WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pierwsza jazda konna: jak przygotować dziecko na trening jeździecki?

04 styczeń 2021
#PORADY
#SPRZĘT

Twoje dziecko chce się uczyć jeździć konno? Aby było bezpieczne, musisz je dobrze przygotować na trening jeździecki. Przed pierwszą jazdą konną poznaj i przekaż dziecku zasady zachowania się na placu i w boksie. Zaopatrz też młodego jeźdźca w odpowiedni sprzęt: kask ochronny dla dzieci i kamizelkę ochronną. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby nauka jazdy konnej dla dzieci była bezpieczna!


Jak przygotować dziecko do nauki jazdy konnej?

Jazda konna daje mnóstwo pozytywnych efektów. Jest jednak uznawana za sport podwyższonego ryzyka, a więc należy wcześniej zadbać o bezpieczeństwo młodych jeźdźców. Aby jazda konna dla dzieci była bezpieczna, należy najpierw kupić:

Potrzebna będzie też dziecięca odzież jeździecka. Bez odpowiedniego stroju dziecko nie będzie się czuło wygodnie w siodle, a to może je zniechęcić do jazdy konnej.

Jazda konna – podstawy zachowania się na placu i w boksie

Większość rodziców przyprowadza dziecko na trening i liczy na to, że całą wiedzę przekaże im instruktor. Tak się rzeczywiście dzieje, jednak przed pierwszą lekcją jazdy konnej warto nauczyć dziecko, jak powinno zachować się w pobliżu koni. Tym samym zwiększymy jego bezpieczeństwo.

Podczas przebywania w obecności konia nie można:

  • biegać i głośno hałasować – koń może się spłoszyć,
  • stawać za zadem konia – inaczej dziecko narażone jest na kopnięcie,
  • wchodzić do boksu bez pozwolenia instruktora i wtedy, gdy koń ustawia się zadem,
  • wykonywać gwałtownych ruchów,
  • ignorować poleceń instruktora.

Pielęgnacja konia przed jazdą zawsze powinna być wykonywana w kasku jeździeckim. Nie można karmić koni przysmakami bez zgody instruktora – niektóre konie, tak jak ludzie, mają nietolerancje pokarmowe albo jedzą bardzo łapczywie, co może wystraszyć dziecko.

W jakim wieku dziecko może zacząć naukę jazdy konnej?

Standardowo przyjmuje się, że dobry czas na rozpoczęcie nauki jazdy konnej to moment, w którym dziecko ma 4 – 5 lat. Zdarzają się sytuacje, w których dzieci zaczynają jeździć wcześniej, ale są to tylko przejażdżki na lonży (dziecko jest sadzane w siodle i oprowadzane po placu, uczy się kontaktu z koniem).

Typowe treningi jeździeckie, czyli jazdę kłusem i galopem, można zacząć, gdy dziecko kończy 6 lat. Na początek nie można przesadzić z ilością treningów, aby nie obciążyć rozwijającego się kręgosłupa młodego jeźdźca. To instruktor zdecyduje, jak długo będzie trwała jazda oraz ile w niej będzie kłusa, a ile zwykłego stępa. 

Małe dzieci nigdy nie używają palcatów podczas jazdy. Muszą najpierw nauczyć się trzymania równowagi, samodzielnego prowadzenia konia (kierowania), anglezowania (specjalnego podnoszenia bioder wraz z ruchem kłusującego konia) oraz pewnego trzymania dłoni. Dawanie dzieciom bacika na pierwszych zajęciach jest wysoce niebezpieczne. Przypadkiem uderzony koń może się zerwać do galopu, a dziecko spadnie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Co sprawia, że jeździectwo to piękny sport?

Co sprawia, że jeździectwo to piękny sport?
JEŹDZIECTWO

Dlaczego warto jeździć konno w kasku?

Dlaczego warto jeździć konno w kasku?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu