WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać rower? Odpowiedni dobór roweru do wzrostu

17 czerwiec 2021

Jazda na rowerze to umiejętność, którą większość z nas nabywa już w dzieciństwie. W pewnym momencie przychodzi jednak czas na zakup własnego pojazdu. Stajemy wówczas przed szerokim wyborem bardzo różnych modeli i rozmiarów. Co wybrać – czy wziąć pod uwagę rowery górskie, skupić się na trekkingach, modelach do miasta, a może nawet rozważyć rowery składane? O czym zawsze trzeba pamiętać przed zakupem? Podpowiadamy. 

Podstawowe zasady wyboru roweru

Szeroki wybór oferty we współczesnych sklepach sportowych i turystycznych sprawia, że wybór roweru jest praktycznie nieograniczony, a co za tym idzie, nie tak łatwy jak dawniej. Sprawy nie ułatwia także fakt, że w ofercie pojawiają się nowości, takie jak rowery elektryczne, czy gravele. Jak zatem ugryźć temat, żeby podjąć dobrą decyzję?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Będziemy jeździć głównie po miejskich chodnikach, czy może mieszkamy na wsi i często poruszamy się po zróżnicowanym terenie? Nasza pozycja za kierownicą ma być wyprostowana i komfortowa, czy może bardziej aerodynamiczna? Jaka jest twoja waga i wzrost? 

Dobrze znane nam z dzieciństwa „górale” – rowery górskie, niegdyś wydawały się być najbardziej uniwersalnymi. Najczęściej posiadają dosyć szerokie opony i amortyzatory, a dodatkowo są wytrzymałe. Specjaliści wiedzą jednak, że jeśli planujemy poruszać się zarówno na miejskich ścieżkach rowerowych, jak i w bardziej wymagającym terenie, lepiej sprawdzą się rowery trekkingowe. Koła takiego roweru są węższe niż w rowerze górskim, jednak szersze niż w szosowym.

Dosyć popularne są także rowery szosowe, czyli przeznaczone do jazdy po utwardzonej powierzchni. Dzięki wydłużonej ramie kolarz na rowerze szosowym przyjmuje pochyloną pozycję. Tym samym zredukowany zostaje opór i możliwa jest jazda z większą prędkością. Sam rower charakteryzuje się kołami o obręczach 28″, opony są cienkie (max. 28 mm), co również sprzyja szybkiej jeździe.

W ostatnich latach prawdziwą furorę robi rower miejski, który pozwala na utrzymywanie prostych pleców podczas jazdy. Często jest wyposażony w koszyczek rowerowy lub pojemny bagażnik rowerowy. Na popularności zyskują także rowery elektryczne. Są one wyposażone w silnik, którego zadaniem jest wspomaganie pedałowania. Według przepisów rower z silnikiem nie może osiągać prędkości większych niż 25 kilometrów. 

Warto wspomnieć jeszcze o rozwiązaniu, jakim są rowery gravel (zwane też szutrówkami). Gravele sprawdzą się zarówno podczas jazdy drogami utwardzonymi, jak i w terenie – są więc bardziej uniwersalne niż szosa i tym samym pozwalają pokonywać bardziej urozmaicone trasy. Co zatem łączy je z rowerami szosowymi? Wizualnie podobne są rama oraz kierownica, natomiast pozycja kolarza na gravelu dzięki odmiennej geometrii jest wygodniejsza.

Rozmiar ramy roweru a wzrost

W określeniu rozmiaru roweru najważniejsza jest rama. Jej wielkość najczęściej wyrażana jest w calach, jednak czasami można spotkać się z rozmiarówką wyrażoną w centymetrach lub rozmiarach: S, M, L itd. 

Rozmiar ramy dobieramy do wzrostu. Nogę trzeba zmierzyć od podłoża do krocza, a wynik pomnożyć przez odpowiedni współczynnik, który zależy od typu roweru.

  • rower szosowy – 0,67
  • rower trekkingowy i miejski – 0,63
  • rower górski z kołami 29 – 0,60
  • rower górski z kołami 26 i 27,5 – 0,57

Jeżeli rozmiar ramy podany jest w calach, konieczne jest podzielenie wyniku przez 2,54 cm, ponieważ dokładnie tyle wynosi jeden cal. Wynik jest oczywiście orientacyjny.

Wielkość roweru – o czym należy pamiętać?

Przed wybraniem wielkości idealnego dla siebie roweru można oczywiście kierować się opisanym wyżej wzorem. Bardzo istotne jest jednak to, aby tego typu przeliczniki traktować jak wyznacznik, który zawęża nieco spektrum poszukiwań. 

Oczywiście kupowanie roweru przez internet jest możliwe, szczególnie jeśli znamy mniej więcej wielkości sprzętów danego producenta. Dobrym pomysłem będzie również wizyta w sklepie i samodzielne sprawdzenie, czy wybrany przez nas rower odpowiada określonym potrzebom. Sprawdź naszą bogatą ofertę rowerów w sklepie internetowym.

Jak dobierać rower do wzrostu dorosłego?

Odpowiedni dobór roweru do wzrostu to podstawowa kwestia, która zapewnia komfort użytkowania. Jeśli od dzieciństwa posiadasz ten sam rower, a jedyną wprowadzaną zmianą jest podwyższanie siodełka, trudno spodziewać się, że jazda będzie komfortowa!

Nie chodzi jednak wyłącznie o dobre samopoczucie podczas jazdy do pracy, czy wycieczek za miasto. Odpowiednio dobrana wielkość roweru gwarantuje wygodną pozycję w czasie jazdy oraz zwiększa bezpieczeństwo. Im pewniej czujemy się na rowerze, tym szybciej i skuteczniej jesteśmy w stanie zareagować w niebezpiecznej sytuacji. 

Jak dobierać rower do wzrostu dziecka?

Jak dobrać rower dla dziecka, aby był on nie tylko wygodny, ale także bezpieczny? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wzrost malucha. Niezależnie od wieku, dzieci różnią się od siebie wzrostem, dlatego pojazd, który będzie doskonały dla jednego kolegi, nie zawsze będzie pasował do jego rówieśnika. 

Dobrym rozwiązaniem w przypadku dziecka będzie zmierzenie przekroku. Jak to zrobić? Popularna metoda, często stosowana przez rodziców, polega na umieszczeniu między nogami dziecka książki. Powinna ona znaleźć się jak najwyżej, ale tylko w taki sposób, aby obecność książki nie powodowała dyskomfortu. Następnie konieczne jest zmierzenie odległości od górnej krawędzi książki do podłogi. Konieczne jest to, aby dziecko stało na równym podłożu. 

W większości opisów rowerów dla dzieci umieszczony jest parametr przekroku. Oczywiście, tak jak w przypadku dorosłych, dobrym pomysłem będzie odwiedzenie sklepu razem z dzieckiem i pozwolenie na to, aby maluch sam sprawdził, czy rower będzie dla niego komfortowy. Stopy powinny podczas siedzenia swobodnie sięgać do podłoża. Kolana podczas jazdy nie mogą natomiast być przeprostowane.  

Dopasowanie roweru – podsumowanie

Wiedza o tym, jak dobrać rower jest potrzebna każdemu, bez względu na płeć i wiek. Nieprawidłowo dobrany rozmiar roweru wpływa niekorzystnie nie tylko na komfort jazdy, ale także na jej bezpieczeństwo.

Istnieją skuteczne wzory na dopasowanie ramy roweru do wzrostu jego przyszłego właściciela. Jest to skuteczny sposób na zawężenie spektrum poszukiwanego sprzętu. Zaleca się jednak odwiedzenie sklepu i wypróbowanie kilku rowerów pod kątem tego, jak się na nich czujemy. Może być to najlepszy sposób na znalezienie tego najlepszego. 
Warto jednak mieć teoretyczną wiedzę na temat tego, jak dobrać rower. Pomoże ona zawęzić obszar poszukiwań, a w niektórych przypadkach da możliwość zakupu sprzętu przez internet. Wszystkie osoby zdecydowane i znające poszukiwany rozmiar roweru, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty rowerów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu