Przed rozpoczęciem swojej przygody z tym sportem warto wiedzieć jak wybrać łyżwy do hokeja, aby na lodowisku czuć się komfortowo i bezpiecznie. Łyżwy hokejowe różnią się od figurówek kilkoma elementami, więc podpowiadamy, na które z nich należy zwracać szczególną uwagę, zarówno w przypadku modeli damskich, jak i męskich.
Do najpopularniejszych rodzajów łyżew należą hokejowe oraz figurowe. Różnią się one budową buta oraz płozami. W tych przeznaczonych do gry w hokeja na czubku płozy nie ma ząbków, a dodatkowo są krótsze i węższe. Nie nadają się przez to do skoków oraz akrobacji, ale za to zapewniają lepszą zwrotność. Jeździ się w nich zdecydowanie łatwiej niż w figurówkach, dlatego uznawane są za świetny wybór również do jazdy rekreacyjnej, szczególnie dla początkujących.
Jako że łyżwy hokejowe używane są w sporcie kontaktowym, producenci lepiej przystosowują je do ochrony użytkownika. Zapewniają ją:
Ze względu na swoją pancerną naturę przez długi czas uznawane były za łyżwy męskie, podczas gdy figurówki polecano kobietom.
Dziś tamto rozróżnienie uważane jest za przeżytek i sprzęt dobiera się przede wszystkim pod styl jazdy. W sklepach łyżwy hokejowe damskie nie są rozróżniane od męskich, a pod dwiema etykietami ukrywają się najczęściej te same modele. Jako produkty dla kobiet poleca się jednak często te w mniejszych rozmiarach czy w bardziej jaskrawych kolorach. Jest to zatem inna sytuacja niż w przypadku łyżew rekreacyjnych dla dorosłych, w przypadku których damskie różnią się od męskich delikatniejszą budową i bardziej subtelnym wyglądem.
Wybór łyżew do hokeja warto rozpocząć od zmierzenia stopy, oczywiście o ile zamierzamy zamówić konkretną parę przez internet. Nie warto przy tym sugerować się sprzętem, z którego wcześniej korzystaliśmy w wypożyczalni, ponieważ but jest w nich zazwyczaj „rozchodzony”. Dobranie zbyt ciasnego skończyć może się tymczasem otarciami i rankami już po godzinie jazdy. Kiepskim pomysłem jest także porównywanie z rozmiarówkami normalnych butów, ponieważ systemy mogą się mocno różnić. Dotyczy to szczególnie łyżew marki Bauer, które wytwarzane są w Kanadzie.
Jak najłatwiej zmierzyć stopę? Starą i sprawdzoną metodą jest przyłożenie jej do leżącej na ziemi kartki i obrysowanie. Do tak zidentyfikowanej długości należy dodać 1 cm, ponieważ do gry w hokeja ubieramy zazwyczaj grubsze skarpety. Nie powinniśmy jednak przesadzać, bo zbyt luźne łyżwy oznaczają większe prawdopodobieństwo kontuzji kostki. W przypadku sprzętu kupowanego dla dzieci warto zainwestować w łyżwy z regulowanym rozmiarem, takie jak model IH 140. Dzięki temu nie będzie trzeba wymieniać ich co sezon wraz z rosnącą stopą.
Wybierając łyżwy do hokeja należy zwracać uwagę na:
Co trzeba wiedzieć o poszczególnych elementach?
W przypadku łyżew do hokeja nie chodzi o wymienne płozy znane z łyżworolek, które można w zależności od potrzeb używać przez cały rok, lecz same ostrza. Jako że ostrzenie łyżew do hokeja, wymagane co 10-15 godzin jazdy, i tak przeprowadzane jest zazwyczaj przez specjalistów, szczególnie początkujący nie powinni zawracać sobie głowy wymiennością ostrzy. Kiedy myślimy jednak o poważniejszej grze, musimy brać pod uwagę potrzebę dopasowania ostrzy do stanu danego lodowiska, co może dać przewagę nad przeciwnikiem.
Głównym argumentem przemawiającym za łyżwami do hokeja z klamrami jest znaczące skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie do gry. Te ze sznurowadłami znacznie łatwiej dopasować do nogi i wymienić zapięcie w przypadku awarii, ale ich zakładanie może trwać wieki. Warto więc przemyśleć czy zależy nam bardziej na czasie, czy perfekcyjnym wyważeniu łyżew.
W przypadku gry w hokeja nie ma mowy o kompromisach w kwestii bezpieczeństwa, dlatego skorupa buta powinna być z zewnątrz jak najtwardsza. Stąd spora popularność tworzyw sztucznych, które mimo zapewniania nieco mniejszego komfortu niż syntetyczna skóra lepiej stabilizują stopę oraz chronią przed zewnętrznymi uderzeniami.
Kiepskie wnętrze łyżew odpowiada zarówno za poważniejszego kontuzje, jak i dyskomfort w trakcie gry oraz późniejszy ból z powodu otarć. Dlatego też dobrze byłoby, gdyby w wybranym przez nas sprzęcie znalazła się profilowana wkładka. Elastyczność sprawi, że szybko dopasuje się do stopy i będzie ją lepiej stabilizowała. To jednak nie jedyna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę przy ocenianiu łyżew do hokeja.
Istotne jest także wypełnienie w okolicy kostek. To ono amortyzowało będzie uderzenia zewnętrzne. Musimy jednak uważać, aby nie czyniło z wnętrza buta zbyt ciasnej przestrzeni. To skrajność, która znacząco zmniejszy komfort jazdy i wpłynie negatywnie na poziom gry w hokeja.
Wbrew pozorom język nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej, ale również ochronną. I tutaj warto postawić na rozwiązania szczególnie wzmacniane oraz stabilne. Przymierzając buty należy się przyjrzeć temu, czy język czasami nie chodzi, ponieważ to druga przyczyna otarć po złym dopasowaniu stopy.
Obecnie wiodącymi markami sprzętu hokejowego jest wspomniany już kanadyjski Bauer oraz pochodzący z tego samego kraju CCM. Rozwiązania tych firm są najpopularniejszym wyborem wśród profesjonalistów, ale początkujący śmiało mogą postawić na tańsze łyżwy do hokeja sprzedawane w solidnych sklepach. Wymienić można tu firmy Oroks czy Oxelo.