Strój na kajaki zimą musi zapewniać ciepło oraz być nieprzemakalny. W większości przypadków wystarczy ubieranie się “na cebulkę”. Dobrze sprawdzi się bielizna termoaktywna albo rzeczy z neoprenu: pianki na całe ciało, skarpety, buty, rękawiczki. Niezależnie od wyboru ostatnimi warstwami stroju powinny być bluza, kurtka i kapok (dla bezpieczeństwa). Dla ochrony przed wodą można używać fartucha kajakarskiego, który zabezpiecza kajakarza przed wilgocią od piersi w dół. Dowiedz się więcej o tym, jak ubrać się na kajaki w zimę!
Choć wielu osobom może się to wydawać niemożliwe, to zimowe spływy kajakowe cieszą się sporą popularnością. Coraz więcej osób dostrzega uroki pływania kajakiem zimą. Szlaki kajakowe przestają być zatłoczone, a na rzekach można spotkać tylko te osoby, które posiadają doświadczenie w pływaniu kajakiem.
Dzięki temu zmniejsza się ryzyko niebezpiecznych sytuacji, takich jak wywrotki spowodowane przez osoby trzecie, uderzenie w inny kajak itp. Latem na popularnych szlakach wodnych tworzą się wręcz zatory – wystarczy, że dopłyniemy do wąskiego przesmyka, a ktoś przed nami nie będzie mógł sobie z nim poradzić. Dlatego pływanie kajakiem w zimę może dawać nawet więcej satysfakcji niż kajakarstwo latem.
Pod względem sportowym pływanie kajakiem zimą pozwala sprawdzić swoją wytrzymałość (odpoczynki są rzadsze, bo pogoda z reguły do nich nie zachęca) oraz siłę woli. Mimo pięknych widoków minusowe temperatury są bardzo mocno odczuwane na wodzie. Dlatego niezbędna jest odzież kajakarska, która zapewni odpowiedni komfort i będzie chronić przed wychłodzeniem.
Strój na kajaki zimą musi zapewniać ciepło, być nieprzemakalny, a jednocześnie sprawnie odprowadzać pot. Świetnie sprawdzi się zasada ubioru “na cebulkę”. Pierwszą warstwą powinna być bielizna termoaktywna. Do tego zamiast zwykłych skarpetek koniecznie trzeba zaopatrzyć się w skarpety neoprenowe. Na skarpety nałóż buty neoprenowe. To właśnie neopren będzie występował w większości ubrań na spływ kajakowy zimą. Wynika to z jego właściwości termoizolacyjnych i nieprzemakalności.
Świetnie sprawdzi się więc pianka neoprenowa na całe ciało. Podczas pływania kajakiem zawsze można ochlapać się wodą z wiosła, tymczasem pianka z pewnością ochroni cię przed nieprzyjemnymi wrażeniami. Jeśli nie chcesz używać pianki, skompletuj zestaw ubrań termoaktywnych. Koniecznie dokup do nich fartuch kajakowy (fartuch do kajaka neoprenowy z dużą zrębnicą będzie najlepszy). To swojego rodzaju “pokrowiec”, w który wchodzisz jak do śpiwora, ale pozwala na zachowanie pozycji siedzącej. Jest nieprzemakalny i chroni twoje ubrania (od piersi w dół).
Pamiętaj o izolacji od powierzchni kajaka. Woda mocno wyciąga ciepło, więc zanim usiądziesz, podłóż sobie blok piankowy. To ważne, jeśli twoja skóra może mieć kontakt z kajakiem i jeśli twoja trasa ma trwać więcej niż dwie godziny.
Strój na kajaki musisz uzupełnić o kilka rzeczy:
Jeśli nie wiesz, co zabrać na kajaki, przed pakowaniem się zrób listę rzeczy, które mgą być ci potrzebne w różnych sytuacjach. Podstawą są wodoszczelne torby na rzeczy i prowiant. W zimowym wyposażeniu kajakarza na pewno powinien znaleźć się termos z gorącą herbatą.