WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak naostrzyć łyżwy?

17 październik 2022
#PORADY

Dobrze naostrzone łyżwy to podstawa udanego treningu. Trzeba jednak wiedzieć, że ostrzenie łyżew hokejowych nie jest tak prostą sprawą jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać głębokość rowka, ponieważ wpływa on na szybkość i precyzję jazdy. Z tego powodu ostrzenie łyżew zawsze powinno odbywać się w miejscach, które wyposażone są w specjalne ostrzałki. Temat ostrzenia łyżew powinien szczególnie zainteresować osoby czynnie zaangażowane w hokej. Jak często ostrzyć łyżwy i jak dbać o nie po każdym treningu? Podpowiadamy.


Ostrzenie łyżew – podstawa ich żywotności. Jak często ostrzyć łyżwy?

Jak często ostrzyć łyżwy? To pytanie zadaje sobie każdy sympatyk jazdy. Łyżwy do hokeja nadają się idealnie dla osób, które dopiero uczą się jeździć. Wynika to z ich budowy – są krótsze niż łyżwy do jazdy figurowej oraz nie posiadają ząbków z przodu. Niezależnie od rodzaju łyżew, podstawą ich żywotności jest dbanie o materiał, z którego są wykonane (plastik albo skóra) oraz ich ostrzenie. Przyjmuje się, że łyżwy hokejowe należy czyścić po 15 godzinach jazdy na lodzie. 

łyżwy hokejowe

Dlatego też im częstsze są jazdy rekreacyjne lub forsowne treningi, tym częściej trzeba będzie zadbać o ostrza. Brak dobrego naostrzenia wpływa negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Tępe płozy gorzej prowadzą się po lodzie, znacząco wpływając na zmniejszenie szybkości oraz precyzję manewrów.

Należy zdawać sobie sprawę, że naostrzyć trzeba również nowe łyżwy, ponieważ zgodnie z przepisami Unii Europejskiej sklepy nie mogą sprzedawać łyżew z zaostrzonymi płozami. Wynika to z potrzeby zachowania bezpieczeństwa oraz konieczności dopasowania poziomu ostrzenia (głębokości rowka) do umiejętności i potrzeb hokeisty.

Kiedy należy ostrzyć łyżwy?

Niektórzy całkowicie lekceważą konieczność ostrzenia łyżew. Tymczasem jeśli tylko pojawiają się pewne sygnały, że z płozami może być coś nie tak to znak, że należy naostrzyć łyżwy jak najszybciej. Prawdopodobnie to ostatni dzwonek, aby nie doprowadzić do całkowitego zniszczenia płóz. Kiedy więc należy zabrać się za ostrzenie łyżew?

 • Od razu po ich zakupie i przed pierwszym użyciem.
 • Jeśli zaczynasz czuć się mało stabilnie podczas jazdy (i nie wynika to z błędów techniki jazdy).
 • Jeśli odczuwasz niekontrolowane, nieoczekiwane ruchy łyżew na boki.
 • Kiedy płozy stają się matowe lub pokrywają się rdzą.

Łyżwy hokejowe będą się mniej niszczyć, jeśli regularnie będziesz o nie dbać. Nie tylko w zakresie ostrzenia, ale także ich czyszczenia.

Jak wyglądają prawidłowo naostrzone łyżwy?

Wiele osób chce samodzielnie naostrzyć łyżwy w domu. Jest to jak najbardziej możliwe, ale niestety nieco ryzykowne. Prawidłowo naostrzone łyżwy:

 • przygotowywane są za pomocą profesjonalnych ostrzałek (szlifierek z diamentowymi ostrzami), a nie ręcznych sposobów,
 • mają dobrze dobraną głębokość rowka,
 • mają dobrze dobraną krzywiznę rowka.
naostrzone płozy łyżew hokejowych

Dla profesjonalnych hokeistów parametry rowka są jedną z podstaw bezpiecznej i skutecznej gry. Dla laików te pojęcia mogą wydawać się mało istotne, ale wszystko to ma duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa.

Jak dobrać głębokość i krzywiznę rowka?

W tym względzie warto kierować się następującymi parametrami:

 • 1/2 lub 3/8 cala – jest to głęboki rowek. Posiada on wyraźne krawędzie i przydaje się osobom, które muszą gwałtownie przyśpieszać oraz mocno hamować. Głębszy rowek najczęściej sprawdza się podczas meczów i treningów hokejowych.
 • 1, 3/4 lub 7/8 cala – jest to rowek płytki. Nie posiada on wyraźnych krawędzi, a płozy słabiej trzymają się tafli. Płytki rowek przekłada się to na większą prędkość i lekkość podczas jazdy.
 • 5/8 cala – jest to rowek neutralny. Zapewnia on kompromis pomiędzy prędkością a precyzją. Polecany jest on osobom, które jeżdżą rekreacyjnie lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z lodowiskiem.
hokeista na lodowisku

Aby dobrze naostrzyć łyżwy, należy oddać łyżwy do serwisu. Profesjonaliści precyzyjnie dobiorą głębokość rowka do naszego poziomu jazdy.

Jak naostrzyć łyżwy w domu?

A więc jak naostrzyć łyżwy? W przypadku łyżew hokejowych warto stosować się do kilku prostych zaleceń:

 • Należy kupić szlifierkę – najlepiej diamentową z antypoślizgowymi nóżkami.
 • Teraz czas rozpocząć ostrzenie łyżew. Płozę należy ustawić równolegle do tarczy szlifierskiej.
 • Następnie należy spokojnie przesuwać płozą wzdłuż maszyny. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu takiej samej siły i prędkości.

Jeżeli płozy wymagają tylko delikatnego naostrzenia, wystarczy osełka. Nadal należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas pracy.

Czy w Decathlonie można naostrzyć łyżwy?

Jeżeli preferujesz oddać swoje łyżwy w ręcę profesjonalistów, to warto wybrać się do sklepu Decathlon gdzie dostępna jest usługa ostrzenia łyżew oraz personalizowania kątów krawędzi w zależności od uprawianej dyscypliny.

Jak dbać o łyżwy hokejowe po każdym treningu?

Po skończonej jeździe należy wytrzeć łyżwy z wilgoci i zabrudzeń, dbając przy tym, aby się nie skaleczyć o ostre płozy. Środek buta można spryskać specjalnym środkiem antygrzybicznym. Stopy podczas treningu mocno się pocą, dlatego ważnym jest zadbać o to, aby w bucie nie było warunków do rozwoju grzybów i bakterii. 

łyżwy hokejowe na lodowisku

W zależności od materiału zewnętrznego należy wyczyścić buta dedykowanym do niego środkiem. Inne preparaty potrzebne będą do skóry, a inne do plastiku. Po osuszenia płóz należy nałożyć na nie ochraniacze płóz. Dzięki temu łyżwy nie tępią się podczas transportu. To również wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Jak przenosić naostrzone łyżwy?

Do przenoszenia łyżew należy stosować specjalny pokrowiec. Nie poleca się trzymania ich za sznurówki, ponieważ te zużywają się i w niedługim czasie mogą ulec zerwaniu. Jak już wspomnieliśmy – płozy należy okryć specjalnymi materiałowymi ochraniaczami. Dobrej jakości pokrowce powinny być wyposażone w podszewkę chłonącą wilgoć.

Jak przechowywać łyżwy poza sezonem?

Przede wszystkim należy zdjąć z płóz gumowe nakładki. Mogą one gromadzić wilgoć, która w konsekwencji doprowadzi do powstawania korozji na ostrzach.

Łyżwy należy przechowywać w specjalnych, tekstylnych torbach oraz zadbać by były one oddalone od źródeł wilgoci i ciepła. Zdecydowanie dobrym pomysłem nie jest wieszanie łyżew za płozy, gdyż może to spowodować oderwanie ich od buta. Środek buta warto wyczyścić za pomocą specjalnych preparatów. Zapobiegnie to powstawaniu grzyba.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?
ŁYŻWIARSTWO

Jak jeździć na łyżwach?

Jak jeździć na łyżwach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu