WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Akcesoria narciarskie - jakie sprzęty warto mieć na stoku?

25 październik 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Planujesz wyjazd na narty? Podstawą udanego szusowania po stokach jest odpowiednie przygotowanie. Składają się na nie przede wszystkim akcesoria i sprzęt narciarski. Buty, narty i kijki zawsze możesz wypożyczyć na miejscu. Za to gogle narciarskie, czapkę, rękawice i inne elementy stroju powinieneś zabrać ze sobą. To właśnie te akcesoria zwiększają komfort jazdy i sprawiają, że po białym szaleństwie zostają tylko dobra wspomnienia!


Podstawa sprzętu narciarskiego – co koniecznie musisz mieć?

Nie można mówić o szusowaniu po stokach, jeśli nie posiadamy nart. To jeden z najdroższych elementów sprzętu narciarskiego. Na szczęście nie musimy ich kupować. Czasem wręcz nie powinniśmy. Jeśli dopiero uczymy się jeździć na nartach, wypożyczmy podstawowy sprzęt w najbliższym ośrodku. W ten sposób przekonamy się, czy w ogóle podoba nam się narciarstwo. Zaleca się kupowanie nart dopiero po kilku lekcjach, kiedy już jesteśmy pewni, że będziemy na nich jeździć regularnie.

Wypożyczyć możemy także kije narciarskie. Są znacznie tańsze niż narty, ale zawsze najpierw trzeba się upewnić, że na pewno będziemy korzystać z wybranego sprzętu. Nauka jazdy na nartach wymaga czasu i dużo osób może się na początku do niej zniechęcić. Jeśli tak się dzieje, warto próbować dalej i przełamać to wrażenie. Uczucie, jakie pojawia się podczas szybkiego zjazdu z długiego stoku, jest niesamowite! Właśnie dla takich momentów warto się uczyć, nawet jeśli jest ciężko.

Ostatnim elementem podstawowego sprzętu narciarskiego są buty narciarskie. Podobnie jak narty nie należą do najtańszych elementów wyposażenia, więc zazwyczaj można je wypożyczyć gdzieś w pobliżu stoku. Wiele osób woli kupić buty od razu, ponieważ nie chcą wypożyczać obuwia noszonego przez innych użytkowników. Nie ma się jednak czego obawiać – każda wypożyczalnia dba o to, aby wszystkie sprzęty były regularnie dezynfekowane.

Akcesoria narciarskie dla zaawansowanych i początkujących narciarzy

Do jazdy na nartach należy się dobrze przygotować. Odpowiednie ubrania narciarskie uchroni nas przed zimnem, wiatrem oraz (częściowo) kontuzjami. W końcu spodnie narciarskie są stosunkowo grube, dzięki czemu częściowo amortyzują mniej poważne upadki. Dla bezpieczeństwa zawsze powinniśmy zakładać kask narciarski – niezależnie od poziomu zaawansowania. Niejednokrotnie zdarzało się, że w osobę, która dopiero uczyła się jeździć uderzył jadący z szybką prędkością inny narciarz – a konsekwencje takich wypadków mogą być poważne. Dlatego warto postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo. Pod kaskiem powinna znaleźć się czapka narciarska. Kiedy jeździmy, zwłaszcza w słońcu, jest nam ciepło. To może zachęcić do zdjęcia wierzchnich ubrań, zwłaszcza kiedy marzy nam się zimowa opalenizna. Niestety wszystkie zaniedbania w stroju wyjdą na drugi dzień – może to być zwykłe przeziębienie, odmrożenie uszu czy częściowe wychłodzenie organizmu. Lepiej się na to nie narażać.

Przed mrozem i bolesnymi otarciami ochronią nas rękawice narciarskie. Nie ma co się łudzić – rękawiczki, których używamy na co dzień, nie sprawdzą się na stoku. Rękawice muszą posiadać specjalną budowę oraz dodatkowe ocieplenie. Poza tym rękawice dla narciarzy posiadają wzmocnienia na palcach, dzięki którym można pewniej trzymać kijki.

Odzież, którą wybieramy na stok, powinna być ciepła i nieprzemakalna. Jeśli szusujemy na nartach we Włoszech albo w innym ciepłym, słonecznym miejscu, koniecznie zastosujmy filtry przeciwsłoneczne na twarz i gogle narciarskie. Zwiększymy tym sobie widoczność i ograniczymy ryzyko wpadnięcia czegoś do oka – a każdy narciarz wie, jak może to być niebezpieczne przy dużej szybkości.

Akcesoria to nie wszystko! Jak przygotować się na narty?

Jeśli jedziemy do innego kraju, koniecznie wykupimy ubezpieczenie narciarskie. O ile pomoc w Polsce jest bezpłatna, o tyle w innych krajach możemy za nią słono zapłacić. Chodzi tu przede wszystkim o transport medyczny ze stoku. Mnóstwo popularnych kierunków narciarskich znajduje się za granicą, więc warto mieć to na uwadze. Za to każdy, kto wybiera się na narty w Polsce może pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia NNW. Szusowanie po stokach zaliczane jest do sportów podwyższonego ryzyka. Tym bardziej jeśli dopiero uczymy się jeździć, zostańmy na oznaczonych trasach, przeznaczonych dla osób początkujących.

Naukę jazdy najlepiej zacząć z instruktorem. Często zaczynamy się uczyć od znajomych. To brzmi fajnie, ale fakt, że ktoś potrafi jeździć nie oznacza, że potrafi też uczyć. Praktycznie w każdym ośrodku narciarskim znajdziemy szkółki, w których za niewielką opłatą możemy pobrać podstawowe lekcje. Jadąc na narty, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu sprzętu i zabraniu ze sobą… dobrego humoru! W końcu zimowa aktywność to kolejna okazja do naładowania poziomu endorfin, trzeba z niej skorzystać.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu