WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Trenażer rowerowy 2022 - jak wybrać? Nasz ranking TOP 3

23 kwiecień 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Rozwój techniki pozwolił zrewolucjonizować wiele znanych urządzeń, i nie inaczej ma się sprawa sprzętu sportowego do jazdy na rowerze. Postęp jaki dokonał się w tej dziedzinie na przestrzeni ostatnich dekad zmienił oblicze wielu dyscyplin nie do poznania, a ludziom pozwolił osiągnąć wyżyny możliwości, które niegdyś zarezerwowane były jedynie dla sfery wybujałych fantazji. Jedną z dyscyplin, które najmocniej odczuły efekty tego postępu jest zdecydowanie kolarstwo, i to nie tylko ze względu na ogromne zmiany poczynione w konstrukcji rowerów, ale również tych użytych w sprzęcie do ćwiczeń.

Obecnie trenażery magnetyczne przypominają swoich protoplastów jedynie w niewielkim stopniu, choć w gruncie rzeczy spełniają one niemalże tę samą funkcję – pozwalają kolarzowi trenować pomimo niemożliwości uprawiania swojej ukochanej dyscypliny poza domem, oraz szlifują formę kolarza. Jednak, jak w zalewie dostępnych opcji wybrać trenażer odpowiedni dla nas? Taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się aktywnością fizyczną w zaciszu własnego mieszkania. Oto kilka opcji. Przeanalizowaliśmy wiele opcji na zakup trenażera i w ten sposób powstał mini ranking różnego typu trenażerów, które polecamy. Poniżej znajdą się trenażery treningowe pod kątem indywidualnego treningu, a także aplikacji ZWIFT.

Trenażer rowerowy IN’RIDE 100 BTWIN

Trenażer IN’RIDE 100 BTWIN to podstawowy trenażer za nieduże pieniądze o odpowiedniej stabilności, świetnie symulujący naturalną jazdę na rowerze. Patrząc na zakres cen dostępnych modeli można wyjść z założenia, że sprzęt ten nie ma prawa zaoferować niczego, za co warto byłoby zapłacić. Sprawa jednak wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście, nie mamy się co spodziewać wodotrysków i całej plejady funkcji smart, różnego rodzaju symulacji, czujników, super napędu czy wyjątkowego pomiaru mocy. Jednak osoba, która od trenażera oczekuje wsparcia w treningach i możliwości kręcenia we własnych czterech kątach otrzyma dokładnie to czego potrzebuje. Skromny sprzęt w najlepszym tego słowa znaczeniu. Za ułamek ceny high-endowego trenażera interaktywnego otrzymujemy urządzenie, które pomoże nam utrzymać formę i podkręcić ją przed nadchodzącym sezonem, a prosta konstrukcja zapewni długie godziny spokojnego kręcenia bez obaw o awaryjność. Propozycja dla wszystkich tych, którzy nie chcą inwestować w rower stacjonarny, ale i nie mają ochoty rozstawać się ze swoim ukochanym dwukołowcem. Solidny, stabilny zakup, z ciekawą ramą, który w przyszłości można dodatkowo wyposażyć. Idealny do pokonywania w domu krótkich tras.

Fot 1. Materiał własny

Trenażer QUBO DIGITAL SMART B+ ELITE

Trenażer QUBO DIGITAL SMART B+ ELITE to zaawansowany trenażer, który pozwala na osiągnięcie mocy 1500 W, co w porównaniu z 550 W oferowanymi przez model IN’RIDE 100 wydaje się liczbą nie z tej ziemi, i poniekąd tak właśnie jest. A to zwyczajnie dlatego, że uzyskanie, a co najważniejsze utrzymanie, takiej mocy jest niemalże nieosiągalne dla przeciętnych, a nawet ponadprzeciętnych, kolarzy. Tylko co to może znaczyć dla osoby kupującej taki trenażer? Tyle, że osoba ta nie musi się przejmować, że kiedyś tego trenażera może jej „zabraknąć”, że wraz z postępami konieczna będzie wymiana sprzętu na mocniejszy, ponieważ nie będzie on w stanie zaoferować należytego wyzwania, a układ oporowy będzie za słaby. Innymi słowy, ten trenażer pozwoli na ciągłe podkręcanie wyników, i będzie w stanie zaoferować nam solidne wyzwanie zawsze wtedy gdy będziemy tego potrzebowali. Solidne koło zamachowe, odpowiednie nachylenie, bardzo dobra propozycja dla wymagających.

Fot 2. Materiał własny

Co wyróżnia ten model na tle innych, to sposób montażu roweru. W przeciwieństwie do większości trenażerów, ten model pozwala na grawitacyjny montaż roweru polegający na tym, że koło dociskane jest do rolki przez nasz ciężar ciała, a tym samym nie ma konieczności regulowania siły docisku. Choć jest to bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie to jednak posiada również pewne ograniczenia, a mianowicie nie pozwala na ćwiczenie tak zwanych sprintów, czyli pedałowania w pozycji stojącej, ponieważ wtedy koło jest najzwyczajniej w świecie nierówno dociskane do rolki. Qubo Digital Smart B+ oferuje również funkcje Smart, co oznacza, że bez najmniejszego problemu komunikuje się z aplikacjami zewnętrznymi, i pozwala na w pełni nieskrępowaną zabawę na wirtualnych torach oraz konkurowanie z innymi w wirtualnych zawodach. Warto jednak podkreślić, że jest to trenażer Smart, co oznacza, że w odróżnieniu od urządzeń interaktywnych, komunikuje się on z aplikacjami zewnętrznymi w jedną stronę i pozwala na zobrazowanie naszego wysiłku na ekranie lub wyświetlaczu, natomiast nie przekłada on wirtualnych warunków toru na nasze realne odczucia z jazdy.

Trenażer rolkowy TACX DIRECT DRIVE FLUX SMART

Sprzęt dla prawdziwych fanów dwóch kółek. Ten oferujący 1500 W mocy oraz funkcje smart trenażer posiada jedną bardzo znaczącą przewagę nad opisywanymi modelami. Otóż montaż roweru na trenażerze nie wymaga kupna dodatkowej specjalnej opony i założenia koła na konstrukcji urządzenia. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać mniej intuicyjne, jednak nic bardziej mylnego! Wystarczy upewnić się, że nasz rower jest kompatybilny z TACX DIRECT FLUX SMART, zdemontować tylne koło roweru, i zainstalować rower na konstrukcji trenażera. Nasuwa się pytanie, w jaki sposób stanowi to przewagę tego urządzenia nad innymi? Otóż, zapewnia to bezpośrednie przełożenie naszej siły na kasetę, pomijając wspomnianą już oponę. To sprawia, ze użytkowanie tego trenażera jest o wiele bardziej naturalne.

Fot 3. Materiał własny

Poza tym, dzięki sposobowi montażu roweru, opisywany model zapewnia niesamowicie płynną oraz cichą pracę. Jest to argument nie do przecenienia dla wszystkich tych, którzy mieszkają w budynku wielorodzinnym, lub których domownicy są wyjątkowo wyczuleni na wszelkie hałasy. Dzięki temu trenażerowi, możemy uczestniczyć w wirtualnym wyścigu z kolarzami ze wszystkich stron świata, odbywającemu się w samym środku nocy, nie ryzykując przy tym obudzenia innych domowników. Pozwala to na kręcenie kilometrów zawsze wtedy gdy mamy na to ochotę, niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych. W połączeniu z pełną paletą funkcji interaktywnych (jak na przykład przekładanie wirtualnych podjazdów na opór generowany przez trenażer) sprawia to, że ten trenażer staje się nie tyle alternatywą, co pełnoprawnym substytutem roweru.

Należy również wspomnieć o akcesoriach do trenażerów. Pierwszym, i zarazem niezbędnym, jest opona. Konstrukcja trenażerów powoduje szybkie ścieranie się standardowej opony rowerowej, dlatego konieczne jest użycie specjalnie przygotowanej opony, która zapewnia zarówno odpowiednią przyczepność do rolki, jak również wytrzymałość pozwalającą cieszyć się sprzętem na długo. Decydując się na kupno trenażera, warto również rozważyć zakup maty, zwłaszcza jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym lub nasi domownicy nie tolerują hałasu. Ponadto, na rynku dostępna jest cała paleta produktów, które mogą nam się przydać podczas zabawy z trenażerem, począwszy od bidonów aż po małe ręczniczki pozwalające otrzeć czoło podczas długiego i trudnego treningu. Kompletując poszczególne elementy możemy zbudować stację do ćwiczeń, której nie powstydziłby się profesjonalny klub kolarski.

Fot 4. Materiał własny

Jaki trenażer rowerowy wybrać? – podsumowanie rankingu

Oferta trenażerów dostępnych na rynku jest niezmiernie obszerna. Znaleźć można modele, które swą ceną kilkukrotnie przewyższają nawet najdroższy opisywany produkt, jednak często w ich przypadku użytkownik płaci za funkcje, z których nigdy nie skorzysta. Warto przeprowadzić suchą kalkulację naszych potrzeb, by mieć pewność że nie przepłacamy za coś, czego nie potrzebujemy, ale i że nie rezygnujemy z jakiejś istotnej lub dającej frajdę funkcji, tylko dlatego żeby oszczędzić kilka groszy. Najważniejsze by zakupiony sprzęt pozwolił nam na osiągnięcie założonych celów i zapewnił motywację na długie lata, przez które ma nam służyć.

Marcin Rakowski Decathlon Rybnik
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu