WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaka hulajnoga wyczynowa do 500 zł będzie dobrym wyborem?

02 May 2023

Hulajnogi to bardzo popularny sprzęt, który służy nie tylko do zwinnego poruszania się po miejskich ulicach. Podobnie jak specjalne rolki, czy też deskorolki umożliwiają również wykonywanie ciekawych akrobacji na skateparkach i nie tylko. Jaka hulajnoga wyczynowa będzie najlepsza w kwocie do 500 złotych i na co zwrócić uwagę, by dobrać odpowiednią?


Hulajnogi wyczynowe — jak są zbudowane i co je charakteryzuje?

Hulajnogi wyczynowe pod względem konstrukcyjnym są bardzo podobne do zwyczajnych. Różnią je głównie detale, które zostały zmienione po to, by łatwiej było wykonywać różnego rodzaju tricki. Co ciekawe, hulajnogę wyczynową można też z powodzeniem złożyć samemu, korzystając ze specjalnie dobranych przez siebie komponentów. 

Podstawą każdej hulajnogi jest deck zwany też podestem. Na nim stoimy, a do tego jest do niego przymocowana hamulec i oś tylnego koła. Na jego powierzchnię nakleja się też griptape, czyli specjalny papier ścierny, który ułatwia utrzymanie się na hulajnodze. Następnie do podestu montuje się widelec, stery i kierownicę. W ten sposób dokładamy przednią oś. Nie można jednak zapomnieć, że na rączki kierownicy również potrzebny będzie nam grip, czyli po prostu specjalne rączki, które ułatwiają trzymanie hulajnogi w trakcie różnych tricków. 

W hulajnogach wyczynowych znajdziemy też element, który w zwyczajnych nie ma aż tak dużego znaczenia. Mowa tu o systemie kompresji. Jest to jeden z najważniejszych elementów hulajnogi, który jednocześnie charakteryzuje się sporym skomplikowaniem. Jest to sposób mocowania kierownicy do widelca, który pozwala na skręcanie hulajnogą. Wyróżnia się aż cztery różne typy systemów kompresji oznaczane skrótami HIC, IHC, ICS oraz SCS. 

System HIC jest najstarszy. Składa się z bezgwintowego widelca, który został wyposażony w gwiazdkową nakrętkę. Wyróżnia się niską wagą, niezawodnością, a także łatwością montażu. System SCS jest jednym z najtwardszych i najpopularniejszych. Opracował go właściciel filmy Proto Scooters. Idealnie utrzymuje kierownicę, rzadko łapie luzy, ale ma też jedną, dość sporą wadę. Mowa tu o tym, że jest dość ciężki. Kompresja ICS w teorii nie jest dobrym wyborem. Składa się z elementów, których nie poddano gwintowaniu, a do tego nie jest zbyt wytrzymały. Ma jednak ogromną zaletę, która sprawia, iż hulajnogi wyposażone w ten rodzaj są świetnym wyborem dla osób liczących na wyczynową jazdę. Jest bowiem najlżejszym ze wszystkich systemów. 

Ostatnie elementy, które tworzą hulajnogę to kółka i mocowane do nich łożyska. Ich zastosowanie jest raczej zrozumiałe, gdyż to dzięki kółkom na hulajnodze możemy się poruszać, a łożyska to ułatwiają, redukując opory powstające podczas toczenia się koła. 

Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę wyczynową?

Oczywiście chcąc wybrać jak najlepszą hulajnogę wyczynową, trzeba zwrócić uwagę na zupełnie inne rzeczy niż w wypadku tradycyjnych hulajnóg.

Waga

Jedną z najważniejszych kwestii, która ma spory wpływ na nasze możliwości akrobatyczne, jest waga. Od tego jak ciężka jest hulajnoga, zależy to, jak trudne będą niektóre tricki, więc zdecydowanie trzeba zwrócić na nią swoją uwagę. Z reguły eksperci polecają, by hulajnoga miała od 4 do 5 kg wagi. Jednocześnie ważne jest, byś sprawdził maksymalne obciążenie takiej hulajnogi. Musi ona być w końcu w stanie utrzymać twoje ciało.

Rozmiar

Następnie warto też zwrócić uwagę na rozmiar. Zalecany różni się w zależności od wieku oraz wzrostu. Na przykład dla kogoś w wieku 10 lat mającego wzrost rzędu 140 centymetrów, poleca się hulajnogi o wysokości około 74 cm. Dobra hulajnoga wyczynowa dla dorosłych mierzących od 172 cm wzwyż powinna już mieć z kolei nawet 85 cm całkowitej wysokości. Z reguły więc zalecana wysokość kierownicy rośnie proporcjonalnie do wzrostu użytkownika oraz jego wieku.

Kompresja

Jeśli chcemy wykonywać różne triki, to bardzo ważnym elementem będzie system kompresji. Pod względem wagi z reguły wybierane są systemy ICS, gdyż są najlżejsze. SCS jest dość ciężki, lecz może się dobrze sprawdzić, gdy zależy nam na tym, by hulajnoga wytrzymała na długo.

Kółka i łożyska

Elementem, który często się pomija, a może mieć spore znaczenie, są kółka i łożyska. Od nich zależy między innymi to, jak bardzo będzie można się rozpędzić. Łożyska są mierzone wedle klasy ABEC. Z reguły polecane są łożyska ABEC-5 lub ABEC-7, które dobrze redukują opory. Przy kupnie hulajnogi wyczynowej nie można też zapomnieć o zakupie odpowiednich gripów, które ułatwią nam jazdę. 

Kierownica

Trzeba też pamiętać o jednej rzeczy. Jeśli interesuje nas hulajnoga wyczynowa dla początkujących, to nie trzeba aż tak przywiązywać się do detali. Wtedy liczy się to, byś z pomocą sprzętu mógł wyrobić sobie odpowiednią płynność jazdy i nauczył się różnych akrobacji. Dobra hulajnoga wyczynowa posiada też kierownicę sprawnie obracającą się o 360 stopni, a także są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego nie trzeba aż tak zwracać uwagę na to, czy wybrać może mniejsze kółka o średnicy 100 mm, czy może to o średnicy 110 mm, bądź na wagę co do grama. Gdy staniesz się już bardziej zaawansowanym miłośnikiem jazdy wyczynowej, dopiero wtedy powinieneś przykładać uwagę do najmniejszych detali.

Jaka hulajnoga wyczynowa do 500 zł będzie najlepsza?

W doborze odpowiedniej hulajnogi wyczynowej mogą pomóc różne rankingi. Warto zwracać uwagę na sprzęt od sprawdzonych producentów. Z reguły poleca się marki takie jak Slamm, Raven, czy też Movino. Zwrócenie na dobrych producentów to z reguły gwarancja jakości, gdy szukasz dobrej hulajnogi wyczynowej, która pozwoli Ci nauczyć się podstawowych stuntów. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?
DESKOROLKI, HULAJNOGI, ROLKI/WROTKI

Największe skateparki w Warszawie

Największe skateparki w Warszawie
HULAJNOGI

5 powodów, by rozpocząć jazdę na hulajnodze

5 powodów, by rozpocząć jazdę na hulajnodze

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu