WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie narty do wzrostu 180 cm? Jak dobrać odpowiednią długość?

03 październik 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Jazda na nartach to wspaniała aktywność na świeżym powietrzu. To także fantastyczny sposób na utrzymanie formy zimą. Aby móc w pełni wykorzystać swoje możliwości narciarskie, a także aby czas na stoku był przyjemnością a nie problemem, warto jednak zadbać o odpowiedni sprzęt. Jeśli nie wiesz, jakie narty do wzrostu 180 cm będą najlepsze, skorzystaj z naszego poradnika. Stworzyliśmy go po to, aby wytłumaczyć na czym polega dość skomplikowany proces wyboru długości nart do ich użytkownika. Czy wystarczy dobierać narty jedynie do wzrostu? Czy może należy także zwrócić uwagę na poziom zaawansowania? A może liczy się także waga narciarza lub jeszcze inne czynniki? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.


Promień skrętu, profil boczny, długość i szerokość – podstawowe cechy nart

Na rynku sprzętu sportowego znaleźć można niezliczoną ilość modeli nart różnego typu. Jak wybrać narty odpowiednie dla siebie? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jak pewne cechy nart wpływają na jakość jazdy? Aby przybliżyć naszym czytelnikom nieco to zagadnienie, postanowiliśmy stworzyć krótki opis podstawowych cech charakterystycznych nart, które wywierają bezpośredni wpływ na styl jazdy. Stając przed wyborem nart, zwróć uwagę na następujące parametry:

  • długość nart – ta cecha ma niesamowicie istotny wpływ na jakość i styl jazdy. Dłuższe narty są bardziej stabilne i pozwalają na łatwiejsze opanowanie oparcia na krawędzi, a co za tym idzie łatwiejsze manewrowanie. Jednak, jako że większa długość wiąże się z większą wagą, wymagają użycia większej prędkości. Jazda na krótkich nartach pozwala natomiast na szybszą reakcję. Sprzęt jest bardziej zwrotny. Długość nart dobiera się oczywiście do wysokości wzrostu użytkownika oraz do jego wagi, ale też stylu jazdy i poziomu zaawansowania. Narty dłuższe będą więc stabilniejsze, ale i ciężej będzie Ci się na nich skręcać.
narty do 180 wzrostu
  • szerokość nart – jak łatwo się domyślić, szerokość nart przekłada się bezpośrednio na ich wyporność na śniegu, a więc i tym samym na stabilność jazdy. Narty o większej szerokości będą lepiej utrzymywać się na świeżym śniegu, także na puchu, co pozwoli na lepsze opanowanie ich podczas trudniejszych warunków pogodowych. Oczywistym też wydaje się fakt, że szerokość nart ma ogromne znaczenie w przechodzeniu z krawędzi na krawędź. Im szerszy sprzęt, tym więcej czasu potrzeba na przeniesienie ciężaru z jednej krawędzi na drugą. Szerokie narty są więc mniej dynamiczne, ale sprawdzą się zarówno na przygotowanej trasie jak i na tej, przysypanej świeżym śniegiem
  • profil boczny nart (rocker lub camber) – termin ten oznacza sposób wygięcia sprzętu, czyli geometrię bocznej części narty. Niektóre modele, o profilu typu rocker, mają na przykład bardziej podniesione dzioby i tyły nart, dzięki czemu łatwiej się nimi skręca na miękkim podłożu. Niektóre modele, o profilu typu camber, natomiast wygięte są w ich środkowym odcinku. To rozwiązanie pozwala na szybszą reakcję na twardszym podłożu. Rodzaj profilu dobiera się więc do sposobu jazdy i rodzaju śniegu, czyli do stylu i miejsca jazdy. Przykładowo narty, które mają niewielki rocker i długi camber, lepiej sprawdzają się na utwardzonych trasach.
  • promień skrętu – promieniem skrętu nazywamy sposób taliowania nart. Stopień wytaliowania jest wprost proporcjonalny do poziomu zwrotności. Im większe jest taliowanie, tym bardziej zwrotne są narty. Oznacza to również mniejszą stabilność.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Jak dobrać narty do wzrostu 180 cm?

Do niedawna, wybierając narty zwracano uwagę jedynie na wzrost i wagę użytkownika. W zasadzie jeszcze dwadzieścia lat temu stawiało się tylko na stosunek długości nart do wzrostu. Nie jest to jednak odpowiedni sposób na to, jak prawidłowo dobrać długość nart.

Należy bowiem zwrócić uwagę także na inne czynniki, o których pisaliśmy powyżej a także na poziom zaawansowania narciarza i jego styl jazdy. Jeśli zastanawiasz się, jakie narty do 180 cm wzrostu wybrać, informujemy, że nie otrzymasz od nas jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od umiejętności i chęci jazdy w danym stylu, wybierz model, który sprawdzi się w Twoim indywidualnym przypadku.

kolorowe narty

Narciarz o wzroście 180 cm może bowiem jeździć na nartach o wielu różnych długościach, dłuższych lub krótszych niż standardowo przyjęte, w zależności od ich przeznaczenia i pozostałych czynników, o których pisaliśmy wyżej. Ogólną zasadą jest natomiast to, że narty zazwyczaj powinny być o 10 cm – 20 cm krótsze od ich użytkownika w przypadku mężczyzn i 10 cm – 15 cm krótsze w przypadku kobiet.

Osoby bardziej zaawansowane nie powinny jednak opierać się o tę zasadę, ponieważ jest to podstawowy sposób doboru nart, a więc taki, który obejmuje jedynie osoby początkujące. Jeśli i Ty do nich należysz, to przy wzroście 180 cm wybierz narty o długości 160 cm – 170 cm, jeśli jesteś mężczyzną i 165 cm – 170 cm, jeśli jesteś kobietą. Panowie powinni wybierać narty nieco dłuższe, ponieważ z natury są silniejsi. U pań granica ta przesuwa się trochę w dół i powinna mieścić się w mniejszym przedziale, z racji mniejszej siły.

Przeczytaj także: Jak hamować na nartach?

Jazda dla początkujących – jak dobrać długość nart zjazdowych dla amatora

Jeśli szukasz nart dla początkującego narciarza, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym wspaniałym sportem, rozważ wypożyczenie sprzętu na pierwsze dni nauki. Osoby początkujące powinny najpierw złapać jakiekolwiek podstawy utrzymywania równowagi na śniegu. Kupowanie nart na pierwsze próby kontaktu z tym sportem mogą okazać się zbędnym wydatkiem. Być może już po kilku dniach będą dla Ciebie nieodpowiednie.

kobieta mierząca narty

Jak nauczysz się podstaw narciarstwa, postaw na sprzęt, który zapewni Ci większą kontrolę, stosunkowo szybką jazdę i krawędzie, które pomogą utrzymać Cię w skręcie. Takie narty posłużą Ci dłużej niż modele stworzone do nauki.

Jeśli Twoja masa jest większa niż przeciętna, wybierz narty nieco sztywniejsze. Jeśli mieścisz się w standardach, możesz wybrać modele stosunkowo miękkie i lżejsze. Chyba, że szybko się uczysz i zależy Ci na tym, aby narty dawały Co możliwość bardziej dynamicznego poruszania się. Warto w takim przypadku rozważyć zakup nart z drewnianym rdzeniem. Sztywniejsze narty o średniej szerokości będą dobrym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o długość, wybierz krótsze narty, które zapewnią Ci szybszy skręt. Jeśli natomiast chodzi o długość nart, postaw na model, który mieści się na odcinku pomiędzy Twoim podbródkiem a czołem.

Przeczytaj także: Jak dobrać spodnie narciarskie?

Narciarz średniozaawansowany – dobór długości nart do wyższego poziomu jazdy

W przypadku, gdy należysz do narciarzy, którzy podstawy jazdy po stoku mają już za sobą i obecnie skupiają się na doskonaleniu techniki narciarstwa, odpowiednim wyborem będzie typ nart dobrany pod sposób jazdy. W zależności od tego, jaka jest charakterystyka nart, o których kupnie myślisz, postaw na model, który zapewni Ci lepszą kontrolę na trudniejszych terenach i bardziej stromych trasach.

narciarz zjeżdzający na nartach

Jeśli zdarza Ci się jeździć carvingowo, wybierz narty, które pozwolą Ci lepiej opierać się o krawędzie. Możesz rozważyć narty nieco krótsze i szersze. Zwróć uwagę także na ich twardość. Komfortową jazdę przy większych prędkościach zapewnią Ci narty twardsze. Zastanów się nad zatrzymaniem się pod półkami z nartami zjazdowymi allmountain, allround, a jeśli na śniegu czujesz się pewnie, nawet i przy nartach slalomowych.

Jeśli zastanawiasz się jakie narty do wzrostu 180 cm wybrać, postaw na takie, których długość mieści się między wysokością klatki piersiowej a odcinkiem w okolicach nosa.

Poziom ekspert – jak wybierać narty dla zaawansowanych narciarzy

W momencie, gdy technika i Twój styl jazdy dają Ci pełną kontrolę nad sprzętem, postaw na modele, zapewniające większą dynamikę poruszania się i lepsze opanowanie silniejszych skrętów.

skaczący narciarz

Najlepsze dla Ciebie będą narty do jazdy w slalomie, allmountain (wśród nart z tego rodzaju, skup się na nartach szerszych, które są łatwiejsze w opanowaniu) lub narty gigantowe. Slalomowe narty przeznaczone są co prawda bardziej do zjazdów na zawodach, ale jeśli w narciarstwie czujesz się ekspertem, nie powinno to stanowić problemu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się sprzedawcy. Nikt nie dobierze Ci sprzętu lepiej niż specjalista. Jeśli natomiast zobaczysz, że próbuje on jedynie skupić się na dobraniu do wzrostu, rozważ zmianę salonu sprzedaży. Poza długością liczy się także sztywność nart, ich profil boczny, promień skrętu, rodzaj i szerokość. Wszystkie te cechy wpływają na właściwości nart podczas jazdy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu