozycji odwróconych i wstrzymywania oddechu.

Inne rodzaje jogi

Powyższe rodzaje jogi to oczywiście nie koniec jej odmian. Oprócz nich możemy praktykować na przykład jogę Bikram, która polega na wykonywaniu asan z Hatha jogi, ale w temperaturze 40°C i przy 40% wilgotności. Pozwala ona schudnąć i rozluźnia mięśnie. Ci natomiast, którzy preferują intensywny wysiłek, mogą skorzystać z Power Jogi. A te osoby, które interesuje joga łączona z akrobatyką, powinna zainteresować Air Joga. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Autor: Daria Wojnar, pasjonatka jogi z Decathlon Rzeszów

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?
SIATKÓWKA

Co to jest libero w siatkówce?

Co to jest libero w siatkówce?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu