WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

08 styczeń 2019
#PORADY

Wyjeżdżasz na narty i zastanawiasz się, co ze sobą zabrać? W końcu mogłeś o czymś zapomnieć. Sprawdź naszą listę i zobacz rzeczy, bez których na pewno wyjazd nie będzie udany!

Większość sprzętu narciarskiego, czyli narty, buty, kijki a nawet kaski można wypożyczyć na miejscu, choć jeśli zależy nam na idealnym dopasowaniu sprzętu do naszych potrzeb, to oczywiście ta opcja odpada. Nawet jeśli wypożyczymy podstawowe rzeczy do zabawy na stoku, to warto pamiętać o jeszcze kilku przydatnych przedmiotach.

1. Kurtka Narciarska

Porządna, nieprzemakalna kurtka to punkt obowiązkowy na stoku. Niestety, zwykła, cywilna kurtka do chodzenia po mieście zdecydowanie nie zda tu egzaminu. Najlepiej jest wyposażyć się w kurtkę, która zapewni jednocześnie dobrą wentylację i izolację od wody oraz zimna. Ważnym elementem kurtki jest też duża liczba kieszeni. Przydadzą się do skipasów, czy rękawic narciarskich.

2. Spodnie narciarskie.

Spodnie narciarskie w niczym nie przypominają tych zwyczajnych. Muszą być bardzo solidne i całkowicie nieprzemakalne. Podobnie jak kurtka narciarska powinny mieć specjalną membranę, która nie wpuszcza wody z zewnątrz, ale wypuszcza tę gromadzącą się wewnątrz. Oddychalność spodni można sprawdzić dzięki współczynnikowi RET, którego wartość podają najlepsi producenci.

3. Bielizna termiczna

Bez specjalnej bielizny narciarskiej podczas zjazdu na nartach będzie zdecydowanie mniej komfortowo. Skarpety sportowe pozwolą nie tylko uniknąć odmrożeń, ale też zapobiegną zapoceniu stóp, a pod koniec dnia nie będą śmierdziały tak, jak zwyczajne bawełniane skarpety. Z kolei w zimne dni przydadzą się termoaktywne podkoszulki. To koszulki zaprojektowane w taki sposób, by zatrzymywać ciepło uciekające z ciała podczas wysiłku.

4. Rękawice narciarskie

Kwestia rękawic na nartach jest nie do przecenienia. Podczas jazdy rąk nie można trzymać w kieszeni, więc będą stale narażone na mróz, a to właśnie jedna z części ciała najbardziej narażonych na wychłodzenie. Rękawice narciarskie wcale nie muszą być brzydkie. Na rynku można spotkać wiele stylowych modeli. Przed zakupem warto jest sprawdzić, czy dany model na pewno do nas pasuje, bo ręce każdego człowieka są nieco inaczej zbudowane. Należy też zianteresować się tym, czy rękawice są całkowicie wodoodporne.

5. Gogle lub okulary narciarskie.

Jeśli uważasz, że do jazdy na nartach wystarczą zwyczajne okulary przeciwsłoneczne, to niestety jesteś w błędzie. W górach występuje wysokie promieniowanie UV, które jest w stanie przebić barierę zwyczajnych okularów i skutecznie nas poparzyć, nie wspominając już nawet o padającym śniegu, który podczas pędu narciarza dostaje się dosłownie wszędzie. Oblepia każdą dostępną przestrzeń, błyskawicznie zmniejszając widoczność w zwykłych okularach do zera. Po wytarciu szkła czy plastiku nie jest lepiej – zostają na nich smugi, dochodzi do zaparowania powierzchni. Dlatego przed wyjazdem koniecznie wyposaż się w sprzęt ze 100% ochroną przed promieniami UV, systemem anty-fog, który można dopasować tak, by ściśle przylegał do głowy.

6. Krem z filtrem UV

Skoro jest zima to znaczy, że nie trzeba smarować się kremem przeciwsłonecznym? Nic bardziej mylnego. Jak już wspomninaliśmy, to właśnie w górach promieniowanie UV jest największe. Wynika to z prostej przyczyny – góry są bliżej przestrzeni kosmicznej. Atmosfera jest tam rzadsza i cieńsza, przez co promienie słoneczne łatwo ją penetrują i uszkadzają naszą skórę. Już po jednym dniu na stoku możemy być oparzeni! Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji, w których panują złe warunki pogodowe, takie jak mgła, czy śnieżyce. W górach pogoda jest jednak nieprzewidywalna, dlatego krem zawsze warto ze sobą mieć.

7. Jedzenie i napoje.

To dość nieoczywiste, ale narciarzy obowiązują takie same zasady żywienia jak i innych sportowców. Podczas zabawy nie zawsze będzie możliwość zjedzenia czegoś w knajpie. Nie zawsze jest to też praktyczne. Dlatego można wyposażyć się w batony energetyczne i termos z ciepłym napojem. Jazda na nartach to duży wysiłek i pomimo zimna traci się podczas niej mnóstwo wody, którą należy regularnie uzupełniać.

8. Karta EKUZ i ubezpieczenie

Sporty zimowe są stosunkowo urazowe. Tak, jak podczas każdego wyjazdu zagranicznego (w Unii Europejskiej) powinniśmy wyposażyć się w kartę EKUZ, która uprawnia nas do bezpłatnej opieki medycznej na terenie całej Unii. To jednak nie wszystko. Powinniśmy doposażyć się w ubezpieczenie transportu medycznego, gdyż w niektórych krajach transport nie liczy się jako opieka zdrowotna, przez co może być bardzo kosztowny. A przecież po np. złamaniu nogi na stoku będziemy musieli w jakiś sposób dostać się do lekarza.

9. Pomadka na usta lub krem

Niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak zimno i wiatr skutecznie wysuszają skórę, w tym w szczególności usta. Te spierzchnięte, obolałe skutecznie są w stanie zepsuć przyjemność z jazdy. W ekstremalnych przypadkach są w stanie pękać i krwawić. Dlatego koniecznie nawilżaj usta kremem lub pomadką, najlepiej z ochroną przeciwsłoneczną.

10. Kominiarka

Nie wszyscy lubią kominiarki narciarskie, jednak jesteśmy zdania, że po prostu nie wszyscy ich próbowali. Są znacznie wygodniejsza niż zwyczajna czapka i szalik, a w dodatku chronią usta, uszy i nos przed mrozem. Na rynku można znaleźć kominiarki zawierające np. jony srebra, dzięki czemu przepocone nie będą brzydko pachnieć po dniu spędzonym na stoku. Zakładając jednocześnie kominiarkę, gogle i kask będziemy w maksymalnym stopniu chronieni przed szkodliwym wpływem ekstremalnego, górskiego środowiska.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu