WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak jeździć tyłem na łyżwach?

24 październik 2022
#PORADY

Jazda na łyżwach to świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu w zimowe dni. Choć wydaje się to skomplikowane, tak naprawdę nigdy nie jest za późno na to, aby nauczyć się jeździć na łyżwach. Jeśli natomiast nauka jazdy przodem idzie nam coraz lepiej, warto zacząć rozwijać swoje umiejętności. Każdy, kto już pozna podstawy jazdy na łyżwach i dobrze utrzymuje równowagę, może zacząć się nudzić zwykłą jazdą w kółko po lodowisku. To naturalne! Kolejnym etapem jest zainteresowanie się jazdą na łyżwach tyłem, czyli wstępem do łyżwiarstwa figurowego. Czy jazda tyłem na łyżwach jest trudna? Jak się do niej przygotować i jak się jej nauczyć? O czym warto pamiętać podczas jazdy na łyżwach tyłem? Sprawdź!


Czy jazda tyłem na łyżwach jest niebezpieczna?

Jak każda akrobacja, również jazda tyłem wymaga odpowiedniego wyczucia równowagi, siły mięśni i wiary w nasze możliwości. Nieostrożne podchodzenie do ćwiczeń, szybka jazda tyłem na lodowisku pełnym ludzi – wszystko to sprawia, że nasza przygoda z łyżwiarstwem figurowym może zakończyć się nieprzyjemnym upadkiem lub bolesną kontuzją. Jazda tyłem na łyżwach nie będzie jednak niebezpieczna, jeśli:

  • jesteśmy odpowiednio przygotowani,
  • mamy dobrą kondycję fizyczną,
  • nie jeździmy na zatłoczonym lodowisku,
  • stosujemy się do zasad bezpieczeństwa,
  • mamy dobrze dobrane łyżwy do rozmiaru stopy.

Jakie łyżwy do jazdy do tyłu?

Jeśli planujesz nauczyć się jeździć na łyżwach nie tylko do przodu, ale również do tyłu, pewnie zastanawiasz się, które łyżwy będą najlepsze do tego celu. Oczywiście, jeśli na lodowisko wybierasz się po raz pierwszy, na początek warto skorzystać z łyżew, które możesz wypożyczyć, najczęściej za niewielką opłatą. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji gdy po prostu chcesz sprawdzić, czy taka forma aktywności w ogóle Ci się spodoba i będziesz chciał ją kontynuować. Jeśli tak się stanie i po pierwszych zajęciach poczujesz, że to jest to, warto rozważyć wybór własnych łyżew.

ćwiczenia w jeździe na łyżwach

W przypadku jazdy na lodzie możemy wybrać łyżwy figurowe i tzw. hokejowe. Często można spotkać się z przekonaniem, że przy jeździe tyłem odpowiednie będą tylko łyżwy do jazdy figurowej. W rzeczywistości zarówno jeden jak i drugi model w tym przypadku posiada swoje zalety i sprawdzi się w jeździe rekreacyjnej!

Jeśli chodzi o jazdę za pomocy łyżew hokejowych, dzięki zaokrąglonej płozie będziesz się rzadziej potykać. Z kolei zaletą popularnych figurówek jest ich lekkość, jak i możliwość łatwiejszego hamowania dzięki obecności ząbków umiejscowionych na przodzie.

Jak jeździć tyłem na łyżwach?

Jeśli wiemy już, jak przygotować się do jazdy tyłem oraz jaki rodzaj łyżew wybrać, pora na odrobinę teorii dotyczącej poruszania się na łyżwach tyłem. Oczywiście kluczową rolę odgrywają tutaj nasze nogi oraz ich właściwe ustawienie. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, aby nasz tułów oraz ramiona właściwie za sobą współpracowały.

  1. Pozycją wyjściową są lekko ugięte kolana i ramiona rozszerzone na boki – tak samo jak podczas zwykłej jazdy, czy jazdy tyłem na rolkach. Jednak stopy należy ustawić odwrotnie niż podczas jazdy przodem.
  2. Czubki łyżew mają być połączone pod kątem 45 stopni, a pięty oddalone od siebie.
  3. Aby wykonać ruch do tyłu, należy przenieść ciężar ciała na nogę zewnętrzną, odpychającą
  4. Następnie trzeba płynnie przenieść ciężar ciała na łyżwę, która jedzie do tyłu (nogę wewnętrzną). Druga noga ma zostać wyprostowana i uniesiona lekko do góry.
  5. Ostatnim “krokiem” jest dostawienie stopy i zmiana strony. Cała jazda tyłem polega na płynnej zmianie nóg w odpowiedni sposób.
jazda tyłem i ciężar ciała

Podczas jazdy tyłem na łyżwach tułów nie powinien być mocno pochylony do przodu, ponieważ nacisk nie skupia się na prawidłowej części stopy. Wtedy dochodzi do mimowolnego hamowania, co w niespodziewanym momencie może doprowadzić do upadku. Wystarczy więc utrzymywać ciężar całego ciała w centralnej części stóp. Jednocześnie przez cały czas powinniśmy pamiętać o tym, aby nasze kolana pozostawały lekko ugięte.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo nauki jazdy tyłem na łyżwach?

Jazda tyłem, tak samo jak zwykła jazda do przodu, na początku może okazać się problematyczna dla każdego. To naturalne – strach przed upadkiem może skutecznie blokować postępy w nauce. Aby go przełamać, warto się zabezpieczyć przed konsekwencjami wywrotki. Podstawą będzie kask na głowę – gdyby doszło do uderzenia głową o taflę lodu. Na kolanach warto umieścić miękkie nakolanniki albo typowe, rozbudowane ochraniacze na kolana – np. takie, jakie używane są podczas meczów hokejowych.

Jaki strój na łyżwy?

Zazwyczaj na jazdę na łyżwach należy ubierać się w miarę lekko (podstawowym błędem jest za grube ubranie). Równie ważne jest to, aby ubiór nie krępował naszych ruchów i nie ograniczał poruszania się. Stąd wygodnym rozwiązaniem będzie bielizna termoochronna, która zabezpieczy nas przed zmarznięciem.

Jazda na łyżwach tyłem i jej zalety

Ćwiczenie jazdy na łyżwach tyłem nie jest oczywiście warunkiem koniecznym, kiedy wykonujemy poszczególne ćwiczenia. Jednak oprócz jazdy do przodu, skręcania i hamowania to przydatna umiejętność. Przede wszystkim pozwala nam na doskonalenie techniki, a także urozmaica czas, jaki spędzamy na lodzie. Kiedy uczymy się jeździć na łyżwach tyłem jednocześnie lepiej poznajemy swoje ciało i uczymy się nim manewrować na tafli lodu. Co więcej, opanowanie tej techniki to przydatny wstęp, jeśli chcemy nauczyć się tzw. przekładanki lub jeszcze bardziej zaawansowanych kombinacji.

Podsumowanie

Choć jazda tyłem na łyżwach może wydawać się skomplikowana, dzięki regularnej praktyce i odpowiedniej dozie wytrwałości będziesz w stanie opanować tę technikę. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, być może odpowiednim rozwiązaniem okażą się lekcje u profesjonalnego instruktora. Na początku jazdy tyłem na łyżwach pomocna może okazać się jazda obok barierki – to dodatkowa amortyzacja i zabezpieczenie na wypadek upadku.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?
ŁYŻWIARSTWO

Jak jeździć na łyżwach?

Jak jeździć na łyżwach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu