WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać narty biegowe do stylu łyżwowego?

04 January 2022
#PORADY

Jedną z technik poruszania się w narciarstwie biegowym jest styl łyżwowy. Aby jednak skutecznie przemieszczać się nim na ośnieżonych szlakach, należy wybrać odpowiednie narty. Sprawdźmy, jak zrobić to najlepiej i na czym oprzeć swój wybór.

Na czym polega styl łyżwowy?

Podczas jazdy stylem łyżwowym, narty ustawione są pod kątem w stosunku do kierunku jazdy. Odbijanie natomiast odbywa się z zewnętrznych krawędzi nart. W efekcie ślad, jaki pozostawia za sobą narciarz, przypomina jodełkę. Jazda tym stylem przypomina nieco jazdę na łyżwach lub rolkach, co jest dużym ułatwieniem dla tych osób, które potrafią na nich jeździć.

Dynamika odbić w stylu łyżwowym jest mniejsza, niż w stylu klasycznym. Każde bowiem odbicie jest rozciągnięte w czasie. Jednocześnie styl ten jest szybszy od stylu klasycznego, ale i wymaga dobrego opanowania techniki jazdy. A także zakupu odpowiednich nart, przeznaczonych do stylu łyżwowego.

Narciarstwo biegowe - styl łyżwowy
Narciarstwo biegowe – styl łyżwowy

Czym wyróżniają się narty biegowe do stylu łyżwowego?

Narty te są krótsze i sztywniejsze niż te do stylu klasycznego. Nie posiadają także łuski, przez co należy je regularnie smarować na całej długości płozy. Narty te przeznaczone są do jeżdżenia po przygotowanych, wygładzonych i ubitych trasach. Posiadają też niewyraźny czubek i są dość wąskie. Dodatkowo ich ślizgi są gładkie na całej długości nart. Mają też wspólną strefę odbicia i ślizgu.

Długość nart biegowych

Narty do stylu łyżwowego powinny być dłuższe od naszego wzrostu o około 5-10 cm. Nie jest to jednak kryterium ostateczne. Jeśli bowiem jesteśmy początkującymi amatorami narciarstwa biegowego, powinniśmy wybrać narty krótsze od zalecanych. Dużo łatwiej nam będzie nimi sterować. Po dłuższe narty (umożliwiające dłuższy ślizg) powinni natomiast sięgnąć doświadczeni i zaawansowani techniczne narciarze.

Dodatkowym, bardzo istotnym kryterium wyboru nart jest też nasza waga. Jeśli nie uwzględnimy jej przy wyborze nart, to zamiast cieszyć się z jazdy będziemy się męczyć. Dlaczego? Otóż narta będzie nas hamować, uniemożliwiając skuteczny ślizg. Pamiętajmy też, że im cięższy narciarz, tym dłuższe narty powinien wybrać. Dzięki temu jego jazda będzie płynna i przyjemna.

Dobór nart biegowych
Dobór nart biegowych

Sztywność i twardość nart biegowych

Narty stosowane w technice łyżwowej są sztywniejsze niż te, które wykorzystuje się w klasycznym stylu jazdy. Dodatkowo cechuje je większa sztywność skrętna, dzięki czemu narciarz może odbijać się z krawędzi narty. Jednakże, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z narciarstwem biegowym, sięgnijmy po bardziej elastyczne i miękkie narty.

Dlaczego? Otóż cechuje je lepsza styczność z podłożem, dzięki czemu łatwiej nam będzie utrzymać równowagę. Jeśli jednak posiadamy już jakieś doświadczenie w narciarstwie biegowym, możemy wybierać twardsze i sztywniejsze modele. Dzięki nim osiągniemy większe prędkości a nasz ślizg będzie dłuższy.

Narta dla zawodowca czy amatora?

Narty łyżwowe w wersji sportowej, czyli przeznaczonej dla doświadczonych narciarzy, dzielą się na dwie grupy: amatorskie i dla zaawansowanych. Co ciekawe, można poruszać się nimi także stylem klasycznym. Narty amatorskie nie posiadają taliowania i są proste. Te dla zawodowców – są delikatnie taliowane i najszersze pod wiązaniami. Kolejny raz wybór nart zależy więc od naszych umiejętności.

Narty biegowe do techniki łyżwowej

Narty dopasujmy do rodzaju śniegu

Narciarstwo biegowe stylem łyżwowym odbywa się głównie na przygotowanych trasach. Jednak śnieg, który je pokrywa, może mieć różną konsystencję. Dlatego też musimy zastanowić się, jaki śnieg towarzyszy nam najczęściej i to pod jego kątem wybrać właściwe narty. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mieli więcej par nart, na różne warunki pokrywy śnieżnej. Jakie jednak wybieramy najczęściej?

  • narty do każdego rodzaju śniegu –uniwersalne,
  • narty do zmrożonego i mocno ubitego śniegu – posiadające bardzo sztywny rdzeń, umożliwiający dynamiczną jazdę,
  • narty do mokrego śniegu – posiadające silne wygięcie, które zwiększa poślizg.

Na co nastawić się wybierając styl łyżwowy?

W przypadku stylu łyżwowego, wybór nart sprowadza się do oceny naszych umiejętności oraz do dopasowania sprzętu do naszej wagi i wzrostu. Styl klasyczny oferuje nieco większy wybór nart, przeznaczonych zarówno do jazdy wyczynowej, jak i rekreacyjnej. W przypadku nart do stylu łyżwowego – produkowane są one jedynie w kategoriach wyczynowych i sportowych. Dlatego najlepiej, aby po narty te sięgały te osoby, które wcześniej opanowały styl klasyczny. Dzięki temu łatwiej im będzie poruszać się na nartach w stylu łyżwowym i czerpać z tego przyjemność.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO BIEGOWE

Jak się ubrać na biegówki?

Jak się ubrać na biegówki?
NARCIARSTWO BIEGOWE

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!
NARCIARSTWO BIEGOWE, ROLKI/WROTKI

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu