WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

30 September 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Planujesz wyjazd na narty? Podstawą udanego szusowania po stokach jest odpowiednie przygotowanie. Składają się na nie przede wszystkim akcesoria narciarskie i sprzęt . Buty, narty i kijki narciarskie zawsze możesz wypożyczyć na miejscu. Za to gogle narciarskie, czapkę, rękawice i inne elementy stroju powinieneś zabrać ze sobą. To właśnie te akcesoria zwiększają komfort jazdy i sprawiają, że po białym szaleństwie zostają tylko dobra wspomnienia!


Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku?

Nie można mówić o szusowaniu po stokach, jeśli nie posiadamy nart. To jeden z najdroższych elementów sprzętu narciarskiego. Na szczęście nie musimy ich kupować. Czasem wręcz nie powinniśmy. Jeśli dopiero uczymy się jeździć na nartach, wypożyczmy podstawowy sprzęt w najbliższym ośrodku. W ten sposób przekonamy się, czy w ogóle podoba nam się narciarstwo. Zaleca się kupowanie nart dopiero po kilku lekcjach, kiedy już jesteśmy pewni, że będziemy na nich jeździć regularnie.

Wypożyczyć możemy także kije narciarskie. Są znacznie tańsze niż narty, ale zawsze najpierw trzeba się upewnić, że na pewno będziemy korzystać z wybranego sprzętu. Nauka jazdy na nartach wymaga czasu i dużo osób może się na początku do niej zniechęcić. Jeśli tak się dzieje, warto próbować dalej i przełamać to wrażenie. Uczucie, jakie pojawia się podczas szybkiego zjazdu z długiego stoku, jest niesamowite! Właśnie dla takich momentów warto się uczyć, nawet jeśli jest ciężko.

kijki narciarskie

Ostatnim elementem podstawowego sprzętu narciarskiego są buty narciarskie. Podobnie jak narty nie należą do najtańszych elementów wyposażenia, więc zazwyczaj można je wypożyczyć gdzieś w pobliżu stoku. Wiele osób woli kupić buty od razu, ponieważ nie chcą wypożyczać obuwia noszonego przez innych użytkowników. Nie ma się jednak czego obawiać – każda wypożyczalnia dba o to, aby wszystkie sprzęty były regularnie dezynfekowane.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Akcesoria narciarskie dla zaawansowanych i początkujących narciarzy

Do jazdy na nartach należy się dobrze przygotować. Odpowiednio dobrane ubrania narciarskie uchroni nas przed zimnem, wiatrem oraz (częściowo) kontuzjami.

  • spodnie narciarskie – są stosunkowo grube, dzięki czemu częściowo amortyzują mniej poważne upadki. Dodatkowo pod spodnie i kurtkę koniecznie załóżmy odzież termoaktywną, która reguluje temperaturę ciała i chroni przed zimnem.
  • kask narciarskidla bezpieczeństwa zawsze powinniśmy go zakładać i to niezależnie od poziomu zaawansowania. Niejednokrotnie zdarzało się, że w osobę, która dopiero uczyła się jeździć uderzył jadący z szybką prędkością inny narciarz – a konsekwencje takich wypadków mogą być poważne. Dlatego warto postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo.
  • czapka narciarskapowinna znaleźć się pod kaskiem. Kiedy jeździmy, zwłaszcza w słońcu, jest nam ciepło. To może zachęcić do zdjęcia wierzchnich ubrań, zwłaszcza kiedy marzy nam się zimowa opalenizna. Niestety wszystkie zaniedbania w stroju wyjdą na drugi dzień – może to być zwykłe przeziębienie, odmrożenie uszu czy częściowe wychłodzenie organizmu. Lepiej się na to nie narażać.
  • rękawice narciarskie – ochronią przed mrozem i bolesnymi otarciami. Nie ma co się łudzić – rękawiczki, których używamy na co dzień, nie sprawdzą się na stoku. Rękawice muszą posiadać specjalną budowę oraz dodatkowe ocieplenie. Poza tym rękawice dla narciarzy posiadają wzmocnienia na palcach, dzięki którym można pewniej trzymać kijki. Warto zainwestować także w skarpetki narciarskie, które ochronią nasze stopy przed niskimi temperaturami.
kobieta w rękawiczkach narciarskich

Odzież, którą wybieramy na stok, powinna być ciepła i nieprzemakalna. Jeśli szusujemy na nartach we Włoszech albo w innym ciepłym, słonecznym miejscu, koniecznie zastosujmy filtry przeciwsłoneczne na twarz i gogle narciarskie. Zwiększymy tym sobie widoczność i ograniczymy ryzyko wpadnięcia czegoś do oka – a każdy narciarz wie, jak może to być niebezpieczne przy dużej szybkości.

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na akcesoria narciarskie, kije narciarskie, kaski narciarskie.

Akcesoria to nie wszystko! Jak przygotować się na narty?

Jeśli jedziemy do innego kraju, koniecznie wykupimy ubezpieczenie narciarskie. O ile pomoc w Polsce jest bezpłatna, o tyle w innych krajach możemy za nią słono zapłacić. Chodzi tu przede wszystkim o transport medyczny ze stoku. Mnóstwo popularnych kierunków narciarskich znajduje się za granicą, więc warto mieć to na uwadze. Za to każdy, kto wybiera się na narty w Polsce może pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia NNW. Szusowanie po stokach zaliczane jest do sportów podwyższonego ryzyka. Tym bardziej jeśli dopiero uczymy się jeździć, zostańmy na oznaczonych trasach, przeznaczonych dla osób początkujących.

Naukę jazdy najlepiej zacząć z instruktorem. Często zaczynamy się uczyć od znajomych. To brzmi fajnie, ale fakt, że ktoś potrafi jeździć nie oznacza, że potrafi też uczyć. Praktycznie w każdym ośrodku narciarskim znajdziemy szkółki, w których za niewielką opłatą możemy pobrać podstawowe lekcje. Jadąc na narty, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu sprzętu i zabraniu ze sobą… dobrego humoru! W końcu zimowa aktywność to kolejna okazja do naładowania poziomu endorfin, trzeba z niej skorzystać.

Zobacz ofertę sklepu Decathlon na czapki narciarskie, rękawice narciarskie, spodnie narciarskie

Podsumowanie

Jeżeli jesteś już pewny że narty to jest sport dla Ciebie to warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, gdzie będziesz miał okazję zapoznać się ze sprzętem narciarskiem. Sklepy mają w swojej ofercie wszystkie potrzebne akcesoria, które będziesz mógł na miejscu zobaczyć i przymierzyć, a sprzedawca na pewno odpownie na wszystkie Twoje pytania oraz wątpliwości. Jeżeli zainteresuje Ciebie produkt, który akurat stacjonarnie nie jest dostępny to również dobrym rozwiązaniem bedzie zrobienie zakupów w sklepie internetowym.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu