WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narty dla dzieci. Jak wybrać narty dla dziecka?

25 październik 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Chcesz kupić pierwsze narty dla dziecka? Sprawdź, jak dobrać narty pod względem długości oraz poziomu zaawansowania młodego sportowca. Musisz zwrócić uwagę na: rodzaj nart, głębokość taliowania, wagę (lekkość) oraz wygląd. W końcu narty muszą się też podobać! Dzieci szczególnie zwracają uwagę na wygląd używanych przez siebie sprzętów. Poznaj sposoby na dobieranie nart do wzrostu dziecka oraz dowiedz się, jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa na stoku.


Jakie narty dla dzieci w wieku 3 – 5 lat?

W tym wieku dzieci dopiero uczą się utrzymywać równowagę na nartach. Dosłownie stawiają swoje pierwsze kroki, więc narty na tym etapie powinny im to maksymalnie ułatwiać. Sprawa jest o tyle łatwa, że producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc sprzęt dla dzieci na stok jest zawsze odpowiednio wytaliowany. Zadaniem rodzica jest więc wybranie odpowiedniej długości nart. Pierwszym sposobem jest zmierzenie wzrostu dziecka i dopasowanie do niego długości nart – większość producentów udostępnia rozpiski, jaka długość jest dobra dla konkretnych użytkowników.

Można też sugerować się zasadą dobierania nart “do wysokości pach” (niektórzy określają to też doborem do wysokości obojczyków). Jeśli narty postawione pionowo na ziemi sięgają dziecku do brody albo są większe od niego, to od razu wiemy, że jest to jeszcze “za długi” sprzęt. Dzieci najłatwiej uczą się jeździć na krótszych nartach. Częściej wykonują niekontrolowane ruchy i krótkie skręty, a krótkie narty “wybaczają” użytkownikom takie błędy. W dłuższych nartach często takie działania kończą się upadkiem.

W kierowaniu się jak najmniejszą długością nart nie można jednak przesadzić. Owszem, dziecku będzie bardzo wygodnie, ale z czasem pojawi się problem, gdy trzeba będzie przerzucić się na większy sprzęt. A będzie trzeba, bo to naturalny etap nauki, poza tym długie narty zapewniają większą stabilność podczas jazdy z większymi prędkościami.

Jakie narty dla starszych dzieci (6-13 lat)?

To zależy od sytuacji. Jeśli dziecko kontynuuje naukę, to wystarczy dobrać mu nieco dłuższe narty. Musimy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniej proporcji między długością nart a wzrostem (zasada “do pachy”). Kiedy widzimy, że dziecko dobrze sobie radzi i nie boi się rozwijać prędkości, kupmy mu narty dłuższe (sięgające do brody) i mocniej taliowane (do lepszej nauki skrętów). Pamiętajmy jednak, aby wciąż szukać nart przeznaczonych dla dzieci: lekkich i wygodnych, a przede wszystkim bezpiecznych.

A jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć? Wybierając narty, zachowujmy proporcję długość-wzrost. Możemy przyjąć, że narta powinna być od 20 do 30 centymetrów krótsza niż wzrost młodego sportowca. W tym przypadku postawmy na narty średnio taliowane. Powinny być stabilne i szerokie. Dzięki temu dziecko łatwiej będzie przychodziła nauka jazdy. Jedynym minusem takich nart jest fakt, że po pewnym czasie trudno na nich o progres w jeździe – po prostu technicznie ograniczają naukę młodego narciarza.

Na rynku jest wiele rodzajów nart. Dla początkujących narciarzy najlepiej jest wybrać stabilne Allround. Ten rodzaj jest najczęściej spotykany wśród osób, które szusują rekreacyjnie. Określa się go jako jeden z najlepszych modeli do nauki. Mają lekką konstrukcję, co w przypadku dzieci świetnie się sprawdza. Młodym narciarzom nie kupujmy: nart Freestyle, Freeride, Short skis i telemarkowych. To sprzęt, który wymaga już trochę doświadczenia. Czy warto kupić narty dla dziecka?

Dzieci szybko rosną. W związku z tym wymiana nart oraz butów narciarskich może być konieczna co jeden-dwa sezony. Nie jest to tani sprzęt, więc od razu nasuwa się pytanie: czy nie lepiej jest wypożyczać? Jeśli dziecko chce się regularnie uczyć jeździć, to lepiej, aby miało swoją parę nart. Będzie to dla niego wygodniejsze – zwłaszcza jeśli podczas zakupu od razu poprosimy o dopasowanie wiązań.

Zaleca się, aby na pierwsze jazdy narty wypożyczać. Dopiero później można pomyśleć o ich kupnie. Niestety musimy nastawić się na to, że co jakiś czas trzeba będzie kupić nową parę sprzętu. Nie polecamy kupowania nart dłuższych niż wskazuje na to wzrost dziecka, aby “dłużej posłużyły”. W ten sposób utrudnimy mu naukę.

Jak zabezpieczyć dziecko na stoku?

Twoja pociecha radośnie uczy się jeździć, a ty z obawą wypatrujesz wszystkich zagrożeń dookoła? Każdy narciarz przejeżdżający obok twojego dziecka przyprawia cię o gęsią skórkę? Rodzicielskie obawy są jak najbardziej naturalne, ale warto wiedzieć, że odpowiednia akcesoria narciarskie są w stanie uchronić dziecko od większości wypadków (a przynajmniej ich mocnych skutków). Nauka jazdy na nartach zawsze będzie wiązać się z upadkami. Dlatego warto wyposażyć dziecko w kask narciarski, rękawice, odpowiednie spodnie oraz gogle. W takim zestawie na pewno będzie bezpieczne!

Pamiętajmy, żeby nauka jazdy zawsze odbywała się na wyznaczonym do tego miejscu stoku. Dobrze jest skorzystać z pomocy instruktora. W każdym dużym ośrodku narciarskim funkcjonują szkółki, w których specjaliści służą radą i pomocą – często także w kwestii wyboru nart.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu