WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

20 październik 2022
#PORADY

Nauka jazdy na nartach może przysporzyć osobom początkującym wielu trudności. Wymaga ona między innymi opanowania równowagi podczas zjazdów oraz nauczenia się prawidłowej techniki skręcania. Skręcać można na kilka sposobów, jednak na początek najlepiej nauczyć się skręcania podczas tzw. jazdy pługiem. Zanim nowicjusz zacznie zjeżdżać powinien poćwiczyć poruszanie się na nartach po płaskim terenie i to właśnie na nim nauczyć się pierwszych ruchów oraz przyjmowania odpowiedniej postawy ciała. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik opisujący podstawy jazdy na nartach oraz jak czerpać z tej aktywności przyjemność jeśli jesteśmy nowicjuszami.


Jaki sprzęt jest potrzebny do jazdy na nartach?

Zanim odwiedzimy ośrodek narciarski musimy odpowiednio przygotowywać się do treningu. W pierwszej kolejności należy dobrać narty do wzrostu oraz dowiedzieć się jak prawidłowo wyregulować wiązania narciarskie. Niezbędne będzie też nabycie przystosowanego do jazdy stroju. Sprzęt narciarski taki jak kije narciarskie, buty narciarskie i same narty możemy wypożyczyć już na stoku. Sprzęt można także wypożyczyć w wypożyczalniach, które posiadają wszystkie ośrodki narciarskie. Wypożyczanie sprzętu jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie jesteśmy jeszcze pewni czy jazda na nartach to sport dla nas.

Przeczytaj także: Jakie narty do wzrostu 180?

Narty dla początkujących -jak wygląda nauka jazdy na nartach?

Pierwsze kroki w nauce jazdy na nartach warto stawiać korzystając z pomocy profesjonalnego instruktora narciarstwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umiejętności nabywać samemu lub ze znajomymi.

Zacząć należy od przyjęcia prawidłowej postawy. Powinna być ona swobodna, niewymuszona oraz bez zbędnych usztywnień kręgosłupa. Kiedy stajemy na nartach, nogi powinny być rozstawione na szerokość bioder. Same narty ustawiamy równolegle do siebie. Naukę zaczynamy od powolnego przemieszczania się po płaskim terenie. Na początek trzymamy lekko ugięte kolana i odpychamy się do przodu za pomocą kijków. W ten sposób ćwiczymy równowagę i podstawowy ruch.

narciarze na stoku

Innym sposobem przemieszczania się jest przesuwanie na zmianę nogi za nogą szusując na lekko ugiętych kolanach. Pomagamy sobie przy tym kijkami. Wygląda to następująco: lewa noga idzie do przodu wraz z prawym kijkiem, a potem prawa noga idzie do przodu wraz z lewym kijkiem. Ręce staramy się trzymać po bokach, blisko ciała. Nie można trzymać ich przed sobą – oczywiście poza manewrowaniem kijkami.

Alternatywną techniką jest przemieszczanie się na nartach rozstawionych w literkę V. Dzioby nart są wtedy od siebie oddalone, a tyły do siebie zbliżone. Kije trzymamy wtedy z tyłu.

Jak jeździć na nartach? Technika jazdy pługiem

Wiemy już jak skutecznie utrzymać równowagę na nartach. Teraz przyszła pora na naukę techniki jazdy pługiem, czyli innymi słowy, zjazdu. Na początek należy ustawić narty pod odpowiednim kątem w stosunku do siebie. Tyły nart powinny być rozstawione szeroko, a ich dzioby zbliżone do siebie. Należy pamiętać, że obie deski muszą być równomiernie obciążone.

Postawa przyjmowana przez narciarza musi być luźna, z kijkami rozłożonymi na boki oraz ugiętymi i skierowanymi ku sobie kolanami. Jeśli chcemy nabrać prędkości, wtedy prostujemy narty. Jeśli chcemy się zatrzymać, zbliżamy dzioby do siebie i jak najszerzej rozstawiamy tyły.

Podczas początkowych prób jazdy pługiem powinniśmy przygotować się na liczne upadki. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi, zawsze starajmy się upadać w górę stoku. Upadki w dół stoku mogą być bardzo niebezpieczne. Zawsze starajmy się upaść na prawą lub lewą stronę ciała i jeśli damy radę, starajmy się nie krzyżować nart. Warto wtedy wypuścić kijki z rąk, aby uniknąć nadziania się na nie. Z drugiej strony jeśli upadną zbyt daleko to nie będziemy mogli się nimi posłużyć, aby wstać. Pamiętaj, że podczas jazdy zawsze należy mieć odpowiednio dopasowany kask narciarski, który ochroni głowę przed upadkami.

Przeczytaj także: Jak przygotować sie na narty?

Skręcanie na nartach – jak opanować prawidłową technikę jazdy?

Naukę zjazdów należy zacząć od małych kroków. Na początek postarajmy się zjechać z góry w linii prostej bez zaliczenia upadku. Jeżeli opanujemy już technikę najbardziej podstawowego zjazdu to warto wtedy dodać do tego naukę skręcania na nartach. Nie chodzi tutaj tylko o to, aby nauczyć się szybko i płynnie zjeżdżać. Ma to również duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Na stoku znajdują się także inni ludzie, a opanowanie skrętów pozwala nam w razie potrzeby ominąć narciarzy.

kobieta i mężczyzna na nartach na stoku

Według definicji skręt narciarski to płynne przenoszenie ciężaru nart zjazdowych z jednej strony na drugą. Pozwala to kontrolować prędkość, a także hamowanie, jeżeli zachodzi taka nagła potrzeba.

Przed wejściem na stok warto spróbować skręcania „na sucho”. Należy wtedy dotknąć obiema rękami jednego z kolan stojąc miejscu. Mocny nacisk przednią częścią stopy na prawą nartę spowoduje skręt w lewo, a mocny nacisk na lewą nartę skręt w prawo. Podstawa metoda skręcania polega więc na przenoszeniu ciężaru na wybraną nogę bez tracenia przy tym równowagi.

Jeśli już opanujesz na dalszym etapie nauki jazdę na krawędziach to pamiętaj, że przy takiej technice nie się hamować pługiem.

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się jeździć na nartach?

To jak dłużo czasu potrzebujemy, aby przyswoić nową umiejętność, a w tym przypadku jazdę na nartach zależy od tego jak szybko nauczymy się trzymać równowagę. W ciągu kilku godzin jazdy na nartach na pewno nie staniemy się mistrzami w tej dziedzinie a technika jazdy na krawędziach nie będzie perfekcyjna. Jednak przyjmuje się że po tygodniowym kursie początkujący narciarz jest w stanie zjechać ze stoku z niebieskiej trasy a niekiedy nawet czerwonej oraz wyjechać na każdym wyciągu.

Jakie narty dla początkujących?

Wybierając narty dla początkujących, najlepiej wybierzmy narty słabo taliowane – o długim promieniu skrętu. Im krótszy promień skrętu, tym więcej skręcania, ponieważ ten model nart niejako to wymusza. Warto wiedzieć, że najlepsze dla osób początkujących są narty carvingowe. Należy pamiętać, że nauka jazdy na nartach to stopniowy proces, który wymaga dużych pokładów cierpliwości.

Buty narciarskie i inne elementy wyposażenia. Co warto mieć na sobie podczas nauki jazdy?

Zanim przejdziemy do dalszych wskazówek dotyczących samej jazdy, skupmy się na elemencie, bez którego ciężko będzie ci wdrażać się w tajniki narciarstwa. Jest to oczywiście kwestia właściwego ubioru. Bez odpowiednio dopasowanych butów narciarskich i innych elementów garderoby o wiele trudniej będzie ci czynić postępy w nauce jazdy. Cechami dobrego stroju jest dopasowanie, skuteczne odprowadzanie wilgoci oraz oczywiście ocieplanie ciała. Do kluczowych komponentów stroju narciarskiego zaliczamy:

  • Spodnie narciarskie
  • Kurtki narciarskie
  • Rękawice narciarskie
  • Czapki narciarskie
  • Buty narciarskie

Większe ośrodki narciarskie wyposażone są we własne sklepy z odzieżą. Należy dokładnie przemyśleć swoje zakupy pod kątem ubioru. Dobre dopasowanie stroju jest bardzo często lekceważone przez osoby początkujące, a jest to duży błąd. Strój krępujący twoje ruchy może w sposób istotny wpłynąć na proces nauki, a to z kolei może skutecznie zniechęcić nas do zgłębiania tajników tego pięknego, zimowego sportu, jakim jest narciarstwo. Pamiętaj, że jazda na nartach to powinna być czysta przyjemność.

Podsumowanie

Sporty zimowe to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, który wzmacnia naszą odporność, a w narciarstwie fascynujące jest to że z roku na rok narciarz uczy się czegoś nowego. Zalecane są nie tylko dla młodych, ale także starszych osób. Nauka jazdy na nartach nie jest trudna, ale wymaga czasu i odrobiny cierpliwości.

Osoby początkujące powinny się raczej skupić na utrzymaniu równowagi w skrętach, a nie na wielkich akrobacjach i zjazdach z czerwonej trasy. Na nie przyjdzie jeszcze czas. Na początku kluczowe jest nabycie wiedzy o podstawowej technice jazdy oraz jej opanowanie. To właśnie opanowanie podstaw sprawia, że osoba jeździ bezpiecznie. Będzie to pierwszy krok do stania się doświadczonym narciarzem. Udanego szusowania po stokach!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak ustawić wiązania nart i wyregulować siłę wypięcia?

Jak ustawić wiązania nart i wyregulować siłę wypięcia?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu