WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

19 October 2022
#PORADY

Wyjazd narciarski to poważne przedsięwzięcie logistyczne. Lista rzeczy do zabrania jest długa i bardzo łatwo o czymś zapomnieć. Postanowiliśmy więc sporządzić małą ściągawkę narciarskiego ekwipunku. Sprawdź naszą listę i zobacz, które rzeczy to absolutne must be na stoku narciarskim. Jeżeli zadbasz o zabranie ich wszystkich to pierwszy wyjazd na narty na pewno będzie można zaliczyć do udanych!


Dlaczego warto zaopatrzyć się we własny sprzęt narciarski?

W pierwszej kolejności warto pomysleć o podstawowym sprzęcie takim jak narty, buty narciarskie, kijki czy kask możesz wypożyczyć na miejscu. Jeżeli jednak zależy nam na dobrym dopasowaniu go do własnych potrzeb to warto jednak postawić na zakup własnego sprzętu. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że poszczególne elementy wyposażenia są dobrane indywidualnie. Ale nawet jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie podstawowych rzeczy do zabawy na stoku to warto pamiętać o jeszcze kilku innych przydatnych przedmiotach, które stanowią niezbędnik narciarza. Oto nasza lista rzeczy koniecznych do odpowiedniego przygotowania się na wyjazd na narty.

kobieta i mężczyzna pakujący się na narty na stok

Przeczytaj także: Jakie gogle narciarskie?

1. Kurtka narciarska

Porządna, nieprzemakalna kurtka to obowiązkowy element wyposażenia każdego narciarza. Niestety, zwykła kurtka, której używamy na co dzień nie zda tu egzaminu. Na stoku należy wyposażyć się w odzienie, które zapewni jednocześnie dobrą wentylację, a także izolację od wilgoci i zimna. Elementem kurtki, którego nie należy lekceważyć jest duża liczba kieszeni. Przydadzą się one do przechowywania skipassów lub rękawic narciarskich.

2. Spodnie narciarskie

Spodnie narciarskie znacząco różnią się od tych codziennych. Muszą mieć one bardzo solidną strukturę oraz być całkowicie nieprzemakalne. Podobnie jak kurtka narciarska powinny być wyposażone w specjalną membranę, która nie przepuszcza wody z zewnątrz, ale pozwala na odparowywanie tej gromadzącej się wewnątrz. Przepuszczalność powietrza, jaką dysponują spodnie można sprawdzić dzięki współczynnikowi RET, którego wartość podają najlepsi producenci. Podobnymi właściwościami powinny odznaczać się buty narciarskie.

3. Bielizna termiczna & bielizna termoaktywna

Odzież termiczna jest elementem, który zapewnia duży komfort termiczny podczas jazdy, a jednocześnie jest bardzo często lekceważona przez narciarzy. Skarpety narciarskie pozwalają nie tylko uniknąć odmrożeń, ale także zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp. Pozwoli to zredukować nieprzyjemny zapach, z którym byśmy mieli do czynienia używając zwykłych, bawełnianych skarpet. W zimne dni na stoku przydadzą się także termoaktywne podkoszulki. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zatrzymywać ciepło uciekające z ciała podczas wysiłku i zabezpieczyć nas przed działaniem niskich temperatur.

4. Rękawice narciarskie

Kwestia rękawic jest jedną z kluczowych podczas jazdy na nartach. W takcie jazdy rąk nie możemy trzymać w kieszeni, co sprawia, że są one stale narażone na działanie mrozu. Należy zdawać sobie sprawę, że dłonie to jedna z części ciała najbardziej narażonych na wychłodzenie. Rękawice narciarskie znaleźć możemy w przeróżnych wzorach. W sklepach spotkać można wiele stylowych modeli. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy dane rękawice na pewno do nas pasują, bowiem dłonie każdego człowieka są nieco inaczej zbudowane. Należy też zainteresować się tym czy model jest całkowicie wodoodporny.

5. Gogle narciarskie

Jeśli uważasz, że do jazdy na nartach wystarczą zwyczajne okulary przeciwsłoneczne to niestety jesteś w błędzie. W górach jesteśmy narażeni na wysokie promieniowanie UV, które z łatwością przebije barierę zwyczajnych okularów przeciwsłonecznych i jest w stanie skutecznie nas poparzyć.

Drugą kwestią jest padający śnieg, który podczas pędu narciarza dostaje się dosłownie wszędzie. Oblepia on każdą dostępną przestrzeń i tym samym błyskawicznie zmniejsza widoczność w zwykłych okularach do zera. Po wytarciu szkła czy plastiku wcale nie jest lepiej, bowiem zostają na nim smugi oraz dochodzi do zaparowania powierzchni. Dlatego też przed wyjazdem koniecznie wyposaż się w sprzęt narciarski ze 100% ochroną przed promieniami UV oraz systemem anti fog. Pamiętaj także, że pokrowiec na okulary także przyda się, aby schować nasze okulary.

6. Krem z filtrem UV

Wiele osób jest przekonanych, że w zimę nie ma potrzeby smarować się kremem przeciwsłonecznym. Jest to błędne przekonanie. Jak już wspominaliśmy – to właśnie w górach promieniowanie UV jest największe. Wynika to z prostej rzeczy – góry znajdują się bliżej przestrzeni kosmicznej. Atmosfera jest tam rzadsza i cieńsza, przez co promienie słoneczne mogą w łatwiejszy sposób uszkodzić naszą wrażliwą skórę. Aby zostać poparzonym, wystarczy jeden dzień na stoku bez odpowiedniego zabezpieczenia. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których panują złe warunki pogodowe takie jak mgła czy śnieżyce. Należy jednak pamiętać, że góry zimą są nieprzewidywalne, dlatego też zawsze warto mieć przy sobie krem z filtrem.

7. Jedzenie i napoje

Jazda na nartach to aktywność fizyczna, która wiąże się z intensywnym spalaniem kalorii, co sprawia, że należy zadbać o odpowiednie ich uzupełnianie. Podczas zabawy nie zawsze będzie możliwość zjedzenia czegoś w knajpie, dlatego też warto zabrać coś do zjedzenia. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w batony energetyczne oraz termos z ciepłym napojem. Jazda na nartach to duży wysiłek i pomimo zimna traci się podczas niej mnóstwo wody, którą należy regularnie uzupełniać. Dbałość o odpowiednie nawodnienie to kolejna rzecz bardzo często lekceważona przez narciarzy.

8. Karta EKUZ, ubezpieczenie oraz niezbędne dokumenty

Sporty zimowe niosą za sobą ryzyko urazu. Podobnie jak podczas każdego wyjazdu zagranicznego na terenie Unii Europejskiej powinniśmy wyposażyć się w kartę EKUZ, która uprawnia nas do bezpłatnej opieki medycznej na terenie całej Unii. To jednak nie wszystko.

Powinniśmy doposażyć się w ubezpieczenie transportu medycznego, gdyż w niektórych krajach transport nie liczy się jako opieka zdrowotna, przez co może być bardzo kosztowny. Po kontuzji odniesionej na stoku będziemy musieli w jakiś sposób dostać się do lekarza, więc warto zadbać również i o ten aspekt. Na wypadek sytuacji kryzysowej należy posiadać ze sobą także tabletki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, bandaż elastyczny, dowód osobisty oraz karty płatnicze. Pamiętaj, że bezpieczeństwo to sprawa najważniejsza!

Na każdy wyjazd warto także zabrać dokumenty identyfikujące czyli dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport.

9. Pomadka na usta lub krem

Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak zimno i wiatr skutecznie wysuszają skórę, a w szczególności usta. Spierzchnięte i obolałe wargi są w stanie skutecznie zepsuć przyjemność z jazdy. W ekstremalnych przypadkach mogą one pękać i krwawić. Dlatego warto zabrać krem lub poadkę, które nawilżą usta.

10. Kominiarka

Nie wszyscy lubią kominiarki narciarskie, jednak jesteśmy zdania, że po prostu nie wszyscy je przetestowali. Są znacznie wygodniejsze niż zwyczajna czapka i szalik, a w dodatku chronią usta, uszy i nos przed mrozem. W sklepach można znaleźć kominiarki zawierające np. jony srebra, dzięki czemu przepocony materiał nie będzie brzydko pachniał po dniu spędzonym na stoku. Zakładając jednocześnie kominiarkę, gogle i kask będziemy w maksymalnym stopniu chronieni przed szkodliwym wpływem ekstremalnego, górskiego środowiska.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?
NARCIARSTWO

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu