WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kajaki na Kaszubach – najlepsze trasy

17 sierpień 2021

Będąc na Kaszubach, warto szczególnie rozważyć spływy kajakowe na Kaszubach – te ziemie obfitują w wiele ciekawych tras, zarówno dla początkujących jak i doświadczonych kajakarzy. Jakie trasy warto wziąć pod uwagę, decydując się na kajaki na Kaszubach?

Spływ kajakiem Kaszuby – jakie są najciekawsze trasy?

Co łączy Szwajcarię i Kaszuby? Kaszubska Szwajcaria, czyli centralna część Pojezierza Kaszubskiego. Ten urokliwy region zawdzięcza swoją nazwę dużej ilości jezior oraz wyżyn, co według części obserwatorów upodabnia go do Szwajcarii. Zdecydowanie warto uwzględnić ten region, kiedy szukamy odpowiedniego miejsca na wakacje. Znajdziemy tutaj zarówno sporo ciekawostek kulturowych oraz przepiękne, rozległe krajobrazy, które pozwolą nam cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Szczególnie warte rozważenia są spływy kajakowe na Kaszubach – obecność dużej ilości jezior i rzek doskonale wpływaja na wszystkie wodne aktywności, a spora część spływów znajduje się bądź zahacza o parki narodowe. Jakie są najlepsze trasy kajakowe na Kaszubach? 

Trasy kajakowe na Kaszubach
Trasy kajakowe na Kaszubach

Kajaki Kaszuby – Kółko Raduńskie 

Kółko Raduńskie to jedna z najlepszych tras, jeśli chodzi o kajaki na Kaszubach. Tworzy je aż dziesięć jezior, położonych niedaleko siebie i połączonych rzeką Radunią. Ze względu na to, że każde z jezior jest połączone z innymi, możliwe jest rozpoczęcie spływu kajakowego w dowolnym miejscu, dzięki czemu sami dostosujemy odpowiedni poziom trudności trasy, względem naszych możliwości. Prąd na Raduni nie należy do najmocniejszych, co w kontekście spływu kajakiem daje nam dodatkowe możliwości, ponieważ możemy płynąć w dwie strony. Jedyną trudnością jaką spotkamy na tej trasie są przenoski, czyli w kajakarskim slangu miejsca spływu, które wymagają przeniesienia kajaka kawałek po lądzie, ze względu na brak możliwości przepłynięcia jakiegoś odcinka na rzece lub niewystarczający poziom wody. Łączna długość obszarów, przez które nie będziemy mogli przepłynąć, wynosi 2 kilometry na całym odcinku – nie jest to bardzo dużo, więc tę trasę bez problemów powinni pokonać nawet najmłodsi. 

Cała trasa Kółka Raduńskiego ma około 45 kilometrów i leży w całości na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na jej pełne pokonanie musimy poświęcić około dwóch, trzech dni. 

Sprawdź: Akcesoria do kajaków, odzież oraz kamizelki asekuracyjne

Kaszuby spływ Kajakowy – rzeka Wda, Lipusz, Wdzydze Kiszewskie

Jedną z najpopularniejszych tras kajakowych nie tylko na Kaszubach, ale ogólnie w całym naszym kraju, jest trasa zaczynająca się w miejscowości Lipusz. To właśnie tam można spotkać najwięcej kajaków na całym terenie Kaszub. Nie bez przyczyny – trasa Lipusz – Wdzydze Kiszewskie łączy w sobie przepiękne krajobrazy z niezbyt wygórowanym poziomem trudności, gdzie odnajdzie się każdy, nawet osoba, która do tej pory nigdy nie siedziała w kajaku. Ten szlak kajakowy doskonale nadaje się także dla rodzin z dziećmi.

Decydując się na trasę od Lipusza do Wdzydz Kiszewskich, będziemy mogli podziwiać Wdzydzki Park Krajobrazowy, a na samym końcu drogi można zwiedzić także pierwsze w Polsce muzeum etnograficzne na świeżym powietrzu, gdzie będziemy mieli okazję do zapoznania się z kulturą Kaszub. Trasa liczy sobie niewiele ponad 20 kilometrów, a jej pokonanie powinno zająć nam około 8 godzin.

Kajakiem przez Kaszuby
Kajakiem przez Kaszuby

Kajaki na Kaszubach dla zaawansowanych – Wierzyca, jezioro Wierzysko

Historycznie i geograficznie, Wierzyca jest rzeką łączącą ze sobą dwie krainy geograficzne – Kaszuby i Kociewie. To jedna z najbardziej krętych rzek w okolicy, więc osoby decydujące się na spływ Kajakowy Wierzycą powinny mieć tego świadomość i odpowiednio się przygotować. Dodatkowo, trasa Wierzycka jest bardzo długa. Jeśli zdecydujemy się przebyć ją całą, będziemy musieli przeznaczyć na to aż kilka dni, ponieważ liczy ona okolo 150 kilometrów. W połączeniu z wartkim nurtem oraz wieloma zawijasami na trasie, zdecydowanie nie jest ona polecana początkującym, chyba że zdecydują się na pokonanie krótszego odcinka. Mimo trudności jakie można napotkać na tej trasie, warto zdawać sobie sprawę, że tereny w okolicach Wierzycy są bardzo mało zagospodarowane przez człowieka – w związku z tym spotkamy dziką przyrodę w swojej pełnej krasie, co często jest wymieniane jako największa zaleta związana ze spływem Wierzycą. 

Spływ kajakiem na Kaszubach – zdecydowanie warto!

Jeśli jeszcze nigdy nie pływaliśmy kajakiem, to Kaszuby będą idealnym miejscem, dzięki któremu przeżyjemy to doświadczenie. Spływ kajakowy na Kaszubach doskonale sprawdzi się także w sytuacji, kiedy ktoś jest już bardziej zaawansowany w pływaniu kajakiem – wszystko zależy od wyboru trasy, gdyż te malownicze tereny oferują nam kajakową sielankę i prawdziwe tory przeszkód. Tylko od nas zależy, którą drogę wybierzemy, decydując się na kajaki na Kaszubach.

Zobacz także: Najlepsze trasy kajakowe w zachodniopomorskim

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KAJAKARSTWO

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?
KAJAKARSTWO

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?
KAJAKARSTWO

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu