WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Hokej na trawie – przykładowy zestaw gracza

20 wrzesień 2021

Hokej na trawie jest czasami traktowany jako uboższy odpowiednik hokeja na lodzie. Zupełnie bezpodstawnie! Mecze w zarówno jednej, jak i drugiej formie tego sportu są niezwykle dynamiczne i zapewniają sporo emocji. Jakie akcesoria do hokeja na trawie powinniśmy kupić, jeśli marzy nam się spróbowanie sił w tej dyscyplinie? 

Hokej na trawie – podstawa, czyli kij

Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem wyposażenia amatorów hokeja, niezależnie czy mówimy tutaj o zimowej, czy letniej odmianie tego sportu, jest kij. Ten długi przyrząd służy graczom do odbijania krążka lub piłki, a w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, znanych z lodowisk NHL, nawet do bezpośredniej walki z przeciwną drużyną. Oczywiście nie jest to zachowanie zgodne z zasadami gry, jednak w dalszym ciągu jednak kij do hokeja pozostaje podstawowym narzędziem i atrybutem gry w hokeja. Jaki powinien być idealny kij, który użyjemy w rozgrywce na trawie?

Kije do hokeja na trawie są klasycznie wykonywane z drewna – najczęściej wykorzystywane do tego celu rodzaje drzew to morwa bądź jesion. Wraz z rozwojem technologii producenci kijów do hokeja na trawie zaczęli dodawać do drewna materiały sztuczne, takie jak włókna węglowe, włókna szklane czy kevlar. Teoretycznie im mniej jest prawdziwego drewna w naszym kiju, tym jest on lepszy jakościowo. Dlaczego tylko teoretycznie?

Zastosowane w kiju materiały typu włókno węglowe czy włókno szklane dają naszemu kijowi więcej „mocy”, odporności na wstrząsy i ogólnej trwałości. Oznacza to w praktyce tyle, że kijem wykonanym w większości z włókna węglowego możemy uderzyć piłkę mocniej i przy okazji mniej boleśnie to odczuć. Ze względu na to, że nasz kij zaabsorbuje sporą część siły uderzenia i stłumi drgania, nasza dłoń ucierpi mniej, jednak nasza precyzja może być daleka od oczekiwanej, gdyż właśnie drewno nadaje naszemu kijowi więcej sprężystości. Uderzenie giętkim kijem da nam większą pewność w kwestii tego, gdzie poleci piłka.

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z hokejem na trawie i nie wiemy jeszcze, jaki materiał kija najlepiej odpowie na nasze potrzeby, najlepiej jest skusić się na kij uniwersalny, czyli taki, który łączy w sobie zalety sztucznych tworzyw i naturalnego drewna. Przykładem może być chociażby kij Korok FB FH150, często wymieniany jako jeden z najlepszych wyborów dla początkujących.

kije do hokeja na trawie

Piłka do hokeja na trawie

Skoro wiemy już, jaki powinien być idealny kij dla początkującego, przyjrzyjmy się kwestii wyboru piłki. Tutaj sprawa jest nieco prostsza – przy wyborze piłki do hokeja na trawie największe znaczenie ma to, gdzie będziemy jej używać, ponieważ piłki występują w dwóch rodzajach, dostosowanych do suchej i mokrej nawierzchni. Czym różnią się między sobą?

Piłki przeznaczone do treningów lub rozgrywek na suchej nawierzchni mają gładką powierzchnię. Sprawia to, że są bardziej przewidywalne na piasku lub na hali sportowej, gdzie mamy użyty specjalny rodzaj podłoża. Jeśli jednak większość naszych meczy czy ćwiczeń będzie odbywało się na zewnątrz, warto jest postawić na piłkę o specjalnym wykończeniu. Najczęściej przypomina ona plastry miodu lub po prostu równomiernie umieszczone w piłce wgłębienia. Ich zadanie polega na ustabilizowaniu toru, po jakim porusza się piłka po uderzeniu kijem – można porównać jej funkcjonalność do bieżnika w oponie. 

Warto tutaj nadmienić, że kupno specjalistycznej piłki do hokeja na trawie nie jest ogromnym wydatkiem, najprościej więc zdecydować się na jej obie wersje. Ułatwi nam to w przyszłości nasze treningi, gdyż będziemy mogli wykonać je w zasadzie w każdym miejscu, niezależnie od rodzaju nawierzchni. Producent piłek hokejowych Dita oferuje piłki do gry na mokrej nawierzchni oraz piłki przeznaczone do użytku na hali lub piasku.

gra w hokeja na trawie

Hokej na trawie – strój gracza

Strój, jaki noszą gracze hokeja na trawie, nie odbiega za bardzo od tego, czego przeważnie używają gracze piłki nożnej. Podstawą jest sportowa koszulka i krótkie spodenki. Należy pamiętać, że każdy element stroju do hokeja na trawie powinien być przewiewny, wygodny i absolutnie nie powinien krępować naszych ruchów, dobierzmy więc takie zestawy odzieży, które będą nam najlepiej odpowiadały pod względem indywidualnych preferencji. 

Do trenowania hokeja na trawie zdecydowanie przydadzą się ochraniacze na łokcie i kolana. Hokej, niezależnie od tego, na jakim boisku gramy, to bardzo kontaktowy sport, gdzie niemalże z każdej strony jesteśmy narażeni na różne urazy, nie zaszkodzi więc także suspensor i ochraniacz na zęby.

No dobrze, ale co z butami? Na samym początku możemy spokojnie postawić na zwykłe buty sportowe, jednak im bardziej zaawansowanymi graczami będziemy się stawać, tym bardziej docenimy zalety butów z korkowanym spodem – tak samo jak w wypadku piłki nożnej, mogą się one okazać wręcz niezastąpione pod kątem zapewnienia nam właściwej przyczepności do podłoża w każdych warunkach. Dodatkowo zazwyczaj usztywniają one kostkę, która jest szczególnie narażona na urazy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego
HOKEJ

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu