WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu – TOP5

19 lipiec 2021

Podkarpacie to jeden z najpiękniejszych obszarów na terenie Polski. Jest idealny zarówno dla miłośników pieszych wędrówek (ze względu na cudowne Bieszczady), ale okazuje się też doskonałym wyborem dla osób uprawiających kajakarstwo rekreacyjne. Przedstawiamy 5 najciekawszych szlaków, na które warto zabrać kajaki!

1. San – wiele szlaków, jedna rzeka

Wybierając się na spływ kajakiem, nie można nie wybrać się na spływ Sanem. Wprawdzie jest to rzeka o długości niemal 460 km i dla zwykłego turysty niewykonalne jest pokonanie jej całej, jednak zdecydowanie warto rozważyć spływ wybranymi, najciekawszymi odcinkami. A tych oferujących przeogromne atrakcje jest przynajmniej kilka!

Większość polecanych szlaków skoncentrowana jest wokół Sanoka oraz Przemyśla. Trasę można zaplanować z powodzeniem nawet na kilkugodzinny wypad, ale też na spływ kilkudniowy. Największą zaletą Sanu jest jego wielka różnorodność: w wyższych rejonach zauroczą Cię leśne, górskie krajobrazy, a także bardziej wartki nurt, by w dolnych częściach spływ był nieco spokojniejszy i bardziej przystępny dla amatorów kajakarstwa. Decydując się na szlak trudniejszy, zadbaj o to, by Twoje kajaki były wysokiej jakości!

2. Wisłok – dla bardziej zaawansowanych kajakarzy!

Interesują Cię bardziej wymagające spływy kajakowe? Podkarpacie oferuje więc szlak prowadzący przez rzekę Wisłok. To rzeka typowo górska, o wartkim nurcie, na którą powinni kierować się przede wszystkim bardziej doświadczeni sympatycy tej formy rekreacji. Co ciekawe, na Wisłoku corocznie organizowany jest jeden z największych spływów kajakowych w kraju.

Jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków tej długiej rzeki (sięgającej 220 km) jest ponad 20-kilometrowy odcinek od Wojkówki do Markuszowej. To wyjątkowo barwna trasa, w dużej mierze zalesiona, a także charakteryzująca się zmiennym nurtem. Ciekawym szlakiem jest też odcinek od Strzyżowa do Babicy. Są to wyprawy w sam raz na jeden dzień, choć wielu sympatyków kajakarstwa decyduje się na dłuższe spływy. W takim przypadku nie zapomnij o dobrym sprzęcie biwakowym, takim jak namiot czy kuchenka turystyczna!

3. Solina i kajaki? Podkarpacie to również jeziora!

Rzeki Podkarpacia to bez wątpienia idealne miejsca na spływ kajakiem, ale jednym z najpopularniejszych miejsc dla wyprawy kajakowej jest… Jezioro Solińskie. Ten sztuczny akwen cechuje się niskim poziomem trudności, a gwarantuje niezapomniane wrażenia dla każdego miłośnika wodnych przygód. Wynika to z faktu, że jezioro charakteryzuje się bardzo wieloma urokliwymi zakątkami, do których nie dotrzesz piechotą czy samochodem: najlepszym środkiem transportu będą właśnie kajaki!

Wspaniałe wrażenie robią rozliczne zatoczki przypominające nadmorskie laguny czy skaliste klify. Dobrym miejscem na rozpoczęcie przygody będzie miejscowość Solina czy Polańczyk, ale też np. Olchowiec. Należy jedynie pamiętać, że taki rejs przeznaczony jest przede wszystkim dla osób nieco swobodniej czujących się w wodzie. Z racji głębokości w Jeziorze Solińskim, koniecznie zabierz ze sobą kamizelki asekuracyjne!

4. Osława – wprost do Sanu

Osława jest rzeką górską, a zatem – dość trudną i odpowiednią dla bardziej doświadczonych kajakarzy. Rzeka stanowi lewy dopływ Sanu i ma długość ok. 55 km, możliwe jest zatem kontynuowanie spływu. Podczas pokonywania tej trasy należy liczyć się z naturalnymi spadkami, mieliznami, a także wystającymi z dna kamieniami. Z tego powodu warto zdecydować się na dobrej jakości kajaki: Podkarpacie bywa wymagające dla miłośników rzecznych spływów. Warto mieć też pod ręką części zamienne do kajaka.

Natomiast wyższy poziom trudności spływu rekompensowany jest przez niezapomniane krajobrazy. Oprócz pięknych, górskich i leśnych rejonów, szlak prowadzi przez urokliwe wsie, jak i np. w okolicach torów kolejki bieszczadzkiej, przez piękne mosty kolejowe, a do tego ciekawe architektonicznie budynki. Zachęcamy, by zatroszczyć się o odpowiednie wyposażenie na trudniejsze fragmenty szlaku – np. kaski ochronne!

kajaki na podkarpaciu

5. Łęg – łagodna rekreacja

Z pewnością znajdą się osoby, które preferują spokojniejsze spływy kajakowe. Podkarpacie oferuje szlak na rzece Łęg: typowo rekreacyjną, spokojną, ale bardzo malowniczą rzekę, zapewniającą dobre zaplecze dla każdego miłośnika kajakarstwa. Wprawdzie rzeka rozciąga się na długość ok. 80 kilometrów, ale w wielu miejscach organizowane są spływy krótsze, nawet kilkugodzinne.

Popularną trasą jest np. szlak od Majkowic do Stobnicy (ok. 7 km) lub od Łęgu Ręczyńskiego do Stobnicy (ok. 12 km). Spływ uraduje Cię przepięknymi, malowniczymi krajobrazami i urokliwymi rozlewiskami. Z racji wielu punktów, w których będziesz mógł się zatrzymać, spływ uchodzi za bezpieczny i komfortowy. Warto przygotować się więc np. na wieczornego grilla!

Podkarpacie widziane z wody

Dla miłośników kajakarstwa atrakcją będą nie tylko rzeki Podkarpacia, ale też Jezioro Solińskie. Z pewnością możesz także znaleźć wiele innych, niewymienionych powyżej szlaków, które zachwycą Ciebie i Twoich towarzyszy. Warto poznać ich jak najwięcej!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu