Wiele osób jest przekonanych, że bielizna termiczna i bielizna termoaktywna to ten sam rodzaj odzieży i można go stosować zamiennie. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości są to dwa zupełnie różne typy bielizny o kompletnie odmiennym przeznaczeniu. Czym się one charakteryzują? Jakie są różnice pomiędzy nimi i kiedy warto je stosować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym tekście.
Bielizna termoaktywna stanowi pierwszą warstwę odzieży. To właśnie od niej w głównej mierze zależy nasz komfort podczas uprawiania sportu. Wśród jej elementów wymienić możemy koszulki termoaktywne z długim lub krótkim rękawem, getry, kalesony, a także majtki i bokserki. Zadaniem tego typu odzieży jest utrzymanie suchości ciała poprzez uwalnianie zawilgocenia na zewnątrz, a także zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Tego rodzaju bielizna powinna przylegać do ciała, ponieważ umożliwia to skuteczne uwalnianie wody, co sprawia, że skóra pozostaje sucha. Jest to szczególnie ważne podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Bielizna oddychająca może być wykonana zarówno z naturalnych jak i syntetycznych materiałów. Dlaczego stosowanie tego rodzaju odzieży podczas aktywności fizycznej jest zalecane przez ekspertów? Tak jak już wspomnieliśmy – bielizna termoaktywna odprowadza pot na zewnątrz. W przypadku odzieży bawełnianej wilgoć jest wchłaniana przez materiał, co sprawia, że staje się on mokry i ciężki. Zatrzymywanie wody może przyczynić się do wystąpienia uczucia dyskomfortu podczas oddawania się aktywnościom fizycznym.
Przyjmując kryterium pory roku oraz rodzaju aktywności sportowej możemy podzielić bieliznę termiczną na trzy kategorie:
Warto wyróżnić trzy typy materiałów, z których najczęściej wykonywana jest odzież termoaktywna i pochylić się nieco nad ich charakterystyką:
Wbrew obiegowej opinii odzież termiczna nie jest tym samym co odzież termoaktywna. Do tych pierwszych zaliczamy wszelkiego rodzaju modele, których zadaniem jest ochrona przed chłodem oraz wyziębieniem organizmu. Zazwyczaj jest ona wykorzystywana w miesiącach jesienno-zimowych. Oprócz ochrony przed zimnem jej zadaniem jest również przeciwdziałanie niekorzystnym warunkom atmosferycznymi takim jak deszcz czy śnieg.
Podstawą jej działania jest zapewnienie jej posiadaczom poziomu izolacji termicznej wyższej niż w przypadku klasycznych ubrań. Zazwyczaj jest ona produkowana z materiałów o gęstej i grubej strukturze, co ma zadanie zapewnić komfort cieplny. Jej wadę jest niestety niska przepuszczalność powietrza, co przekłada się na niski poziom wentylacji. Brak uwalniania potu prowadzi to do gromadzenia się zawilgocenia dlatego ten rodzaj bielizny nie jest polecany w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego.
Na podstawie przedstawionej charakterystyki możemy bardzo łatwo wywnioskować, czym różnią się dwa wymienione rodzaje ubrań. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla osób, które uprawiają sport. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie zawilgocenia na zewnątrz, co jest możliwe dzięki wysokiemu poziomowi wentylacji. Sprawia to, że nie wchłania się w materiał i nie czyni go ciężkim, a to z kolei przekłada się na komfort użytkowania podczas intensywnej aktywności sportowej. Warianty termoaktywne posiadają również właściwości pomagające utrzymać optymalną temperaturę ciała.
Druga kategoria nie jest przeznaczona do uprawiania sportu. Jej głównym zadaniem jest izolacja cieplna, która chroni ciało przed zimnem oraz działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Utrzymuje ona ciepło oddane przez rozgrzany organizm, przez co nie ulega on wychłodzeniu. Jej działanie porównać można do grubej bluzy. Jednocześnie nie uwalnia ona wody na zewnątrz, co powoduje jej gromadzenie się.
Ubrania przepuszczające powietrze przeznaczone są dla osób uprawiających sport. Dynamiczne uprawianie sportów bądź trening na siłowni wiąże się z intensywnym poceniem się. Materiały, z których tworzona jest bielizna termoaktywna produkowana jest z zapewnieniem znakomitego odprowadzania wilgoci na zewnątrz, co zapobiega gromadzeniu się wody w strukturze materiału. Dzięki różnym rodzajom tego rodzaju ubrań możemy je dostosować do pory roku oraz czynników zewnętrznych. Niezależnie od nich spełnią one swoją funkcję uwalniania potu, a jednocześnie zadbają o odpowiednią cyrkulację powietrza.
Bielizna chroniąca ciało przed wyziębieniem wykonana jest z materiałów o wysokiej izolacji ciepła. Jest to zazwyczaj bawełna, wełna naturalna lub sztuczne włókna. Z powodu skutecznego zabezpieczania organizmu przed wychłodzeniem idealnie sprawdzi się ona podczas zimowych aktywności takich jak np. uprawianie turystyki, spacer, górskie wędrówki czy wydarzenia odbywające się na świeżym powietrzu. Doskonale utrzymuje ciepło w nawet najbardziej chłodne dni. Najlepszy wybór to firmy z renomą, jak chociażby marka Brubeck. Materiał przez nich wykorzystywany pomaga w zachowaniu optymalnej temperatury, a wzbogacona jonami srebra struktura to dobry wybór dla osób uprawiających sport wyczynowo.