WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaka hulajnoga wyczynowa dla 10-latka jest najlepsza do trików i jazdy w skateparku?

02 maj 2023

Hulajnoga to nie tylko świetny sposób na zabawę i spędzanie czasu na wolnym powietrzu. Ten prosty i niedrogi pojazd umożliwi Twojemu dziecku szybkie rozwinięcie poczucia równowagi i wzrost pewności siebie. Jeśli zamiast kupowania modelu miejskiego zdecydujesz się na zakup specjalnie dobranej hulajnogi wyczynowej dla 10-latka, nieskomplikowane sztuczki i triki pomogą mu zdobyć podziw i uznanie rówieśników. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które ułatwią Ci wybór najlepszego modelu hulajnogi pozwalającego na opanowanie podstaw jazdy wyczynowej w skateparku. 


Jakie są najczęściej polecane hulajnogi do jazdy w skateparku?

Dla 10-latka, który dopiero uczy się wykonywania sztuczek w skateparku, idealnym rozwiązaniem może być hulajnoga wyczynowa. Posiada jednoczęściową kierownicę i mniejszy podest niż hulajnoga miejska. Dzięki temu jest lżejsza i oferuje większy komfort w trakcie parkowych aktywności, choć może również stanowić dobry środek transportu i świetnie nadaje się do jazdy rekreacyjnej. Specjalnie zaprojektowane kółka do hulajnogi wyczynowej często posiadają metalowy rdzeń, dzięki czemu hulajnoga jest bardziej stabilna podczas jazdy po nierównych nawierzchniach. Solidna konstrukcja i trwałe materiały użyte w konstrukcji dają większe poczucie bezpieczeństwa. 

Odpowiednio dobrana hulajnoga wyczynowa dla początkujących pozwala opanować różne triki oraz doskonalić równowagę i refleks. Najpopularniejsze tricki to m.in.: tailwhip (obrót w wyskoku), bar spin (obrót kierownicą), czy tuck no hander (puszczenie kierownicy w wyskoku). Warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas ćwiczenia trików – nosić kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie.

Czym różni się hulajnoga wyczynowa od hulajnogi miejskiej?

Wybierając hulajnogę wyczynową, powinieneś zwrócić uwagę na jakość wykonania i  właściwy dobór materiałów, dzięki którym wrasta stabilność i trwałość oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Wyczynowa hulajnoga ma służyć przede wszystkim do jazdy w skateparku, dlatego ma zupełnie inną konstrukcję zawieszenia niż hulajnogi używane do jazdy po mieście i transportu do szkoły. Elementy hulajnogi wyczynowej, które różnią ją od hulajnogi miejskiej to: 

  • Aluminiowy podest (tzw. deck)
  • Większe koła z metalowym rdzeniem
  • Wyższa jakość wykonania
  • Waga i łatwość sterowania
  • Amortyzacja i hamulce

Kierownica, podest i kółka do hulajnogi wyczynowej

Zwróć uwagę, aby wybierana do wykonywania różnego rodzaju trików hulajnoga została wyposażona w elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów. To one wpływają na  wytrzymałość i zwrotność, a w rezultacie na bezpieczeństwo Twojego 10 latka. 

Przy wyborze hulajnogi wyczynowej najważniejszy jest wykonany z aluminium podest. Dzięki niemu najlepsze hulajnogi mogą wytrzymać większe obciążenia, jakie występują podczas ewolucji. Kółka muszą być wykonane z trwałego kauczuku lub gumy, aby miały możliwie najlepszą przyczepność do podłoża. Widelec łączący kółka, podest i kierownicę powinien posiadać właściwie dobrany system kompresji (najpopularniejsze to HIC oraz IHC). Odpowiednie stery (trzymające kierownicę łożyska, dystanse i osłona) umożliwiają swobodny obrót kierownicy, dlatego wybierając konkretny model, zwróć baczną uwagę na ten element. 

Najważniejsze cechy dobrej hulajnogi wyczynowej dla początkujących

Zastanawiasz się, jaka hulajnoga dla 10-latka pozwoli mu szybko opanować podstawowe triki i ewolucje? Sprawdź wskazówki, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiedni model o właściwych parametrach:

  • Dla początkujących warto wybrać hulajnogę z mniejszymi kołami (dobre będą kółka o średnicy 100 mm) i krótszym podestem (ok. 50 cm). Taka hulajnoga lepiej sprawdzi się do wykonywania sztuczek przez początkujących.
  • Dla bardziej zaawansowanych użytkowników istotna będzie sztywny podest oraz  nieco większe koła (np. 110-120 mm), które będą się świetnie nadawały do pokonywania przeszkód w skateparku. Taka hulajnoga nadaje się zarówno do jazdy ewolucyjnej, jak i szybkiej.
  • Innym ważnym elementem wyboru jest kierownica, która ma największy wpływ na wysokość hulajnogi wyczynowej. Dla treningów trików najbardziej polecana jest tzw. T-kierownica, którą można obracać o 360 stopni.

Czym powinna charakteryzować się hulajnoga do trików?

Polecane hulajnogi wyczynowe są na tyle lekkie i wytrzymałe, aby 10-latek mógł łatwo manewrować na rampach i wykonywać różnorodne figury. Ważne są solidne kółka o odpowiedniej wielkości oraz dobrze zaprojektowany widelec, dzięki któremu jazda na hulajnodze będzie płynna i będzie można osiągnąć duże kąty skrętu bez przeszkadzania w trudnych trikach. Niektóre hulajnogi wyczynowe mają regulowaną wysokość kierownicy. Dzięki temu można uniknąć konieczności wymiany hulajnogi, gdy dziecko szybko rośnie. Ważna jest też możliwość montażu griptape’u – antypoślizgowego materiału, który pomaga zwiększyć kontrolę nad hulajnogą podczas akrobacji. 

Ile kosztuje hulajnoga wyczynowa dla 10-latka ?

Choć przodujące w rankingach najlepsze hulajnogi wyczynowe wykonane z najlżejszych i najtrwalszych materiałów są bardzo drogie, można kupić dobrze wykonany model uznanej marki za znacznie bardziej przyjazne portfelowi kwoty. Ceny oczywiście mogą się różnić w zależności od modelu i producenta, ale w przypadku najpopularniejszych hulajnóg wyczynowych dla dzieci najczęściej mowa jest o kwotach od około 300 złotych do ponad 1000 złotych.

Znajdujące się w ofercie Decathlona hulajnogi wyczynowe Oxelo oferują wykonane z aluminium decki i stalowe lub aluminiowe widelce, co czyni je trwałymi urządzeniami, które dobrze sprawdzą się nawet jako modele rekreacyjne. Najbardziej popularne modelem tej marki ważą około 3-4 kg, a ich ceny zaczynają się nieco powyżej granicy 200 zł. Dla początkujących miłośników trików takie rozwiązanie może być świetnym startem do wieloletniej przygody.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wagę maksymalną użytkownika i przestrzec dziecko przed jazdą we dwoje na jednej hulajnodze. Mogą powstać wówczas niewidoczne uszkodzenia, które mogą ujawnić się w najmniej oczekiwanym momencie. 

Czy każdy może jeździć na hulajnodze wyczynowej?

Hulajnoga wyczynowa to coraz popularniejszy sprzęt do jazdy, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników. Wiele dzieci już od najmłodszych lat jeździ na hulajnodze, jednak dopiero po osiągnięciu pewnego wieku można zacząć myśleć o przejściu na model wyczynowy. W przypadku hulajnogi nie ma konkretnych wymagań dotyczących umiejętności – każde dziecko może zacząć swoją przygodę z odpowiednio dobranym modelem.

W przypadku hulajnogi wyczynowej zaleca się, by dziecko miało co najmniej 8 lat i 120 cm wzrostu. Dla początkujących użytkowników istotna jest także waga hulajnogi – im lżejsza, tym łatwiejsza do manewrowania. Ważne jest również znajomość podstawowych technik bezpieczeństwa przed przystąpieniem do jazdy. Każde dziecko ucieszy się z zakupu wytrzymałej hulajnogi, która umożliwi mu rozwijanie swoich umiejętności i doskonalenie tricków w skateparku. Pamiętaj też, by regularnie sprawdzać stan wszystkich części, bo od tego może zależeć bezpieczeństwo dziecka.

Zanim udacie się do skateparku czy innego publicznego i dostępnego powszechnie terenu przeznaczonego do wyczynowej jazdy, sprawdź regulacje dotyczące użytkowania tam urządzeń takich jak deskorolki, hulajnogi czy rowery bmx. Regulamin może stanowić, że jazda możliwa jest pod warunkiem posiadania kasku ochronnego i zakładania ochraniacza na hulajnogę wyczynową. Zwróć także uwagę na obecność młodszych dzieci, które mogą nie być świadome zagrożenia, jakie mogą dla nich stanowić miłośnicy dynamicznych ewolucji.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?
SPORT, HULAJNOGI

Rodzinna przejażdżka na hulajnogach. Test hulajnóg Mid 5 oraz Town 7

Rodzinna przejażdżka na hulajnogach. Test hulajnóg Mid 5 oraz Town 7
HULAJNOGI

Hulajnoga dla dorosłych? Wiek nie gra roli!

Hulajnoga dla dorosłych? Wiek nie gra roli!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu