WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jazda tyłem na łyżwach - jak jeździć tyłem na łyżwach?

20 styczeń 2021
#PORADY

Każdy, kto zna podstawy jazdy na łyżwach i dobrze utrzymuje równowagę, szybko zacznie się nudzić zwykłą jazdą w kółko po lodowisku. To naturalne! Kolejnym etapem jest zainteresowanie się jazdą na łyżwach tyłem, czyli wstępem do łyżwiarstwa figurowego. Czy jazda tyłem na łyżwach jest trudna? Jak się do niej przygotować i jak się jej nauczyć?


Czy jazda tyłem na łyżwach jest niebezpieczna?

Jak każda akrobacja, jazda tyłem wymaga odpowiedniego wyczucia równowagi, siły mięśni i przekonania, że damy sobie radę. Nieostrożne podchodzenie do ćwiczeń, szybka jazda tyłem na lodowisku pełnym ludzi – wszystko to sprawia, że nasza przygoda z łyżwiarstwem figurowym może zakończyć się kontuzją. Jazda tyłem na łyżwach nie jest niebezpieczna, jeśli:

Jazdę tyłem wykonuje się przede wszystkim na łyżwach figurowych. W końcu jest to akrobacja zaliczana do łyżwiarstwa figurowego. 

Jak jeździć tyłem na łyżwach?

Pozycją wyjściową są lekko ugięte kolana i ramiona rozszerzone na boki – tak samo jak podczas zwykłej jazdy. Jednak stopy należy ustawić odwrotnie niż podczas jazdy przodem. Czubki łyżew mają być połączone pod kątem 45 stopni, a pięty oddalone od siebie.

Aby wykonać ruch do tyłu, należy przenieść ciężar ciała na nogę odpychającą. Następnie trzeba płynnie przenieść ciężar ciała na łyżwę, która jedzie do tyłu. Druga noga ma zostać wyprostowana i uniesiona lekko do góry. Ostatnim “krokiem” jest dostawienie stopy i zmiana strony. Cała jazda tyłem polega na płynnej zmianie nóg w odpowiedni sposób.

Podczas jazdy tyłem na łyżwach nie można mocno pochylać się do przodu, ponieważ nacisk nie skupia się na prawidłowej części stopy. Wtedy dochodzi do hamowania, co w niespodziewanym momencie może doprowadzić do upadku. Wystarczy więc utrzymywać ciężar całego ciała w centralnej części stóp.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo nauki jazdy tyłem na łyżwach?

Jazda tyłem, tak samo jak zwykła jazda prosto, na początku każdemu sprawia problemy. To naturalne – strach przed upadkiem może skutecznie blokować postępy w nauce. Aby go przełamać, warto się zabezpieczyć przed konsekwencjami wywrotki. Podstawą będzie kask na głowę – gdyby doszło do uderzenia głową o taflę lodu. 

Na nogi można nałożyć miękkie nakolanniki albo typowe, rozbudowane ochraniacze na kolana – np. takie, jakie używane są podczas meczów hokejowych. Zazwyczaj na jazdę na łyżwach należy ubierać się w miarę lekko (podstawowym błędem jest za grube ubranie), ale w tym przypadku można pozwolić sobie na grubszą kurtkę. W razie uderzenia o lód ochroni nas przed zadrapaniami albo siniakami.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach

Do zakochania jeden ślizg - powody, dla których warto jeździć na łyżwach
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu