Sezon łyżwiarski wystartował pełną parą. Coraz więcej lodowisk zaprasza łyżwiarzy na jazdy rekreacyjne i sportowe – tak dzieje się również w Krakowie, gdzie do wyboru jest aż kilkanaście lodowisk. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Które lodowiska są całoroczne, a które sezonowe? Sprawdź propozycje ciekawych lodowisk w Krakowie.
To największe lodowisko w Polsce znajdujące się pod gołym niebem. Znajduje się w Parku Jordana. Jest podzielone na trzy ślizgawki, czyli lodowisko duże o powierzchni 1200 m2, alejkę lodową o długości 360 m i taflę dla dzieci 400 m2. To miejsce spodoba się wszystkim, którzy mają dość monotonnej jazdy na łyżwach w kółko.
Istnieje możliwość wzięcia indywidualnych lekcji nauki jazdy z instruktorem. W ośrodku znajduje się też wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci. Obecnie lodowisko jest nieczynne dla łyżwiarzy rekreacyjnych, ale istnieje możliwość ponownego otwarcia w razie poluzowania obostrzeń.
To lodowisko zlokalizowane jest w kompleksie Miejskiego Klubu Sportowego Cracovia. Rozgrywane są tutaj mecze Polskiej Ligi Hokejowej oraz przeprowadzane treningi hokejowe. Jednak lodowisko jest także regularnie udostępniane do jazdy rekreacyjnej.
Tafla, na której można się uczyć jeździć i oglądać emocjonujące mecze ma aż 1624 metry kwadratowe (58 na 28 metrów). Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu niezbędnego do jazdy.
Lodowisko jest otwarte dla wszystkich łyżwiarzy. Działa codziennie, a obok niego znajduje się wypożyczalnia łyżew. Nie jest to kryte lodowisko, ale cały czas jest utrzymywane w bardzo dobrym stanie. Między każdą grupową jazdą (jednorazowe wejście na taflę to 90 minut) następuje półgodzinna przerwa na ponowne przygotowanie lodu.
Każdy, kto chce ćwiczyć jazdę figurową w tym miejscu albo przeprowadzić na tafli grupowy trening hokeja, musi najpierw ustalić indywidualne warunki wynajmu lodowiska. Na co dzień lodowisko dostępne jest dla łyżwiarzy rekreacyjnych.
Każde lodowisko posiada swój wewnętrzny regulamin. Jest jednak pewna lista zachowań, których nie wolno dopuszczać się na żadnym lodowisko w Polsce. W przypadku rekreacyjnych ślizgawek zabronione jest jeżdżenie w kierunku przeciwnym niż aktualnie wyznaczony kierunek jazdy.
Ponadto nie można gwałtownie przyspieszać ani się ścigać, bo zwiększa to ryzyko wpadnięcia na mniej doświadczone osoby. Każdy, kto swoim zachowaniem świadomie lub nie stwarza niebezpieczeństwo, musi zejść z tafli. Dlatego podczas jazd rekreacyjnych nie można ćwiczyć m.in. jazdy figurowej czy hokeja. Nie można wejść na taflę w butach. Podstawowym wyposażeniem na lodowisko są:
Przed wyjściem na łyżwy warto zawsze sprawdzić, czy wybrane lodowisko jest na pewno czynne.