WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać narty biegowe do stylu klasycznego?

04 January 2022
#PORADY

Zapewne część fanów stylu klasycznego w narciarstwie biegowym, miała kiedyś dylemat, w jaki sposób wybrać właściwe narty. Okazuje się, że decyzja ta wymaga nieco fachowej wiedzy. Czym więc kierować się przy wyborze nart?

Czym charakteryzuje się styl klasyczny w narciarstwie biegowym?

Styl klasyczny cechuje się równoległym ułożeniem nart w czasie jazdy. Przypomina ona szybki krok, podczas którego narty nie odrywają się od podłoża. Aby zwiększyć prędkość poruszania się w tym stylu, wykonuje się odbicie jedną nartą, powodując tym samym ślizg na drugiej. Pomagają w tym kijki: odbicie z lewej nogi, połączone jest z odbiciem prawym kijkiem.

Taki sposób poruszania się nazywany jest krokiem naprzemianstronnym. Jest to najbardziej podstawowy krok w stylu klasycznym. Inne kroki natomiast, przydatne podczas zjazdów lub na podbiegach, to: jednokrok, dwukrok, jodełka czy bezkrok. Jednakże, aby poruszać się płynnie i przyjemnie, należy kupić odpowiednie narty.

Zacznijmy od wyboru nart biegowych pod kątem naszych umiejętności

W budowie nart możemy wyróżnić dwie strefy – jazdy i odbicia. W przypadku nart klasycznych, ta pierwsza znajduje się na końcu i na początku płozy. Strefa odbicia natomiast – pod stopą. Wyboru nart możemy dokonać na podstawie rodzaju ich spodu, który jednocześnie odpowiada umiejętnościom narciarza biegowego. Będą to:

  • Narty z łuską – przeznaczone dla osób początkujących, umożliwiające rekreacyjną jazdę. Łuska spowalnia prędkość poruszania się, ale za to narta nie wymaga smarowania. Narty z łuską gwarantują też dobre „trzymanie” podczas odbicia i pozwalają na jazdę przy różnej pokrywie śniegowej. Narty te najlepiej sprawdzą się na bezdrożach.
  • Narty ze skinem – nie wymagają smarowania, ale ich wkładka zużywa się dość szybko. Są ciche w czasie jazdy. Moherowe futerko, znajdujące się na spodzie płozy, ułatwia odbijanie i umożliwia jazdę na każdym rodzaju śniegu. Narty te są polecane osobom lubiącym jazdę rekreacyjną.
  • Narty smarowane – przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy. Cechuje je bardzo dobry poślizg. Poziom ich przyczepności do podłoża uzależniony od rodzaju smaru, który się na nie nakłada. Narty te służą do szybkiego poruszania się.
narty biegowe do stylu klasycznego
Jak wybrać narty biegowe do stylu klasycznego?

Wybór nart biegowych pod kątem celu jazdy i rodzaju terenu

Narty biegowe możemy wybrać pod kątem tego, jak chcemy z nich korzystać. Wszak niektórzy są fanami szybkiej jazdy a inni wolą rekreacyjne wycieczki z rodziną. Jedni wolą prosty teren, a jeszcze inni górzysty. Nie każdy więc ma typowo sportowe cele, bowiem dla wielu osób narciarstwo to jedynie forma relaksu. I właśnie z tego powodu narty biegowe dzielą się na kilka rodzajów.

  • Narty śladowe (turystyczne) – przeznaczone do biegów rekreacyjnych, na terenach nizinnych i na przygotowanych trasach. Są mocne i szerokie, wyposażone w łuskę. Łatwo w nich wykonywać skręty. Jazda na nich jest przyjemnością, dającą czas na podziwianie widoków.
  • Narty backcountry – idealne dla tych osób, które preferują trudniejszy i bardziej dziki teren. Sprawdzą się poza trasami biegowymi, na głębszych śniegach i nierównościach. Są szersze od nart śladowych i mają mocną konstrukcję. Niektóre modele nart backcountry posiadają łuskę. Mają też stalowe krawędzie, pomocne podczas zjazdów i poruszania się po zamarzniętym śniegu.
  • Narty sportowe – idealne na przygotowane trasy. Polecane są osobom doświadczonym, które lubią szybką jazdę i dużą dynamikę odbić. Są bardzo wąskie i lekkie. Narty te dzielą się na wyczynowe – dla zawodowców oraz na narty dla grup amatorskich.
Narty biegowe - styl klasyczny
Narty biegowe – styl klasyczny

Dobór nart biegowych pod kątem długości

Zasada wyboru długości nart jest dość prosta: muszą być one dłuższe o 15-25 cm od naszego wzrostu. Jednak wzrost to nie wszystko. Pod uwagę musimy wziąć także naszą wagę i umiejętności. Jeśli więc dopiero zaczynamy naukę narciarstwa biegowego, wybierzmy krótsze narty. Łatwiej nam będzie nad nimi zapanować. A jeśli mamy już pewne doświadczenie – sięgnijmy po dłuższe modele.

Przy wyborze nart istotna jest także nasza waga. Narciarze o większej masie ciała, powinni zaopatrzyć się w dłuższe narty, niż te zalecane. Osoby lekkie – w krótsze. Przyczyna tego jest bardzo prosta. Otóż dłuższe narty lepiej znoszą duży nacisk, umożliwiając płynną jazdę.

Twardość nart biegowych

Narty biegowe cechują się łukowatym kształtem a podłoża dotyka jedynie ich przednia i tylna część. Środkowa natomiast odstaje. Twardość narty to sztywność, którą odczuwamy dociskając nartę do ziemi. Dlatego też to, jak twardą nartę wybierzemy, powinniśmy uzależnić od naszej wagi i rodzaju śniegu, po którym będziemy poruszać się.

Jeśli będziemy jeździć po twardym lodzie lub mokrym śniegu, sięgnijmy po twarde narty. Natomiast na świeży śnieg, wybierzmy lekkie modele. Pamiętajmy też, że zbyt sztywne narty nie są dobrym wyborem dla osób początkujących. Jazda na nich może bowiem okazać się zbyt męcząca. Dlatego też amatorzy powinni sięgać po bardziej elastyczne narty.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO BIEGOWE

Jak się ubrać na biegówki?

Jak się ubrać na biegówki?
NARCIARSTWO BIEGOWE

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!
NARCIARSTWO BIEGOWE, ROLKI/WROTKI

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu