WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

28 September 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Chcesz kupić pierwsze narty dla dziecka? Dowiedz się jak dobrać narty pod względem długości oraz poziomu zaawansowania młodego sportowca. Przy wyborze sprzętu musisz również zwrócić uwagę na: rodzaj nart, głębokość taliowania, wagę (lekkość) oraz wygląd. W końcu narty muszą się też podobać! Dzieci szczególnie zwracają uwagę na wygląd używanych przez siebie sprzętów, to bardzo ważne dla małego narciarza. Mało atrakcyjny wygląd może może zniechęcić malucha. Czytając nasz kompleksowy poradnik dokonasz świadomego zakupu dla małego entuzjasty sportów zimowych.


Jak dobrać narty dla dziecka w wieku 3 – 5 lat? Jaka długość nart będzie odpowiednia?

Jak wygląda dobór nart w przypadku małych dzieci? W tym wieku dzieci dopiero uczą się utrzymywać równowagę na nartach. Dosłownie stawiają swoje pierwsze kroki, więc narty powinny im to maksymalnie ułatwiać. Sprawa jest o tyle łatwa, że producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc sprzęt dla dzieci na stok jest zawsze odpowiednio wytaliowany. Zadaniem rodzica jest więc wybranie odpowiedniej długości nart. Oto co należy wziąć pod uwagę:

  • wzrost zmierz wzrost dziecka i dopasuj do niego długość nart – większość producentów udostępnia rozpiski, jaka długość jest dobra dla konkretnych użytkowników.
  • zasada dobierania nart “do wysokości pach” (niektórzy określają to też doborem do wysokości obojczyków). Jeśli narty postawione pionowo na ziemi sięgają dziecku do brody albo są większe od niego, to od razu wiemy, że jest to jeszcze “za długi” sprzęt. Dzieci najłatwiej uczą się jeździć na krótszych nartach. Częściej wykonują niekontrolowane ruchy i krótkie skręty, a krótkie narty „wybaczają” użytkownikom takie błędy. W dłuższych nartach często takie działania kończą się upadkiem.
dziecko na nartach

W kierowaniu się jak najmniejszą długością nart nie można jednak przesadzić. Owszem, dziecku będzie bardzo wygodnie, ale z czasem pojawi się problem, gdy trzeba będzie przerzucić się na większy sprzęt. A będzie trzeba, bo to naturalny etap nauki, poza tym długie narty zapewniają większą stabilność podczas jazdy z większymi prędkościami. Warto również wybrać modele lżejsze, gdyż na tym etapie liczy się komfort dziecka.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach.

Jaka długość nart dla starszych dzieci (6-13 lat)?

To zależy od sytuacji. Jeśli dziecko kontynuuje naukę, to wystarczy dobrać mu nieco dłuższe narty zjazdowe. Musimy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniej proporcji między długością nart a wzrostem (zasada „do pachy”). Kiedy widzimy, że dziecko dobrze sobie radzi i nie boi się rozwijać prędkości, kupmy mu narty dłuższe (narty sięgające do brody) i mocniej taliowane (do lepszej nauki skrętów). Pamiętajmy jednak, aby wciąż były to narty dziecięce czyli lekkie i wygodne, a przede wszystkim bezpieczne.

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na narty dla dzieci, buty narciarskie dla dzieci, kaski narciarskie dla dzieci

Co wybrać dla początkujących dzieci?

Wybierając narty, zachowujmy proporcję długość-wzrost. Im słabsza technika jazdy, tym krótsze narty. Możemy przyjąć, że narta powinna być od 20 do 30 centymetrów krótsza niż wzrost młodego sportowca. W tym przypadku postawmy na narty średnio taliowane. Powinny być stabilne, szerokie, z mniejszym promieniem skrętu. Ułatwi to dziecku naukę jazdy. Jedynym minusem takich nart jest fakt, że po pewnym czasie trudno na nich o progres w jeździe – po prostu technicznie ograniczają naukę młodego narciarza.

Na rynku jest wiele rodzajów nart. Dla początkujących narciarzy najlepiej jest wybrać stabilne Allround. Ten rodzaj jest najczęściej spotykany wśród osób, które szusują rekreacyjnie. Określa się go jako jeden z najlepszych modeli do nauki. Mają lekką konstrukcję, co w przypadku dzieci świetnie się sprawdza. Młodym narciarzom nie kupujmy: nart Freestyle, Freeride, Short skis i telemarkowych. To sprzęt, który wymaga już trochę doświadczenia.

Czy warto kupić narty dla małego dziecka?

Dzieci szybko rosną. W związku z tym narty oraz buty narciarskie zaleca się wymieniać co jeden-dwa sezony. Nie jest to tani sprzęt, więc od razu nasuwa się pytanie: czy nie lepiej jest wypożyczać? Jeśli dziecko chce się regularnie uczyć jeździć, to lepiej, aby miało swoją parę nart. Będzie to dla niego wygodniejsze – zwłaszcza jeśli podczas zakupu od razu poprosimy o dopasowanie wiązań.

dzieci na nartach

Zaleca się, aby na pierwsze jazdy narty wypożyczać. Dopiero później można pomyśleć o ich kupnie. Niestety musimy nastawić się na to, że co jakiś czas trzeba będzie kupić nową parę sprzętu. Nie polecamy kupowania nart dłuższych niż wskazuje na to wzrost dziecka, aby “dłużej posłużyły”. W ten sposób utrudnimy mu naukę.

Przeczytaj także: Jak ubrać dziecko na narty

Jak zabezpieczyć dziecko na stoku?

Twoja pociecha radośnie uczy się jeździć, a ty z obawą wypatrujesz wszystkich zagrożeń dookoła? Każdy narciarz przejeżdżający obok twojego dziecka przyprawia cię o gęsią skórkę? Rodzicielskie obawy są jak najbardziej naturalne, ale warto wiedzieć, że odpowiednia akcesoria narciarskie są w stanie uchronić dziecko od większości wypadków (a przynajmniej ich mocnych skutków). Nauka jazdy na nartach zawsze będzie wiązać się z upadkami. Dlatego warto wyposażyć dziecko w kask narciarski, rękawice, odpowiednie spodnie oraz gogle. W takim zestawie na pewno będzie bezpieczne!

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na rękawiczki narciarskie dla dzieci, spodnie narciarskie dla dzieci, gogle narciarskie.

Podsumowanie

Pamiętajmy, żeby nauka jazdy zawsze odbywała się na wyznaczonym do tego miejscu stoku. Dobrze jest skorzystać z pomocy instruktora. W każdym dużym ośrodku narciarskim funkcjonują szkółki, w których specjaliści służą radą i pomocą – także jeżeli chodzi o dobór odpowiednich nart.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu