Nauka jazdy konnej jest dostępna praktycznie dla każdego, niezależnie od płci, wieku oraz ogólnej kondycji fizycznej. Mimo wszystko jeździectwo nadal uchodzi za elitarny sport, drogi i zarezerwowany raczej dla wąskiej grupy społecznej. Czy faktycznie z jazdy konnej mogą korzystać tylko wybrane osoby? Jakie korzyści przynosi ten sport? Obalamy najpopularniejsze mity i podpowiadamy, jak zacząć przygodę z jeździectwem.
Jazda konna to sport, który wynika bezpośrednio z czynności wykonywanych przez ludzi od wielu tysięcy lat. Konie towarzyszyły ludziom od zarania cywilizacji. Dzisiaj rzadko służą w wojsku czy policji, jeszcze rzadziej są wykorzystywane jako środek transportu.
Obecnie jeździectwo jest szerokim terminem, w którym zawierają się wszystkie sporty konne. Jazda konna może być także wykonywana rekreacyjnie, bez elementów rywalizacji.
Czy faktycznie jazda konna zarezerwowana jest dla elity? Bynajmniej. Obecnie naukę można rozpocząć w szkółkach i stadninach, które znajdują się nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach i na wsiach.
Na początku nie potrzeba nawet specjalnego sprzętu. Buty do jazdy konnej powinny być płaskie i najlepiej, aby nie posiadały szwów. Do tego warto wybrać wygodną odzież. A co z ochronnym nakryciem głowy? Toczek, czyli kask jeździecki na początku wypożyczamy w stajni. Naukę rozpoczynamy z instruktorem, który wprowadza nas we wszystkie tajniki sportu.
Jeżeli sport ten pokochamy i zechcemy się w nim rozwijać, konieczne będą zakupy. Do podstawowego wyposażenia można zaliczyć przedmioty, takie jak:
Przed rozpoczęciem pierwszej lekcji wiele osób obawia się, czy będzie w stanie skutecznie kierować koniem. Nie ma obaw. Na samym początku rozpoczynamy od jazdy na lonży, czyli specjalnej linie, którą trzyma doświadczony instruktor. Koń podąża wówczas w stepie, czyli najwolniejszym chodzie.
Kierowanie koniem i wszystkie kwestie techniczne opanowujemy stopniowo, we własnym tempie. Kiedy w siodle czujemy się już swobodnie i znamy wszystkie mechanizmy jazdy, możemy samodzielnie wyruszyć w teren, zazwyczaj do lasu w pobliżu stadniny.
Konie są bardzo łagodne i ufne w stosunku do człowieka. Nie warto się ich bać, tym bardziej że dla osób początkujących zawsze wybierane są najdelikatniejsze i najspokojniejsze zwierzęta.
Rekreacyjna jazda konna to jedno. Jeździectwo jest bardzo szerokim terminem, w którym kryje się wiele stylów jazdy i dyscyplin sportowych. Najbardziej popularne jest jeździectwo klasyczne. W jego skład zaliczają się trzy dyscypliny olimpijskie:
W Stanach Zjednoczonych powstało i rozwinęło się jeździectwo westernowe. W naszym kraju nie jest to sport szczególnie popularny. Za oficjalną dyscyplinę jeździecką w tym stylu uznaje się jedynie reining. Polega on na dokładnym przejechaniu określonej trasy w galopie, prowadząc konia jedną ręką.
Jazda konna ma bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia i psychiki. Samo obcowanie z koniem dla wielu osób będzie doświadczeniem przyjemnym, a nawet terapeutycznym. Przy regularnych treningach zyskujemy dużą dozę cierpliwości, kształtujemy poczucie odpowiedzialności i pewność siebie.
Uprawianie jeździectwa nie jest także obojętne dla sylwetki i kondycji organizmu. Treningi jazdy konnej wpływają pozytywnie na rozwój wielu partii mięśni, pozwalają spalić kalorie i wysmuklić naszą sylwetkę. Nie bez znaczenia jest także kwestia przebywania na świeżym powietrzu. Dodatkowo zyskujemy poprawę ogólnej koordynacji i równowagi.
Jeździectwo przynosi także wiele korzyści emocjonalnych i psychicznych. Pozwala nabrać pewności siebie, nawiązać nowe kontakty i nauczyć się współpracy z innymi. Nie bez przyczyny jest to sport polecany osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne i fobie społeczne.
Międzynarodowa Federacja Jeździecka uznaje za sporty konne jeszcze kilka innych dyscyplin. Są to:
Oddzielną kategorię stanowią sporty zespołowe, podczas których zawodnicy korzystają z pomocy koni. Są to znane doskonale także w Polsce wyścigi konne, popularne w Wielkiej Brytanii polo, hoofball, czy zimowy skijoring, podczas którego konie ciągną narciarzy.
Jeździectwo to nie tylko rekreacja. Na koniu można uprawiać różnorodne sporty, brać udział w zawodach i ciągle poszerzać swoje umiejętności, a także przesuwać własne granice.
Jeździectwo jest w Polsce coraz bardziej popularną dyscypliną sportu. Dzięki temu jazda konna przestaje kojarzyć się ze sportem niedostępnym i elitarnym. Wystarczy zapisać się do jednej ze szkółek jeździeckich i sprawdzić, czy warunki tam panujące odpowiadają naszym potrzebom.
Jazda konna ma bardzo wiele zalet dla naszej psychiki oraz organizmu. Uczy pokory i daje możliwość stałego obcowania z pięknym i mądrym zwierzęciem. Według specjalistów koń ma inteligencję trzyletniego dziecka. Wiele zapamiętuje i jest bardzo empatyczny. Potrzebuje jednak dobrego przewodnika w postaci jeźdźca. Doskonalenie umiejętności jazdy konnej sprawia, że zyskujemy coraz więcej możliwości na intensywną i efektywną współpracę ze zwierzęciem i innymi osobami podzielającymi naszą pasję.