WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Hokej na rolkach - hokej in line - zasady

10 luty 2021

Mimo iż na hali gra się w kilka rodzajów hokeja, tylko w odmianie in line gracze jeżdżą na rolkach. Do którego z rodzajów tego sportu podobne są zasady hokeja in line? Bliźniaczo przypominają te znane z hokeja na lodzie i to jego entuzjaści przesiadają się zazwyczaj na rolki.

W Polsce gra się w hokej in line na zasadach federacji FIRS

Przepisy hokeja in line regulują na świecie dwie instytucje: związana z hokejem na lodzie IIFH oraz ogarniająca sporty rolkowo-wrotkowe FIRS. Tym drugim podlega Polski Związek Sportów Wrotkarskich, który organizuje zawody w halowym hokeju na rolkach nad Wisłą. Z tego względu warto poznać właśnie te zasady:

  • Mecz hokeja in line trwa 40 minut, nie licząc przerwy.
  • Spotkanie podzielone jest na dwie połowy po 20 minut.
  • W drużynie gra czterech zawodników z pola i bramkarz.
  • Do gry używa się krążka, który kontroluje się kijem lub kopie.
  • Celem gry jest wbicie do bramki przeciwników krążka.
  • Każdy mecz nadzorowany jest przez dwóch Sędziów Głównych.

Mimo olbrzymich podobieństw do zasad hokeja na lodzie, szczególnie jeśli chodzi o zmienianie zawodników czy używany sprzętu, na hali nie funkcjonuje kilka kluczowych przepisów na czele ze spalonym.

In line to jeden z rodzajów hokeja na hali

Hokej na rolkach, znany też jako in line albo inline, ze względu na miejsce rozgrywek określany jest również jako hokej halowy. Nie powinniśmy mylić go jednak z unihokejem ani hokejem na trawie (wbrew nazwie rozgrywającym się także wewnątrz). Według jego zasad zawodnicy nie poruszają się w butach, lecz rolkach hokejowych z trzema lub czterema kółkami, co nadaje rozgrywce zupełnie inną dynamikę.

Mimo iż posiada nawierzchnię kafelkową, drewnianą, asfaltową lub cementową, boisko do hokeja in line także nazywane jest „lodowiskiem”. Zalecane wymiary to 50 m długości i 25 metrów szerokości, jednak mogą mieścić się w przedziale 40-60 m x 20-30 m przy zachowaniu proporcji 2:1. Bramka ma z kolei wymiary 170 cm x 105 cm. Cały obszar gra otoczony jest pleksiglasowymi lub drewnianymi bandami o wysokości 1 m, od których odbija się krążek.

Ważne obszary boiska stanowi 5 punktów wznowień o średnicy 22,5 cm, otoczonych kołami o średnicy 3 m. Z tego położonego w centralnym punkcie rozpoczyna się cały mecz. Jeszcze istotniejsze jest pole bramkowe, które wyznacza się liniami o długości 1,2 m w kierunku środka lodowiska. Rozpoczynają się one 30 cm na zewnątrz od obu słupków.

Co robią gracze hokeja na rolkach w trakcie gry?

Zawodnicy z pola zwyczajowo dzielą się na dwóch napastników i dwóch obrońców. Do gry używa się oficjalnego krążka do hokeja na rolkach i to właśnie nim zainteresowani powinni być gracze. Przepisy mówią, że musi być ciągle utrzymywany w ruchu, a za jego przetrzymanie grozi odesłanie na ławkę kar na 2 minuty. W tym celu można uderzać go również kopać, ale gole liczą się tylko wtedy, jeżeli padły po uderzeniu kijem.

Kiedy krążek utknie pomiędzy graczami lub wyląduje poza boiskiem, następuje widowiskowe wznowienie. Podobnie jak w hokeju na lodzie, polega ono na rzuceniu przez sędziego piłki między dwóch zawodników, którzy muszą o nią walczyć kijami. Tak dzieje się także na początku każdej połowy oraz po zdobyciu bramki.

Jako że przepisy hokeja in line dopuszczają bardziej brutalną grę niż inne halowe odmiany gry, oprócz standardowych kijów hokejowych ze sportem rozgrywanym na lodzie tożsame są również ochraniacze wykorzystywane przez graczy. Należą do nich nagolenniki, nałokietniki, rękawice hokejowe, kask oraz suspensory, których użycie jest wymagane. Dodatkowo rekomenduje się też ochraniacze na zęby, ale nie są one obligatoryjne.

Szczególnym zawodnikiem w myśl zasad hokeja na rolkach jest bramkarz. Może on „zamrozić” krążek w obrębie pola bramkowego. Dotyczy to także jego stroju. Musi mieć na sobie przylegający do ciała ochraniacz klatki piersiowej, rękawice bramkarskie, maskę, parkany oraz suspensor.

Jakie kary obowiązują w hokeju halowym?

Reguły hokeja in line przewidują kary zespołowe oraz indywidualne. O tym pierwszym przypadku można mówić w sytuacji, gdy z winy drużyny atakującej zatrzymany został krążek i wznowienie następuje w punkcie wznowień pod ich bramką. Funkcjonuje także rzut karny, do którego w zależności od przewinienia podchodzi faulowany zawodnik lub gracz wytypowany przez kapitana drużyny. W celu jego wykonania rzuca się krążek w kole środkowym i wypuszcza zawodnika jeden na jeden z bramkarzem do momentu oddania strzału.

Co z karami indywidualnymi? Przyznawane są za faule oraz inne zagrania niezgodne z zasadami hokeja in line. Polegają na czasowym wykluczeniu zawodnika, które kończy się albo z upływem czasu, albo po zdobyciu bramki przez drużynę grającą w przewadze. Funkcjonują kary:

  • 2-minutowe
  • podwójne kary 2-minutowe
  • nie ulegające skróceniu kary 5-minutowe, które przyznaje się za szczególnie brutalne przewinienia

Drużyna mająca jednego czy dwóch zawodników mniej nazywana jest potocznie zespołem grającym w osłabieniu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego
HOKEJ

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu