WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

13 styczeń 2021
#PORADY

W okresie zimowym lodowiska przeżywają prawdziwe oblężenie. W większości wybierają się na nie osoby, które jeżdżą na łyżwach rekreacyjnie. Dlatego często można zaobserwować, jak ludzie niekontrolowanie wpadają na barierki i innych użytkowników lodowiska… Aby uniknąć takich sytuacji, należy poznać podstaw jazdy na łyżwach, a następnie przećwiczyć je w bezpiecznych warunkach. Dowiedz się, jak jeździć na łyżwach!


Jak jeździć na łyżwach?

Podstawą jest utrzymanie równowagi. Cały ciężar ciała skupia się na płozach, co dla osób mających pierwszy kontakt z łyżwami jest nienaturalne. W związku z tym chwieją się i nie wiedzą, jak poradzić sobie z nową sytuacją. Aby utrzymać równowagę na łyżwach, należy rozłożyć ciężar ciała na centralnej i przedniej części stóp. Kolana powinny być lekko zgięte. Nogi mają znajdować się blisko siebie, ale nie za blisko – to uniemożliwi posuwisty ruch nóg. Czubki butów odchylamy od siebie na zewnątrz.

Pierwszym ruchem łyżwiarza jest jazda jodełką. Polega na przeniesieniu ciężaru ciała na tylną nogę, odepchnięciu się lekko w bok, a potem przeniesieniu ciężaru na przednią nogę. Noga, którą się odpychaliśmy, przez chwilę zostaje w powietrzu. Powtarzając te ruchy noga za nogą będziemy jechać prosto. A jak skręcić, aby jechać po kole? Wystarczy jechać z łyżwami ustawionymi do siebie równolegle, a potem odepchnąć się nogą zewnętrzną i przenieś ciężar na wewnętrzną (skręcającą). Należy przy tym pamiętać o odpowiednim balansowaniu ramionami i kręgosłupem.

Jazda na łyżwach – hamowanie

Sama jazda do przodu i po kole jest prosta. To hamowanie może sprawiać trudności osobom początkującym. Na lodowisku często widać osoby, które z rozpędy wpadają na barierki, bo nie wiedzą, jak się zatrzymać. 

Tymczasem wystarczy zastosować tzw. hamowanie pługiem, czyli hamowanie za pomocą przeniesienia ciężaru ciała na przednią nogę i dociśnięcie płozy do tafli. Przednia łyżwa powinna się znajdować pod kątem 45 stopni. Zanim zaczniemy myśleć o jakichkolwiek akrobacjach czy jeździe tyłem, należy bardzo dokładnie opanować podstawowe zachowanie równowagi!

Jak bezpiecznie upadać na łyżwach? 

Podczas nauki nie da się uniknąć upadków, dlatego dla zwiększenia bezpieczeństwa warto poćwiczyć wywrotki na miękkim podłożu. Świadomość, jak upaść, daje większy komfort psychiczny i zapobiega sytuacjom, w których świeżo upieczeni łyżwiarze poruszają się po lodowisku, kurczowo trzymając się barierki.

Każdy, kto czuje, że traci równowagę (do tyłu), powinien szybko, ale nie gwałtownie pochylić się do przodu. Daje to szansę na uniknięcie upadku. Jeśli się nie uda, trzeba szybko zgiąć kolana i wyciągnąć ręce przed siebie. To amortyzuje upadek.

Jak nauczyć dziecko jazdy na łyżwach?

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci wygląda dokładnie tak samo, jak nauka jazdy dla dorosłych. Różnicą jest to, że dzieci mają nieco mnie wyobraźni (dotyczącej niebezpieczeństw), a więc znacznie mniej oporów przed szybką jazdą oraz akrobacjami. 

Dlatego na lekcje jazdy należy ubrać dziecko w ochraniacze na kolana oraz specjalny kask na łyżwy. Jeśli maluch bardzo się boi, można pierwsze próby ślizgania przeprowadzić z chodzikiem na nauki jazdy na łyżwach, tzw. pingwinkiem. To sprzęt, który trzyma się za rączki przed sobą – pomaga w utrzymaniu równowagi.

Nauka zwykłej jazdy – wstęp do jazdy figurowej

Nie da się nauczyć łyżwiarstwa figurowego bez solidnych podstaw. Dopóki nie opanujemy jazdy prosto, skręcania (na obie nogi), hamowania (nie tylko pługiem – to jest podstawowa technika hamowania, jedna z kilku), a także jazdy tyłem, nie można mówić o wykonywaniu figur. Do nauki jazdy wystarczą nam zwykłe łyżwy figurowe.

Jednak kiedy wejdziemy na wyższy poziom i przejdziemy m.in. do nauki skoków, konieczne będzie kupno profesjonalnych łyżew figurowych. To łyżwy, które są wykonane z lepszej jakości materiałów, są specjalnie wzmocnione oraz posiadają wyjątkowo wytrzymałe płozy. Każdy, kto zastanawia się nad jazdą figurową, powinien bezwzględnie kupić łyżwy dedykowane do takiej aktywności – hokejówki nie pozwalają na bezpieczne wykonywanie akrobacji. Można się na nich jedynie nauczyć samych podstaw łyżwiarstwa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu