WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak się ubrać na łyżwy?

25 październik 2022
#PORADY

Zimowy sezon to czas, w którym wiele osób postanawia spróbować jazdy na łyżwach. Lodowiska otwarte są często również przez cały rok, ale w hali. W większości przypadków to prosta, rekreacyjna jazda w kółko po tafli lodu na świeżym powietrzu. Do tego typu jazdy na łyżwach nie trzeba kupować specjalnego stroju łyżwiarskiego – wystarczy wygodne, przylegające do skóry ubranie i stosowanie się do zasady ubierania się na cebulkę. Ma ono zapewniać swobodę ruchów. Jednak osoby, które chcą trenować łyżwiarstwo figurowe, muszą kupić specjalny strój łyżwiarski. Czym wyróżniają się kostiumy łyżwiarskie? Jak się ubrać na łyżwy? Czy potrzebna jest odzież termiczna?


Jak się ubrać na łyżwy rekreacyjne i zapewnić swobodę ruchów?

Jeśli jeździsz na łyżwach raz na jakiś czas, nie będziesz potrzebować profesjonalnego stroju łyżwiarskiego. W zupełności wystarczą ci i zapewnią komfort jazdy:

  • wygodne spodnie dresowe albo legginsy,
  • koszulka z długim rękawem,
  • przewiewna bluza,
  • czapka i rękawiczki (jeśli jeździsz na zewnętrznym lodowisku).

Odpowiednie strój nie powinien być luźny, a jedynie zapewniać swobodę ruchów. Wszelkie powiewające elementy odzieży będą zagrażały bezpieczeństwu jazdy. Warto unikać często popełnianego błędu, jakim jest zbyt ciepły ubiór. Na łyżwach ciężko zmarznąć – ogromny wysiłek fizyczny sprawia, że ciało ciągle jest rozgrzane i nie odczuwa niskiej temperatury. Zły wybór może spowodować, że będzie ci zbyt ciepło. Spróbuj ubrać się na łyżwy tak, aby było ci wygodnie i komfortowo. Po jeździe należy jednak szybko ubrać się w coś ciepłego.

Przeczytaj także: Jakie łyżwy kupić?

Akcesoria ochronne potrzebne na lodowisku

Jeśli boisz się kontuzji, załóż na trening ochraniacze na kolana albo mniej widoczne nakolanniki. Warto mieć również odpowiednie rozwiązanie, które zabezpieczy łokcie. Konieczne zadbaj o ochronę głowy. Dopóki nie sprawdzisz, czy podoba ci się łyżwiarstwo albo jeśli traktujesz je jako rozrywkę od czasu do czasu (a dodatkowo nie planujesz jeździć wyczynowo), to nie ma sensu inwestować w specjalny kask. Dla bezpieczeństwa załóż zwykły kask rowerowy – sprawdzi się dobrze podczas lekkich, rekreacyjnych jazd bez wykonywania figur i ochroni głowę w czasie upadku.

dzieci na lodowisku

Na uraz najbardziej narażone są w czasie jazdy nadgarstek i kość promieniowa, jednak należy pamiętać przede wszystkim o zabezpieczeniu głowy przed ryzykiem uderzenia o lodowisko, bandy czy w wyniku zderzenia z innymi, jeżdżącymi na łyżwach. Załóż również rękawiczki na dłonie, możesz także ubrać cienki szalik.

Jak się ubrać na regularne treningi na łyżwy?

Odzież do łyżwiarstwa dzieli się na stroje na oficjalne występy oraz rzeczy, w których można iść na trening. Efektowna, błyszcząca i przyciągająca wzrok odzież zarezerwowana jest na zawody. Na treningach najlepiej ubrać grube, nieprześwitujące rajstopy (ze stopami lub bez, minimum 80 DEN) albo spodnie łyżwiarskie. Do kompletu (w przypadku kobiet) potrzebna będzie tunika, a mężczyźni mogą uzupełnić spodnie kurtką treningową do jazdy figurowej. Kobiety zamiast tuniki mogą założyć koszulkę z długim rękawem i spódniczkę łyżwiarską.

kobieta jadąca na jednej nodze

Ważne, aby strój łyżwiarski ściśle przylegał do ciała, dając jednocześnie pełną wygodę ruchów. Inaczej niemożliwe będzie bezpieczne ćwiczenie figur oraz widowiskowych sekwencji. Wszystkie kostiumy łyżwiarskie charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Solidna odzież skutecznie odprowadzi wilgoć. Łyżwiarze są w ciągłym ruchu, ponadto wykonują bardzo skomplikowane figury – wszystko to wymaga wysiłku. Nie trzeba się więc martwić o to, że zmarznie się w cienkim kostiumie łyżwiarskim. Odpowiedni strój zapewni komfort cieplny. Dobrym wyborem może być ogólnie odzież termiczna.

Przeczytaj także: Jak jeździć na łyżwach?

Jak zadbać o bezpieczeństwo na tafli?

Powodów aby jeździć na łyżwach jest mnóstwo. Łyżwiarstwo pozwala na szybkie spalenie kalorii, ładnie kształtuje mięśnie oraz sprawia, że zaczynamy się poruszać z gracją. Wpływa na prawidłową postawę ciała na co dzień. Jednak nie doświadczymy pozytywnych skutków regularnych treningów, jeśli dobrze się do nich nie przygotowujemy. Jeśli już wiesz, jak się ubrać na łyżwy i nie sprawia ci problemu dobór odpowiedniego stroju, to koniecznie sprawdź, czy znasz wszystkie zasady bezpieczeństwa na tafli! Lodowisko zapewnia możliwość przyjemnej aktywności, ale pamiętaj o ryzyku urazów!

Podstawą jest zwracanie uwagi na innych użytkowników lodowiska. Staraj się chronić przed bezpośrednim kontaktem, tj. zderzeniem z innymi łyżwiarzami. Nie wolno nikogo gwałtownie wyprzedać, powinno się także unikać nagłego hamowania. Zawsze należy przestrzegać zasad obowiązujących na lodowisku – inaczej obsługa ma prawo nas wyprosić. Nie można wykonywać skomplikowany akrobacji na łyżwach w pobliżu osób, które dopiero się uczą jeździć ani w sytuacjach, w których jakakolwiek osoba postronna mogłaby odnieść przez twoją jazdę uraz. Dlatego zawodowe treningi odbywają się zawsze w innym czasie niż rekreacyjne jazdy.

Podczas nauki dla własnego bezpieczeństwa możesz nosić kask na łyżwy i ochraniacze na kolana. W razie wypadku ochronią cię przed urazami. Kiedy już zejdziesz z tafli lodu, zabezpiecz swoje ostrza ochraniaczami płóz. Po zejściu będzie ci na pewno bardzo ciepło – unikaj wówczas wychłodzenia ciała. Najlepiej poczekaj aż zrobi ci się chłodniej. Przed wyjściem załóż suche rękawiczki, dobrym wyborem jest czapka, nie unikaj również polaru. Zimą nie trudno o przeziębienia – ciepłe ubranie powinny cię przed tym uchronić.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?
ŁYŻWIARSTWO

Jak jeździć na łyżwach?

Jak jeździć na łyżwach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu