WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak się ubrać na łyżwy? Przygotowanie do jazdy na lodzie

20 styczeń 2021
#PORADY

Zimowy sezon to czas, w którym wiele osób postanawia spróbować jazdy na łyżwach. W większości przypadków to prosta, rekreacyjna jazda w kółko po tafli lodu. Do tego typu jazdy na łyżwach nie trzeba kupować specjalnego stroju łyżwiarskiego – wystarczy wygodne, przylegające do skóry ubranie i stosowanie się do zasady ubierania się na cebulkę. Jednak osoby, które chcą trenować łyżwiarstwo figurowe, muszą kupić specjalny strój łyżwiarski. Czym wyróżniają się kostiumy łyżwiarskie?


Jak się ubrać na łyżwy rekreacyjne?

Jeśli jeździsz na łyżwach raz na jakiś czas, nie będziesz potrzebować profesjonalnego stroju łyżwiarskiego. W zupełności wystarczą ci:

  • wygodne spodnie,
  • koszulka z długim rękawem,
  • przewiewna bluza,
  • czapka i rękawiczki (jeśli jeździsz na zewnętrznym lodowisku).

Strój nie powinien być luźny. Wszelkie powiewające elementy odzieży będą zagrażały bezpieczeństwu jazdy. Warto unikać często powielanego błędu, jakim jest zbyt ciepły ubiór. Na łyżwach ciężko zmarznąć – ogromny wysiłek fizyczny sprawia, że ciało ciągle jest rozgrzane i nie odczuwa niskiej temperatury. 

Po jeździe należy jednak szybko ubrać się w coś ciepłego. Jeśli boisz się kontuzji, załóż na trening ochraniacze na kolana albo mniej widoczne nakolanniki. Konieczne zadbaj o ochronę głowy. Dopóki nie sprawdzisz, czy podoba ci się łyżwiarstwo albo jeśli traktujesz je jako rozrywkę od czasu do czasu (a dodatkowo nie planujesz jeździć wyczynowo), to nie ma sensu inwestować w specjalny kask. Dla bezpieczeństwa załóż zwykły kask rowerowy – sprawdzi się dobrze podczas lekkich, rekreacyjnych jazd bez wykonywania figur.

Jak się ubrać na regularne treningi na łyżwy?

Odzież do łyżwiarstwa dzieli się na stroje na oficjalne występy oraz rzeczy, w których można iść na trening. Efektowna, błyszcząca i przyciągająca wzrok odzież zarezerwowana jest na zawody. Na treningach najlepiej sprawdzą się grube, nieprześwitujące rajstopy (ze stopami lub bez, minimum 80 DEN) albo spodnie łyżwiarskie. Do kompletu (w przypadku kobiet) potrzebna będzie tunika, a mężczyźni mogą uzupełnić spodnie kurtką treningową do jazdy figurowej. Kobiety zamiast tuniki mogą założyć koszulkę z długim rękawem i spódniczkę łyżwiarską.

Ważne, aby strój łyżwiarski ściśle przylegał do ciała, dając jednocześnie pełną swobodę ruchów. Inaczej niemożliwe będzie bezpieczne ćwiczenie figur oraz widowiskowych sekwencji. Wszystkie kostiumy łyżwiarskie charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz dobrym odprowadzaniem potu. Łyżwiarze są w ciągłym ruchu, ponadto wykonują bardzo skomplikowane figury – wszystko to wymaga wysiłku. Nie trzeba się więc martwić o to, że zmarznie się w cienkim kostiumie łyżwiarskim.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na tafli?

Powodów aby jeździć na łyżwach jest mnóstwo. Łyżwiarstwo pozwala na szybkie spalenie kalorii, ładnie kształtuje mięśnie oraz sprawia, że zaczynamy się poruszać z gracją. Wpływa na prawidłową postawę ciała na co dzień. Jednak nie doświadczymy pozytywnych skutków regularnych treningów, jeśli dobrze się do nich nie przygotowujemy. Jeśli już wiesz, jak ubrać się na łyżwy i nie sprawia ci problemu dobór odpowiedniego stroju, to koniecznie sprawdź, czy znasz wszystkie zasady bezpieczeństwa a tafli!

Podstawą jest zwracanie uwagi na innych użytkowników lodowiska. Nie wolno nikogo gwałtownie wyprzedać, powinno się także unikać nagłego hamowania. Zawsze należy przestrzegać zasad obowiązujących na lodowisku – inaczej obsługa ma prawo nas wyprosić. Nie można wykonywać skomplikowany akrobacji w pobliżu osób, które dopiero się uczą jeździć ani w sytuacjach, w których jakakolwiek osoba postronna mogłaby nadziać się na fruwające w powietrzu łyżwy. Dlatego zawodowe treningi odbywają się zawsze w innym czasie niż rekreacyjne jazdy.

Podczas nauki dla własnego bezpieczeństwa możesz nosić kask na łyżwy i ochraniacze na kolana. W razie wypadku ochronią cię przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Kiedy już zejdziesz z tafli lodu, zabezpiecz swoje ostrza ochraniaczami płóz.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu