WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narciarstwo biegowe - jak zacząć przygodę z nartami biegowymi?

15 February 2022
#PORADY

Interesują cię narty biegowe? Jak zacząć? Być może zadajesz sobie takie właśnie pytanie. Poznaj odpowiedź dotyczącą właściwego wejścia w ten sport!

Jednej z najbardziej naturalnych i zdrowych form aktywności fizycznej doświadczysz, gdy włożysz narty biegowe. Jak zacząć uprawiać ten sport? Potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniego przygotowania, w tym sprzętu. Przekonaj się, jakie są kluczowe komponenty wyposażenia, jakie powinieneś nabyć. Dowiedz się też, jakie kroki powinna podjąć osoba, która chce poznać podstawy jazdy na nartach biegowych.

Jak zacząć przygodę z biegówkami? Oczywiście jak najszybciej! Specyfika tego sportu i naturalność wykonywanych w nim ruchów sprawiają, że jest to forma zimowego ruchu, która powinna zadowolić każdego amatora sportu. Prowadzenie nart biegowych oddaje bowiem naturalny sposób poruszania się człowieka. Jest to w istocie chodzenie połączone ze ślizgiem, dzięki czemu na nartach biegowych przemieszczasz się szybciej. Rozpocznij tę wyjątkową przygodę i przekonaj się, co warto zrobić na jej starcie.

poczatek_ na_nartach_biegowych

Narty biegowe – jak zacząć? Odpowiednia odzież narciarska

Dobór właściwych ubrań ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy. Niezależnie od tego czy mówimy o narciarzach początkujących, czy tych bardziej zaawansowanych. Bez dobrej odzieży twoje nie będziesz czuć się swobodnie, ciężej ci będzie panować nad ruchem. Tym samym jazda stanie się trudniejsza, a tym samym, co oczywiste, proces nauki.

Obecnie odzież ta, bez względu na to czy mówimy o kurtkach narciarskich, czy spodniach narciarskich, jest wykonywana z lekkich i cienkich materiałów. To zapewnia swobodę. Twój strój nie może być przy tym zbyt luźny ani zbyt obcisły. Powinien także zapewniać stosowną termoizolację – chronić cię przed chłodem, ale zarazem odprowadzać wilgoć.

Oprócz wygodnych kurtek i spodni równie ważne są miękkie rękawice narciarskie oraz czapki narciarskie. Te pierwsze powinny zapewniać ci pewny chwyt kijków. Dopomóc może w tym skórzana warstwa rękawic od strony zewnętrznej. Czapka ochroni cię przed zimnem. Powinna być dobrze dopasowana, byś nie musiał się martwić, że spadnie ci w czasie szybkiej jazdy.

jak_zaczac_przygode_z_nartami_biegowymi

Narty biegowe – jak zacząć przygotowywać się fizycznie do aktywności?

Istnieją sposoby, by ułatwić sobie wejście w świat biegów narciarskich. Zawczasu możesz przyzwyczaić się, przynajmniej wstępnie, do specyfiki ruchów związanych z tym sportem. W jaki sposób?

Pamiętaj, że biegi to bardzo naturalna forma ruchu. W istocie podobna jest do chodzenia czy zwyczajnego biegu. Tym samym ciekawym i efektywnym sposobem na przygotowanie fizyczne do szusowania na biegówkach są zwyczajne spacery. Poprawią one twoją kondycję, co z pewnością ułatwi trening narciarski. Możesz także pójść krok dalej i zaangażować się w nordic walking. Dzięki temu przyzwyczaisz się do operowania kijami narciarskimi.

Narty biegowe – jak zacząć wybierać sprzęt narciarski?

Wyposażyłeś się w stosowny strój. Masz za sobą wiele kilometrów, które przeszedłeś w leśnym terenie – tradycyjnie lub w formie nordic walkingu. Teraz wypadałoby, abyś zaopatrzył się w sprzęt narciarski, który pomoże ci prawdziwie rozpocząć jazdę. Aby móc wykonać swój pierwszy ślizg, potrzebujesz czterech elementów. Są to:

Przyjrzyjmy się wszystkim czterem wymienionym elementom i odpowiedzmy na pytanie o to, jakie są naczelne zasady, o których powinieneś pamiętać przy zakupie.

Narty biegowe – jak zacząć i jakie kupić

Jak dobrać odpowiednie narty biegowe, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę? Przede wszystkim pamiętaj, że biegówki różnią się od nart zjazdowych. Te używane przez amatorów narciarstwa alpejskiego mają inną konstrukcję, w tym nade wszystko taliowanie. Przy wyborze nart biegowych kluczowe znaczenie ma twoja waga, a także wzrost oraz, naturalnie, umiejętności.

Generalna zasada mówi, że długość narty powinna oscylować wokół wartości o 15-20 centymetrów przewyższającej twój wzrost. Ale początkujący powinien najpierw zainwestować w narty krótsze o kilka centymetrów. Pomogą one w okiełznaniu ruchów na początku nauki i zapewnią lepszą stabilizację. W kwestii wagi – im jesteś cięższy, tym dłuższe powinny być twoje narty. Aby dobrać deski do wagi i wzrostu, możesz posłużyć się specjalnymi tabelami.

Rodzaje nart biegowych

Rzecz jasna na rynku występuje kilka rodzajów nart biegowych. Narty fitnessowe, back country, narty skiturowe, sportowe czy rekreacyjne. A to tylko niektóre przykłady. Na początek jednak najlepiej zdecydować się na narty rekreacyjne. Są one szersze od innych wymienionych tu typów. Dzięki temu początkujący narciarz może liczyć na lepszą stabilizację. Z zasady są one też profilowane w taki sposób, że ciężej na nich o bardzo szybką jazdę. A gdy mowa o początkujących, to akurat pozytyw. Jeżeli poziom twoich umiejętności wzrośnie, w kolejnym kroku możesz pomyśleć o przejściu na narty fitnessowe.

W przyszłości będziesz mógł pomyśleć o innych rodzajach nart.

Każde z nich mają bowiem odmienne przeznaczenie i są dostosowane do preferencji danego narciarza. Narty sportowe dzięki temu że są węższe, pozwalają na szybką jazdę. Z kolei narty back country to deski dostosowane do trudniejszego terenu. Takiego, który nie został specjalnie przygotowany jako trasa biegowa. Pamiętaj także, że narty dzielą się na te do stylu klasycznego oraz stylu łyżwowego. Różnią się profilem, który jest dostosowany do odmiennej techniki biegów, podbiegów i zjazdów.

Kije narciarskie, buty narciarskie i smary

Podstawowe cechy kijów to niewielka waga, odpowiednia sztywność i stabilność. Długość tego elementu sprzętu narciarskiego powinna być nie większa niż długość twojego ramienia. Nieco inaczej wyprofilowane są przy tym kije do chodzenia i biegania. Kluczowa cecha butów narciarskich to z kolei to, jak dobrze chronią przed wilgocią. Jeżeli jesteś początkującym biegaczem, powinieneś zdecydować się przy tym na cięższe buty. To również wspomoże stabilizację.

Specyficzna i nieco odmienna jest kwestia smarów. Tu warto, abyś zasięgnął opinii eksperta i przekonał się, jaki smar jest odpowiedni dla konkretnej trasy i warunków. Musisz także rozważyć, czy jesteś gotów smarować swe narty samodzielnie. Jest to proces czasochłonny i wymagający nieco wprawy. Na początku warto więc skorzystać z doświadczenia innych osób.

Narty biegowe – jak zacząć. Podsumowanie

Jak widzisz, dobór sprzętu ma nadrzędne znaczenie na starcie twojej przygody narciarskiej. Wygoda i komfort to wartości, bez których ciężko będzie o efektywną naukę. A skoro mowa o tej ostatniej, rozważ skorzystanie z pomocy instruktora, który pokaże ci podstawy biegania na nartach. Dzięki temu jeszcze szybciej wyrobisz w sobie odpowiednie nawyki, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się szusowaniem po wielu pięknych trasach. Nie jesteś pewien, czy nie lepiej byłoby skorzystać z dobrodziejstw wypożyczalni, zamiast wydawać pieniądze na sprzęt? Jednak bez wątpienia własne narty zapewnią ci o wiele więcej swobody!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO BIEGOWE

Jak się ubrać na biegówki?

Jak się ubrać na biegówki?
NARCIARSTWO BIEGOWE

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!
NARCIARSTWO BIEGOWE, ROLKI/WROTKI

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu