WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak naostrzyć łyżwy do hokeja? Sposoby na ostrzenie łyżew hokejowych

20 styczeń 2021
#PORADY

Dobrze naostrzone łyżwy to podstawa udanego treningu! Jednak ostrzenie łyżew hokejowych nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Należy odpowiednio dobrać głębokość rowka, ponieważ wpływa on na szybkość i precyzję jazdy. Dlatego ostrzenie łyżew zawsze powinno wykonywać się w miejscach, w których używane są specjalne ostrzałki. Jak często ostrzyć łyżwy i jak o nie dbać po każdym treningu?


Ostrzenie łyżew – podstawa ich żywotności. Jak często ostrzyć łyżwy?

Łyżwy do hokeja są idealne dla osób, które dopiero uczą się jeździć. Wynika to z ich budowy – są krótsze niż łyżwy do jazdy figurowej oraz nie posiadają ząbków z przodu. Niezależnie od rodzaju łyżew, podstawą ich żywotności jest dbanie o materiał, z którego są wykonane (plastik albo skóra) oraz częste ostrzenie. Przyjmuje się, że łyżwy hokejowe należy czyścić po 15 godzinach jazdy na lodzie. 

Dlatego im częstsze jazdy rekreacyjne lub forsowne treningi, tym częściej trzeba będzie zadbać o ostrza. Brak dobrego naostrzenia wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Tępe płozy gorzej prowadzą się po lodzie, wpływają na zmniejszenie szybkości i precyzję manewrów. Naostrzyć trzeba nawet nowe łyżwy, ponieważ zgodnie z przepisami UE sklepy nie mogą sprzedawać łyżew z zaostrzonymi płozami. Wynika to z:

 • potrzeby zachowania bezpieczeństwa,
 • konieczności dopasowania poziomu ostrzenia (głębokości rowka) do umiejętności i potrzeb hokeisty.

Często popełnianym błędem jest jeżdżenie na łyżwach od razu po ich zakupie. Tymczasem trzeba najpierw je samodzielnie naostrzyć albo oddać do punktu, w którym zostaną profesjonalnie naostrzone.

Kiedy musisz naostrzyć łyżwy?

Niektórzy całkowicie zapominają o ostrzeniu łyżew. Tymczasem jeśli tylko pojawiają się pewne sygnały, że z płozami jest “coś nie tak”, to musisz naostrzyć łyżwy jak najszybciej. Prawdopodobnie to ostatni dzwonek, aby całkowicie nie zniszczyć płóz.

 1. Od razu po ich zakupie i przed pierwszym użyciem.
 2. Jeśli zaczynasz czuć się mało stabilnie podczas jazdy (i nie wynika to z błędów techniki jazdy).
 3. Jeśli odczuwasz niekontrolowane, nieoczekiwane ruchy łyżew na boki.
 4. Kiedy płozy stają się matowe albo pokrywają się rdzą.

Łyżwy hokejowe będą się mniej niszczyć, jeśli regularnie będziesz o nie dbać, nie tylko w zakresie ostrzenia.

Jak naostrzyć łyżwy?

Wiele osób chce samodzielnie naostrzyć łyżwy w domu. Jest to jak najbardziej możliwe, ale niestety średnio bezpieczne. Prawidłowo naostrzone łyżwy:

 • przygotowywane są za pomocą profesjonalnych ostrzałek (szlifierek z diamentowymi ostrzami), a nie ręcznych sposobów,
 • mają dobrze dobraną głębokość rowka,
 • oraz krzywiznę rowka.

Dla profesjonalnych hokeistów parametry rowka są jedną z podstaw bezpiecznej i satysfakcjonującej gry. Dla laików te pojęcia mogą się wydawać mało istotne, tymczasem wszystko dotyczy względów bezpieczeństwa.

Jak zatem dobrać głębokość i krzywiznę rowka? Kierując się następującymi parametrami:

 • “1/2” lub “3/8” cala – to rowek głęboki, posiada wyraźne krawędzie, przyda się osobom, które muszą gwałtownie przyśpieszać oraz mocno hamować, czyli podczas meczów i treningów hokejowych,
 • “1”, “3/4”, “7/8” – to rowek płytki, nie posiada wyraźnych krawędzi, a pozy słabiej trzymają się tafli, za to zdobywa się większą prędkość i lekkość podczas jazdy,
 • “5/8” cala – to rowek neutralny, zapewnia kompromis między prędkością a prezycją, polecany osobom, które jeżdżą rekreacyjnie albo dopiero uczą się jeździć.

Aby dobrze naostrzyć łyżwy, należy powiedzieć w wybranym punkcie ostrzenia, jakie posiada się umiejętności i oczekiwania. Profesjonaliści dobiorą głębokość rowka do naszego poziomu jazdy.

Jak naostrzyć łyżwy w domu?

W przypadku ostrzenia łyżew w domu:

 • musisz kupić szlifierkę, najlepiej diamentową z antypoślizgowymi nóżkami,
 • następnie płozę łyżwy musisz ustawić równolegle do tarczy szlifierki,
 • potem spokojnie przesuwaj płozą wzdłuż maszyny, pamiętając o zachowaniu takiej samej siły i prędkości.

Jeśli musisz tylko delikatnie naostrzyć płozy, wystarczy ci osełka, ale zachowaj ostrożność podczas pracy.

Jak dbać o łyżwy hokejowe po każdym treningu?

Po skończonej jeździe należy wytrzeć płozy z wilgoci i zabrudzeń, dbając przy tym, aby się nie skaleczyć. Środek buta można spryskać specjalnym środkiem antygrzybicznym. Stopy podczas treningu mocno się pocą, dlatego trzeba zadbać o to, aby w bucie nie było warunków do rozwoju grzybów i bakterii. 

W zależności od materiału zewnętrznego należy wyczyścić buta dedykowanym do niego środkiem. Inne preparaty potrzebne będą do skóry, a inne do plastiku. Po osuszenia płóz należy nałożyć na nie ochraniacze płóz. Dzięki temu łyżwy nie tępią się podczas transportu, poza tym wpływa to na nasze bezpieczeństwo.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego
HOKEJ

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu