WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jazda na nartach - jak jeździć na nartach?

05 październik 2020
#PORADY

Nauka jazdy na nartach to długi proces, polegający m.in. na wypracowaniu równowagi w zjazdach oraz skręcaniu. Istnieją różne techniki skręcania, jednak na początek najlepiej nauczyć się skręcania podczas jazdy tzw. pługiem. Zanim zaczniemy zjeżdżać, spróbujmy poruszać się na nartach na płaskim terenie i nauczyć się na nim pierwszych ruchów oraz prawidłowej postawy. Poznaj podstawy jazdy na nartach!


Podstawy jazdy na nartach

Zanim zaczniemy jeździć na nartach, musimy przygotowywać się do treningu. To oznacza, że musimy przede wszystkim dobrać narty do wzrostu oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo wyregulować wiązania narciarskie. Niezbędny będzie też prawidłowy strój na narty. Sprzęt, taki jak kijki i same narty możemy wypożyczyć na stoku – to dobre rozwiązanie, dopóki nie upewnimy się, że narty są sportem dla nas.

Pierwsze kroki nauki jazdy na nartach warto wykonywać z profesjonalnym trenerem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby jazdy na nartach uczyć się samemu lub ze znajomymi. Zaczynamy od prawidłowej pozycji. Powinna być swobodna, niewymuszona, bez usztywnień kręgosłupa. Kiedy stajemy na nartach, powinniśmy trzymać nogi rozstawione na szerokość bioder. Same narty ustawiamy do siebie równolegle. Naukę zaczynamy od powolnego przemieszczania się na płaskim terenie. Najpierw trzymamy lekko ugięte kolana, a kijkami narciarskimi odpychamy się do przodu. W ten sposób ćwiczymy równowagę i podstawowy ruch. 

Innym sposobem przemieszczania się jest posuwanie nogi za nogą (na zmianę), szusując na lekko ugiętych kolanach. Pomagamy sobie przy tym kijkami. Wygląda to następująco: lewa noga idzie do przodu wraz z prawymi kijkiem, a prawa noga idzie do przodu wraz z lewym kijem. Ręce staramy się trzymać blisko ciała (po bokach) – nie trzymamy ich przed sobą, poza oczywiście manewrowaniem kijkami. Przemieszczać się można też na nartach rozstawionych w literkę “V” (dzioby oddalone, tyły zbliżone do siebie), trzymając kije z tyłu.

Jak jeździć na nartach?

Znamy już podstawę utrzymania równowagi. Teraz pora na technikę jazdy pługiem na nartach – czyli zjazdu. Ustawiamy narty pod kątem w stosunku do siebie. Tyły nart rozstawione są szeroko, a ich dzioby zbliżone do siebie. Narty muszą być równomiernie obciążone.

Postawa narciarza musi być następująca: luźna, z kijkami skierowanymi na boki oraz ugiętymi i skierowanymi ku sobie kolanami. Jeśli chcemy nabrać prędkości, prostujemy narty. Jeśli chcemy się zatrzymać, zbliżamy dzioby do siebie i jak najszerzej rozstawiamy tyły.

Podczas nauki jazdy pługiem z pewnością nie raz upadniemy. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi, zawsze starajmy się upadać w górę stoku. Upadki w dół są bardziej niebezpieczne. Zawsze staramy się upaść na bok ciała (lewą lub prawą stronę) i jeśli damy radę – nie krzyżować nart. Warto wypuścić kijki z rąk, aby się na nie nie nadziać. Z drugiej strony, jeśli upadną daleko, nie będziemy mogli się nimi posłużyć, aby wstać. Podczas jazdy zawsze należy mieć kask narciarski.

Skręcanie na nartach – jak wykonywać skręt?

Naukę zjazdów zaczynamy od małych sukcesów – czyli zjazdu z góry w linii prostej bez upadków. Oczywiście jak najszybciej musimy dodać do tego naukę skręcania na nartach. Nie tylko po to, aby wykonywać slalom gigant, ale też dla zachowania bezpieczeństwa – na stoku są inni narciarze, niekiedy trzeba ich wyminąć.

Skręt narciarski to płynne przenoszenie ciężaru z jednej strony na drugą. Pozwala kontrolować prędkość, a nawet zahamować, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli chcemy spróbować skręcania “na sucho”, dotknijmy obiema rękami jednego z kolan, stojąc miejscu. Mocny nacisk na prawą nartę spowoduje skręt w lewo, a mocny nacisk na lewą nartę skręt w prawo. Podstawa skręcania polega więc na przenoszeniu ciężaru na wybraną nogę bez tracenia przy tym równowagi.

Wybierając narty dla początkujących, wybierzmy narty słabo taliowane – o długim promieniu skrętu. Im krótszy promień skrętu, tym więcej skręcania (model nart to niejako wymusza), a więc osoby początkujące powinny się raczej skupić na utrzymaniu równowagi w skrętach, a nie wielkich akrobacjach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu