WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać skarpetki kolarskie? Od czego zależy wybór skarpetek rowerowych?

23 lipiec 2020
#PORADY

Skarpetki kolarskie są wysokie, kolorowe i rzucają się w oczy – tyle można o nich powiedzieć, patrząc z boku na kolarzy szosowych. Wszystkie te elementy są uwzględniane przez producentów skarpet rowerowych z konkretnych powodów. Wysoka skarpeta chroni łydkę i kostkę przed zadrapaniami, a jaskrawy kolor dodatkowo zwiększa widoczność rowerzysty na drodze. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonane są skarpetki kolarskie. Musi dobrze odprowadzać pot, być lekki i cienki, a w zimę dodatkowo grzać stopy.


Od czego zależy wybór skarpetek kolarskich?

Skarpetki rowerowe powinny być wykonane z dobrego, mocnego materiału, który jednocześnie sprawnie zbiera pot i jest przewiewny. Muszą być wysokie, czyli sięgać do połowy łydki. Dzięki temu mogą chronić kostki i łydki przed zadrapaniami. Materiał skarpetek nie może stawać się mokry przy minimalnym wysiłku. Jeśli wybierzemy się na długi trening, to po kilku godzinach pedałowania możemy dorobić się obtarć od wilgotnego materiału. Tylko podczas godzinnej przejażdżki wykonujemy ok. 4 000 – 5 000 obrotów pedałami. Łatwo policzyć, że bez odpowiednich skarpetek rowerowych możemy szybko nabawić się otarć. 


Na wybór skarpetek ma wpływ również ich kolor. Nie bez powodu większość tego typu produktów jest produkowana w jaskrawych, jasnych barwach. To kolejny element zwiększający bezpieczeństwo na drodze. Im jaskrawszy kolor skarpetek, tym lepiej będzie widać nasze pedałujące stopy. Oczywiście nie można zapominać o odblaskach i odpowiednim oświetleniu. Same skarpetki rowerowe to pod względem bezpieczeństwa jedynie dodatek do wszystkich zabiegów, które mają zwiększać naszą widoczność podczas jesiennych, zimowych dni i ciemnych wieczorów.

Fot 1. Materiał własny

Jak wybrać skarpety rowerowe zimowe?

Jazda późną jesienią i zimą to zazwyczaj trening w trudnych warunkach atmosferycznych. Wybierając skarpety kolarskie na zimę, należy mieć na uwadze wszystko to, czym kierujemy się przy zakupie tego elementu odzieży sportowej na co dzień. 

Dodatkowo zimą należy postawić na skarpetki, które będą grzały nasze stopy, ale nie będą doprowadzały do ich intensywnego pocenia się. Warto wybrać skarpetki z cienkiej wełny, np. skarpety na rower 500 zimowe van rysel.

Kiedy warto kupić skarpety kompresyjne na rower?

Skarpety kompresyjne to produkt skierowany do sportowców, którzy spędzają na rowerze długie godziny. Skarpetki tego typu są zaprojektowane w taki sposób, aby odpowiednio uciskać żyły, a więc mają poprawiać krążenie. W ten sposób można zwiększyć wydajność pracy serca. Oczywiście samo posiadanie skarpet kompresyjnych nie wpłynie znacząco na nasze wyniki, ale jeśli używamy ich w trakcie treningu, to mogą zredukować zmęczenie nóg. Pomogą także zredukować ból mięśni. Jeśli zdecydujemy się nałożyć skarpetki rowerowe kompresyjne po treningu, to przyspieszymy regenerację nóg. Zmniejszymy też poziom odczuwania tzw. zakwasów.

Skarpety kompresyjne i kompresy to gadżety każdego rowerzysty, który chce kompleksowo dbać o swoje ciało i formę. Dlatego to dobry pomysł na prezent dla rowerzysty, oczywiście jeśli znamy rozmiar stopy obdarowywanego.

Fot 2. Materiał własny

Jak dbać o skarpetki kolarskie?

Ze względu na to, że skarpety rowerowe są zazwyczaj wykonane albo z materiałów sztucznych albo z mieszanek wełny, nie powinno suszyć się ich na grzejniku ani w automatycznych suszarkach. Skarpety mogą przez to stracić swoje właściwości albo zwyczajnie ulec zniszczeniu.

Najlepiej suszyć je na suszarce w temperaturze pokojowej. Skarpety rowerowe należy prać po każdym treningu, jeśli to możliwe bezpośrednio po ich zdjęciu. W ten sposób wydłużamy ich żywotność. Dobre skarpetki kolarskie mogą nam posłużyć przez długi czas, chociażby dlatego, że mają odpowiednio wzmocnione podeszwy i pięty (często włóknem węglowym). Trzeba tylko odpowiednio o nie dbać.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu