WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać łyżwy do rozmiaru stopy?

19 styczeń 2021
#PORADY

Podczas wyboru rozmiaru łyżew nie można kierować się rozmiarówką, którą nosimy na co dzień. Trzeba zmierzyć długość i szerokość stopy, a następnie poszukać rozmiary odpowiadającego wybranym wartościom. Odpowiedni wybór rozmiaru łyżew to podstawa bezpieczeństwa na lodowisku – sprawdź więc, jak dobrać łyżwy do stopy!


Na co zwrócić uwagę, wybierając rozmiar łyżwy?

Najważniejszymi czynnikami doboru rozmiaru są:

  • długość stopy,
  • wysokość stopy,
  • wysokość podbicia stopy.

Aby prawidłowo dobrać rozmiar, należy najpierw zmierzyć długość i szerokość stopy. Wystarczy stanąć na boso na kartce papieru, a następnie odrysować długopisem dokładny kształ stóp. Potem za pomocą linijki uzyskamy dokładny rozmiar w centymetrach. Podczas wyboru modelu łyżew wystarczy sprawdzić, jaka szerokość i długość wkładki odpowiada naszym rozmiarom. 

Jeśli kupujemy stacjonarnie, koniecznie należy przymierzyć łyżwy – być może okaże się, że w pewnych miejscach są za luźne albo za ciasne. Może to wynikać z nietypowego podbicia stopy. Osoby z wysokim podbiciem będą musiały dłużej poszukać odpowiedniego modelu – w tym przypadku ciężko jest dobrać idealny rozmiar.

Modele łyżew są podzielone na łyżwy damskie i męskie. Warto zwracać na to uwagę, specyfika budowa kobiecej stopy jest inna niż specyfika męskich stóp. Zazwyczaj kobiety wymagają węższych butów, niezbyt szerokich w cholewce, znoszących zdecydowanie mniejsze obciążenia.

Jak dobrać rozmiar łyżwy przez internet?

Najlepszym i najbardziej pewnym zakupem są modele, które możemy przymierzyć osobiście. Są jednak osoby, które wolą kupować przez internet. W takich sytuacjach nie warto sugerować się swoim standardowym rozmiarem buta. Należy dokładnie zmierzyć długość stopy, a następnie sprawdzić, jakie rozmiary odpowiadają tej długości u konkretnego producenta. W zależności od firmy rozmiarówki mogą różnić się między sobą. 

Ważne jest także czytanie opinii innych użytkownikach – często można dowiedzieć się w ten sposób, czy np. standardowy rozmiar 36 rzeczywiście odpowiada osobom, które noszą taki rozmiar na co dzień. Osoby z małym rozmiarem stopy mogą zastanawiać się nad tym, czy nie kupić łyżew dla dzieci

Czy można kupić większy rozmiar łyżwy dla dziecka?

Niektórzy zastanawiają się, czy można kupić nieco za luźne łyżwy, ponieważ dzieci szybko rosną i zazwyczaj nowe łyżwy trzeba kupować co sezon. Niestety nie można oszczędzić w ten sposób, ponieważ oznaczałoby to oszczędność… na bezpieczeństwie własnego dziecka. Podstawą tego, jakie łyżwy kupić, jest odpowiedni rozmiar.

Za luźne łyżwy będą zwiększały ryzyko upadku. Nawet mocne ściśnięcie cholewki nie pomoże, jeśli stopa będzie przesuwać się w środku buta. Pewnym złotym środkiem dla rodziców, którzy nie chcą co chwila kupować nowych łyżew, jest wybór modelu dla dzieci. Takie łyżwy posiadają regulowany rozmiar (są rozsuwane i posiadają zabezpieczenie przed rozsuwaniem się podczas jazdy), a więc można je łatwo dopasować do długości stopy w określonym zakresie. 

Jak dobrać łyżwy, aby służyły nam jak najdłużej?

Wybór łyżew to nie tylko dopasowanie rozmiaru, ale też wybór rodzaju i materiału, z jakiego są wykonane. Im lepszy i bardziej wytrzymały materiał, tym dłużej pojeździmy w konkretnym modelu. Łyżwy mogą zostać wykonane ze specjalnie wzmocnionego plastiku (zewnętrzna skorupa) albo ze skóry. Popularne są też materiały imitujące skórę.

Podczas wyboru łyżew zwróć uwagę na:

  • Rodzaj zastosowanych nitów: mogą być aluminiowe (najmniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, najtańsze), stalowe (mało odprone na odszktałcenia, ale już nieco lepszej jakości), miedziane (odporne na uszkodzenia), podwójnie miedziane (najwytrzymalsze). 
  • Materiał ostrza: stal węglową albo stal nierdzewną. 

Można kupić tzw. łyżwy podstawowe, w których ostrze jest niewymienne. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na wymianę płóz.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu