WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać łyżwy do rozmiaru stopy?

17 październik 2022
#PORADY

Odpowiedni dobór łyżew to nieco skomplikowana sprawa. Warto wiedzieć, że nie jest wskazane kierowanie się rozmiarówką butów, które nosimy na co dzień. Aby prawidłowo dopasować łyżwy, trzeba zmierzyć długość i szerokość stopy, a następnie poszukać rozmiaru odpowiadającego uzyskanym wartościom. Dobrze dobrane łyżwy to podstawa bezpieczeństwa na lodowisku. Nie należy więc tego aspektu lekceważyć. Sprawdź jak dobrać łyżwy w taki sposób, aby były idealnie dopasowane do naszych potrzeb!


Jak wybrać łyżwy?

Najważniejszymi parametrami, które musimy wziąć pod uwagę przy doborze rozmiaru są:

  • długość stopy,
  • wysokość stopy,
  • wysokość podbicia stopy.

Aby prawidłowo wybrać łyżwy, na początek należy zmierzyć długość i szerokość stopy. Jest to bardzo proste. Wystarczy stanąć boso na kartce papieru, a następnie odrysować długopisem dokładny kształt naszych stóp. Potem za pomocą linijki lub miary krawieckiej należy zmierzyć długość i szerokość stopy w najszerszych punktach. W ten sposób uzyskamy dokładny pomiar w centymetrach. Podczas wyboru modelu łyżew wystarczy sprawdzić, jaka szerokość i długość wkładki odpowiada naszym wymiarom. 

Kupując łyżwy stacjonarnie, koniecznie należy je przymierzyć i wykonać w nich kilka kroków. W tym momencie warto dokładnie sprawdzić, czy nie są one za luźne lub za ciasne. Ewentualne problemy mogą wynikać z nietypowego podbicia stopy. Osoby z wysokim podbiciem będą prawdopodobnie musiały nieco dłużej poszukać odpowiedniego modelu, gdyż w ich przypadku ciężko jest dobrać idealny rozmiar.

łyżwiarze na lodowisku w łyżwach figurowych

Wybierając łyżwy musimy pamiętać, że podzielone są one na modele damskie i męskie. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ specyfika budowy stóp różni się pomiędzy płciami. Zazwyczaj kobiety wymagają węższych butów, które są niezbyt szerokie w cholewce. Kobiece modele nie muszą znosić tak dużych obciążeń jak buty męskie.

Jak dobrać rozmiar łyżew przez internet?

Najlepszym i najbardziej pewnym zakupem są modele, które możemy przymierzyć osobiście. Zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni do zrobienia zakupów przez internet. W takich sytuacjach nie można sugerować się swoim standardowym rozmiarem buta. Należy dokładnie zmierzyć długość stopy, a następnie sprawdzić jakie rozmiary odpowiadają tej długości u konkretnego producenta. Warto wiedzieć, że w zależności od firmy rozmiarówki mogą różnić się pomiędzy sobą. 

kobiety jeżdzące na łyżwach figurowych po lodowisku

Ważne jest także zapoznanie się z opiniami innych użytkowników. Często można dowiedzieć się w ten sposób czy np. standardowy rozmiar 36 rzeczywiście odpowiada osobom, które noszą taki rozmiar na co dzień. Osoby z małym rozmiarem stopy mogą zastanawiać się nad tym czy nie kupić łyżew dla dzieci. Dziecięce łyżwy przeznaczone są jednak głównie dla maluchów.

Czy można kupić większy rozmiar łyżwy dla dziecka?

Niektórzy zastanawiają się, czy można kupić dziecku łyżwy o rozmiar większe, ponieważ dzieci w pewnym okresie życia szybko rosną i istnieje potrzeba częstego wymieniania obuwia. Niestety, oszczędzanie w ten sposób nie jest dobrym pomysłem. W praktyce oznaczałoby to oszczędność, ale na bezpieczeństwie własnego dziecka. Podstawą tego, jakie łyżwy kupić jest odpowiedni rozmiar.

dzieci jeżdzące w łyżwach figurowych po lodowisku

Należy pamiętać, że za luźne łyżwy będą zwiększały ryzyko upadku. Nawet mocne ściśnięcie cholewki nie pomoże, jeśli stopa będzie przesuwać się w środku buta. Istnieje jednak pewne rozwiązanie problemu rosnącej stopy. Dobrym pomysłem dla rodziców, którzy nie chcą co chwila kupować nowych łyżew, jest wybór modelu dla dzieci. Takie łyżwy posiadają regulowany rozmiar (są rozsuwane i posiadają zabezpieczenie przed rozsuwaniem się podczas jazdy), a więc można je łatwo dopasować do długości stopy w określonym zakresie. Dzięki temu mechanizmowi można zwiększyć rozmiar łyżwy nawet o kilka numerów.

Jak dobrać łyżwy, aby służyły nam jak najdłużej?

Wybór łyżew to nie tylko dopasowanie rozmiaru, ale też dobór rodzaju i materiału, z jakiego są wykonane. Im lepszy i bardziej wytrzymały materiał, tym dłużej pojeździmy w konkretnym modelu. Łyżwy mogą zostać wykonane ze specjalnie wzmocnionego plastiku (zewnętrzna skorupa) albo ze skóry. Popularne są też materiały imitujące skórę.

Podczas wyboru łyżew zwróć uwagę na:

  • Rodzaj zastosowanych nitów: mogą być aluminiowe (najmniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, najtańsze), stalowe (mało odporne na odkształcenia, ale już nieco lepszej jakości), miedziane (odporne na uszkodzenia) lub podwójnie miedziane (najwytrzymalsze). 
  • Materiał ostrza: stal węglową albo stal nierdzewną. 

Można kupić tzw. łyżwy podstawowe, w których ostrze jest niewymienne. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na wymianę płóz.

Łyżwy hokejowe czy łyżwy figurowe?

Jednym z najbardziej podstawowych dylematów przy wyborze łyżew jest to czy wybrać hokejówki czy figurówki. Wybór zależy od kilku czynników.

Osobom początkującym zdecydowanie polecane są łyżwy hokejowe. Ich solidna budowa zapewnia dobrą stabilizację, która jest kluczowa w przypadku osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na tafli lodowiska. Ich dodatkowym atutem jest wysokość buta. W większość modeli kończy się on wyżej zapewniając jej usztywnienie w razie upadku i ratując nas przed skręceniem kostki. Dodatkowe wzmocnienie na pięcie chroni z kolei przed kontuzją ścięgna Achillesa. Hokejówki jako łyżwy plastikowe zapewnią zdecydowanie większe bezpieczeństwo osobom początkującym.

łyżwy figurowe mierzone na lodowisku

Łyżwy figurowe polecane są osobom, które opanowały już podstawy jazdy. Ten model przystosowany jest do wykonywania podskoków, piruetów i spiral. Takie manewry wymagają już pewnego stopnia zaawansowania. Czym jeszcze różnią się figurówki od hokejówek? Przede wszystkim są one węższe. Są to głównie łyżwy skórzane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Nie posiadają one plastikowego pancerza. Płoza w łyżwach figurowych jest cięższa, dłuższa i zakończona specjalnymi ząbkami. Zapewniają one większą zwrotność i służą głównie do jazdy szybkiej.

Łyżwy sznurowane czy zapinane?

Kolejnym dylematem, z którym można się spotkać przy zakupie łyżew jest to czy postawić na modele sznurowane, czy zapinane. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Sznurowadła sprawiają, że but jest w stanie lepiej dopasować się do stopy. Sznurowanie jest jednak procesem nieco czasochłonnym.

Na czasie zaoszczędzić można stawiając na łyżwy zapinane, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że narażone są one na luzowanie się, a samo zapięcie może łatwo ulec uszkodzeniu. W zapięcie wyposażone są zazwyczaj łyżwy hokejowe.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?
ŁYŻWIARSTWO

Jak jeździć na łyżwach?

Jak jeździć na łyżwach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu