WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak się ubrać na kajaki w zimę?

26 styczeń 2021
#PORADY

Strój na kajaki zimą musi zapewniać ciepło oraz być nieprzemakalny. W większości przypadków wystarczy ubieranie się “na cebulkę”. Dobrze sprawdzi się bielizna termoaktywna albo rzeczy z neoprenu: pianki na całe ciało, skarpety, buty, rękawiczki. Niezależnie od wyboru ostatnimi warstwami stroju powinny być bluza, kurtka i kapok (dla bezpieczeństwa). Dla ochrony przed wodą można używać fartucha kajakarskiego, który zabezpiecza kajakarza przed wilgocią od piersi w dół. Dowiedz się więcej o tym, jak ubrać się na kajaki w zimę!


Czy pływanie kajakiem w zimę jest możliwe?

Choć wielu osobom może się to wydawać niemożliwe, to zimowe spływy kajakowe cieszą się sporą popularnością. Coraz więcej osób dostrzega uroki pływania kajakiem zimą. Szlaki kajakowe przestają być zatłoczone, a na rzekach można spotkać tylko te osoby, które posiadają doświadczenie w pływaniu kajakiem. 

Dzięki temu zmniejsza się ryzyko niebezpiecznych sytuacji, takich jak wywrotki spowodowane przez osoby trzecie, uderzenie w inny kajak itp. Latem na popularnych szlakach wodnych tworzą się wręcz zatory – wystarczy, że dopłyniemy do wąskiego przesmyka, a ktoś przed nami nie będzie mógł sobie z nim poradzić. Dlatego pływanie kajakiem w zimę może dawać nawet więcej satysfakcji niż kajakarstwo latem.

Pod względem sportowym pływanie kajakiem zimą pozwala sprawdzić swoją wytrzymałość (odpoczynki są rzadsze, bo pogoda z reguły do nich nie zachęca) oraz siłę woli. Mimo pięknych widoków minusowe temperatury są bardzo mocno odczuwane na wodzie. Dlatego niezbędna jest odzież kajakarska, która zapewni odpowiedni komfort i będzie chronić przed wychłodzeniem.

Jak się ubrać na kajaki, jeśli na zewnątrz panuje mróz?

Strój na kajaki zimą musi zapewniać ciepło, być nieprzemakalny, a jednocześnie sprawnie odprowadzać pot. Świetnie sprawdzi się zasada ubioru “na cebulkę”. Pierwszą warstwą powinna być bielizna termoaktywna. Do tego zamiast zwykłych skarpetek koniecznie trzeba zaopatrzyć się w skarpety neoprenowe. Na skarpety nałóż buty neoprenowe. To właśnie neopren będzie występował w większości ubrań na spływ kajakowy zimą. Wynika to z jego właściwości termoizolacyjnych i nieprzemakalności. 

Świetnie sprawdzi się więc pianka neoprenowa na całe ciało. Podczas pływania kajakiem zawsze można ochlapać się wodą z wiosła, tymczasem pianka z pewnością ochroni cię przed nieprzyjemnymi wrażeniami. Jeśli nie chcesz używać pianki, skompletuj zestaw ubrań termoaktywnych. Koniecznie dokup do nich fartuch kajakowy (fartuch do kajaka neoprenowy z dużą zrębnicą będzie najlepszy). To swojego rodzaju “pokrowiec”, w który wchodzisz jak do śpiwora, ale pozwala na zachowanie pozycji siedzącej. Jest nieprzemakalny i chroni twoje ubrania (od piersi w dół).

Pamiętaj o izolacji od powierzchni kajaka. Woda mocno wyciąga ciepło, więc zanim usiądziesz, podłóż sobie blok piankowy. To ważne, jeśli twoja skóra może mieć kontakt z kajakiem i jeśli twoja trasa ma trwać więcej niż dwie godziny.

Uzupełnienie stroju na kajaki – zimowe akcesoria kajakarskie

Strój na kajaki musisz uzupełnić o kilka rzeczy:

  • czapkę – ochroni twoją głowę przed podmuchami lodowatego wiatru,
  • rękawice neoprenowe – bez nich długo nie dasz rady wiosłować,
  • zapasowe ubrania (na wszelki wypadek),
  • saszetki wodoodporne na drobne rzeczy (telefon, gotówka),
  • kurtkę,
  • kamizelkę asekuracyjną – w zimowych warunkach będziesz miał na sobie kilka warstw odzieży, a ciężko w nich pływać w razie wywrotki.

Jeśli nie wiesz, co zabrać na kajaki, przed pakowaniem się zrób listę rzeczy, które mgą być ci potrzebne w różnych sytuacjach. Podstawą są wodoszczelne torby na rzeczy i prowiant. W zimowym wyposażeniu kajakarza na pewno powinien znaleźć się termos z gorącą herbatą.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KAJAKARSTWO

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?
KAJAKARSTWO

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?
KAJAKARSTWO

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu