WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać odpowiedni kij do hokeja dla początkującego zawodnika?

04 styczeń 2022
#PORADY

Najważniejszym sprzętem do gry w hokeja jest kij. Dobiera się go do stylu jazdy hokeisty, jego postury oraz roli, jaką pełni w drużynie. Jak jednak wybrać właściwy kij, aby rozpocząć przygodę z hokejem?

Jak rodzaj kija wpływa na grę?

Kije do hokeja dzielą się na drewniane i kompozytowe. Te pierwsze, najbardziej tradycyjne, są ciężkie i sztywne. Trudniej jest przez to nimi manewrować. W zamian za to bardzo dobrze „wyczuwają” krążek podczas rozgrywki. Alternatywą są kije z kompozytu – lżejsze i bardziej wytrzymałe. Dodatkowo są elastyczne, dzięki czemu łatwiej nimi operować i kontrolować krążek. I to właśnie one polecane są początkującym graczom. Sam kij może być natomiast jedno- lub dwuczęściowy. Ten drugi składa się z rury (którą trzyma w rękach zawodnik) i łopatki (służącej do odbijania krążka).

Kij prawy czy lewy?

Strona kija do hokeja wpływa na to, w którym kierunku znajduje się wygięcie łopatki. Początkujący gracz będzie musiał wybrać czy woli grać prawym czy lewym kijem. Można to łatwo ustalić. Wystarczy sprawdzić, w jaki sposób trzymamy zwykłą miotłę. Osoby, które będą grać prawym kijem, będą ją trzymać lewą ręką na górze a prawą poniżej. Sposób ułożenia rąk pokazuje bowiem, która z nich jest silniejsza. Osoby praworęczne, wybiorą lewy kij. A te, które grają prawym kijem, trzymać go będą w lewej ręce. Jednak nie jest to stała reguła.

Właściwe dopasowanie długości kija

Nie ma ogólnych wytycznych co do długości kija do hokeja. Można jednak przyjąć, że gracz stojący na boso, powinien mieć kij sięgający do nosa. A stojąc w łyżwach – do brody. Początkujący hokeista powinien pamiętać, aby długość kija mierzyć od czubka łopatki do końca rury. Ogólnie – długie kije hokejowe stosują zazwyczaj bramkarze czy obrońcy; krótsze – atakujący. Krótszym kijem łatwiej jest utrzymać przy sobie krążek. Dłuższym – oddawać mocniejsze strzały.

Zagięcie kija przy łopatce

Miejsce, w którym łopatka łączy się z kijem, nazywamy zagięciem. Jest to inaczej kąt pomiędzy tymi dwoma elementami. Adepci hokeja muszą pamiętać, że prawidłowe zagięcie to takie, w którym łopatka dotyka powierzchni lodu całą swoją centralną częścią. Jeśli tafli dotyka tylko czubek lub pięta łopatki, należy to skorygować. Warto pamiętać, że wysoki kąt ułatwia trzymanie krążka blisko zawodnika. Średni – zwiększa zasięg. Największy zasięg daje natomiast najniższy kąt, który uzyskuje się dobierając do łopatki długi kij.

Twardość kija hokejowego

Twardość (tak zwany flex) oznacza poziom elastyczności kija hokejowego. Te najbardziej elastyczne mają niską wartość tego parametru. Dość łatwo jest je uginać, dlatego początkujący gracze powinni używać właśnie ich. Najlepiej, aby kije te miały wartość flex 85. Są to dość elastyczne modele, które ułatwiają naukę strzelania. Kije miękkie służą też do technicznej (a nie siłowej) gry. Powinni po nie sięgać zawodnicy grający w ataku. Obrońcy natomiast, powinni wybierać sztywniejsze modele. Są one twardsze i trudniejsze w używaniu, ale nadają strzałowi większą prędkość.

Którą łopatkę wybrać?

Łopatki mogą być wykonane z drewna lub włókna węglowego. Dostępne są też modele będące połączeniem tych dwóch materiałów. Początkujący hokeiści powinni zwrócić uwagę na dwa elementy łopatki – jej wagę oraz kształt. Składają się na niego takie elementy jak:

  • krzywizna,
  • głębokość krzywizny,
  • zagięcie kija,
  • kształt czubka.

Miejsce, w którym łopatka zakrzywia się, może mieć różne rodzaje. Są to pięta, środek i czubek. Pięta jest skuteczna w odbijaniu krążka. Środek natomiast to najbardziej uniwersalny rodzaj wygięcia, nadający się do strzałów i podań. Czubek z kolei wykorzystywany jest przy skomplikowanych manewrach i szybkich strzałach.

Przy wyborze łopatki należy zwrócić uwagę na głębokość zakrzywienia. Do wyboru mamy lekkie (dobre do strzałów, ale trudne w kontrolowaniu krążka), średnie (ułatwiające kontrolę) oraz głębokie (daje największą kontrolę, kosztem skuteczności niektórych zagrań). Ten ostatni typ nie nadaje się dla początkujących hokeistów.

Łopatki posiadają także skręcenie, czyli zagięcie kija widziane do góry. I tak oto modele zamknięte pozwalają dobrze kontrolować krążek a lekko otwarte – ułatwiają unoszenie krążka w powietrzu. Są to najbardziej popularne modele. Te osoby natomiast, które chcą poprawić swoją umiejętność podnoszenia krążka, powinny sięgnąć po łopatki otwarte.

Łopatka dla początkujących

Początkujący gracze powinni wybierać kije z łopatkami wygiętymi w środku. Głębokość wygięcia powinna być średnia a skręcenie lekko otwarte. Ten rodzaj łopatki jest najbardziej uniwersalny. Z tego względu polecany jest amatorom, którzy dopiero uczą się gry i poznają swoje możliwości. Dopiero na wyższym poziomie umiejętności będą mogli sięgnąć po bardziej specjalistyczne rozwiązania. Dobrze też wybierać lekkie łopatki, którymi będzie łatwiej operować na lodzie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego
HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Jak naostrzyć łyżwy do hokeja? Sposoby na ostrzenie łyżew hokejowych

Jak naostrzyć łyżwy do hokeja? Sposoby na ostrzenie łyżew hokejowych

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu