WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak przygotować się na kajaki z dzieckiem?

26 styczeń 2021

Planujesz kajaki z dzieckiem? Podstawą jest bezpieczeństwo. Bez kamizelki asekuracyjnej i odpowiedniego stroju ani rusz! Jak wyglądają etapy planowania kajaków z dzieckiem? Co zrobić, aby dziecko czuło się komfortowo na spływie? Sprawdź, jak się przygotować do wyprawy.


Wyprawa na kajaki z dzieckiem – po pierwsze zaplanuj trasę

Na spływ kajakowy można zabrać nawet małe dzieci, ale zawsze będzie to duże wyzwanie logistyczne. Dorośli doskonale zdają sobie sprawę, że nie można po prostu zawrócić na rzece, gdy ma się dość – maluchy do drugiego-trzeciego roku życia mogą mieć z tym problem. Dlatego najlepiej zabrać dziecko na kajaki, gdy skończony ono czwarty rok życia. Podczas długich tras najlepiej radzą sobie dzieci w wieku 7+, ale nie jest to regułą. Wszystko zależy od charakteru i temperamentu dziecka.

Jeśli jesteśmy pewni, że nasze dziecko chce nauczyć się pływać kajakiem, na początek wybierzmy łatwą i krótką trasę. Nie powinna być dłuższa kilka kilometrów, tak aby dało radę ją skończyć w maksymalnie trzy godziny (kajaki z dzieckiem zajmują nieco dłużej, więc i kilometraż nie może być zbyt wymagający). Nie poleca się pływania kajakiem po jeziorze z dzieckiem, ponieważ jest to mocno męczące, a nasza pociecha może się zniechęcić do wiosłowania. Natomiast płynąc z nurtem rzeki będzie odczuwała przede wszystkim przyjemność – a jeśli się zmęczy, to nie staniecie w miejscu, co dla dziecka może oznaczać… nudę. A kajaki powinny przede wszystkim dawać rozrywkę tak, aby dziecko miało możliwość zarażenia się pasją pływania.

Trasa na kajaki z dzieckiem:

  • nie może być trudna – wybierz rzekę, która ma łagodny nurt,
  • musi mieć kilka punktów, w których można zrezygnować z dalszego spływu (na wszelki wypadek),
  • nie powinna mieć przeszkód w nurcie, to jest powalonych drzew i wszystkiego, co może doprowadzić do wywrotki.

W związku z ostatnim punktem odpuść trasy biegnące przez rezerwaty. Dziecko zawsze powinno płynąć w kajaku z osobą dorosłą – nigdy samo w kajaku jednoosobowym!

Co zwiększy bezpieczeństwo na kajakach z dzieckiem?

Co zabrać na kajaki z dzieckiem, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo spływu? Podstawą jest kapok (kamizelka asekuracyjna) dostosowana do rozmiarów i wagi dziecka. Powinna mieć kołnierz, która utrzyma głowę malucha na powierzchni wody. W razie wywrotki mamy pewność, że dziecko się nie utopi.

Jeśli jest zimno, musimy pamiętać o odpowiednim stroju. Na chłodniejsze dni świetnie sprawdzi się pianka neoprenowa dla dzieci, która trzyma ciepło i jest wodoodoporna. Niezależnie od prognoz należy mieć dla siebie i dziecka kurtki przeciwdeszczowe. Pogoda jest zmienna, więc warto być gotowym na każde warunki. Wszystkie rzeczy (zwłaszcza portfel i komórka, a także ubrania na zmianę) powinny być zapakowane w wodoszczelne woreczki. Wszystkie przedmioty można schować do wodoszczelnego worka żeglarskiego lub plecaka, który nawet po wpadnięciu do wody będzie można łatwo złapać i szybko osuszyć.

W razie wywrotki zawsze najpierw ratujemy ludzi, zaczynając od tych, którzy sami sobie nie poradzą – dzieci i osób, które nie potrafią pływać. Później ratujemy kajak, wiosła i bagaże. Ta kolejność jest istotna. Bez kajaka nie wrócimy, a w najgorszym przypadku stracone bagaże można odkupić. Telefon i dokumenty warto mieć zabezpieczone w zamkniętej kieszeni spodni lub kamizelki.

Czy kajaki z dzieckiem to dobry pomysł?

Kajakarstwo rozwija orientację w terenie, daje możliwość wyciszenia się na łonie natury oraz świetnie rozwija siłę ramion. Kajaki z dzieckiem będą więc świetnym pomysłem, pod warunkiem, że dobrze się przygotujemy do wyprawy. 

Bezpieczeństwo na spływie to podstawa! Nie można wypływać bez kamizelek asekuracyjnych (założonych, a nie leżących w kajaku) oraz bez znajomości trasy i jej punktów orientacyjnych.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KAJAKARSTWO

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?
KAJAKARSTWO

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem?

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem?
KAJAKARSTWO

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu